Yönetmenliği Toygar Kabaş tarafından yapılan “Çalgıcılar” kısa filmin çekimleri İstanbul’un çeşitli mekanlarında geçtiğimiz haziran ayında tamamlandı.

“Çalgıcılar” filmi keman çalan küçük kızın, sokakta yasal olarak müzik yapmak isteyenlerin girmesi gereken Sokak Sanatçıları Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na uyuyakaldığı için sınava yetişememesi konu alıyor. Filmiga tarafından yapımcılığı üstlenilen filmde yapım bütçesinin bir kısmı kitlesel fonlama platformlarından karşılandı ve filmde yaklaşık 80 kişilik bir ekip çalıştı.

Teknik ekip ile yaklaşık 3 aylık bir ön hazırlık süreci gerçekleştirildi. Prodüksiyon sürecinde
dış mekanlarda çekim yapmak hem pandemi şartlarında hem de kalabalık kadrolardan
dolayı oldukça zorlu geçti. Prodüksiyon süreçlerinin bir kısmı kitlesel fonlama sistemiyle
karşılandı.

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ
Çalgıcılar senaryosu hayatımızda hepimizin girmiş olduğu sınav sistemi eleştirisini sokak
müzisyenleri üzerinden ele alarak işliyor. Senaryonun ana hikayesinde yer alan sınav sistemi eleştirisinin derinine indiğimizde senaryoda sınava girecek olan her grup, Türkiye’de yaşayan farklı etnik grupların temsilcileridir. Filmde bu sınavın hiç bir galibinin olmadığı seyirciye gösterilecek ve herkesin anlamadığı bir sınavın içinde olduğunun duygusunu seyirciye aktarmaya çalıştım. Filmde farklı ve absürd bir hikaye üzerinden zaman ve mekan algısı yaratarak sinema anlayışıma göre kör göze parmak sokmayacak şekilde hikayeyi anlatmaya özen gösterdim. Ülkemizin her zaman büyük problemlerinden biri olan bizleri kardeşlik, barış içinde yaşatmak istemeyen otoritelerin yarattığı farklı politikaları -senaryoda da sınav olarak temsil edilen- hiçbir zaman kabul etmemizi o sınavlar
girmemiz gerektiğini anlatan bir hikayeyi film yapmak kendim için çok anlamlı ve değerli olacağına inanarak bu filmi tamamladım.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.