1. Uluslararası Foça Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri 20-26 Ekim tarihleri arasında hem online olarak hem de Foça’da salonda ve açık havada sinema severlerle buluşmaya hazır. Foça Film Günleri 2021’de “Ama bu yerel mi? Yerel Kültür ve Dünya Mirası” teması ile toplam 18 ülkeden 45 belgesel film gösterilecek.  Bu etkileyici seçkide yer alan kısa, orta ve uzun metrajlı belgeseller, 4.FFG’nin temasını çeşitli yönlerden ele alıyor.

2018’deki ilk festivalden bu yana her yıl olduğu gibi bu yıl da Foça Film Günleri kapsamında, yönetmen söyleşileri, atölyeler ve Foça’daki arkeolojik alanlara yürüyüşler düzenlenecek. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Foça’ya gelen yönetmenler ile seyirciler yüz yüze sohbet edecek, yurtdışındaki yönetmenler ise live streaming ile Foça Film Günleri’ne katılacak.

  1. Foça Film Günleri programında uluslararası ödüllere sahip uzun metrajlı belgesel filmler Türkiye prömiyerlerini yapacak. Bu filmlerden biri, Piano to Zanskar (Zanskar’a Piyano Taşımak), bir İngiliz piyano akortçusunun Himalayalar’daki ücra bir köye piyano götürme serüvenini anlatıyor. Türkiye prömiyerini yapacak bir diğer film Conscience Point (Vicdan Burnu) Kuzey Amerika Yerlilerinin, kabilelerinin kültürel mirasını korumak için, imara açılan kutsal alanlarının üzerine yapılaşmaya çalışan New York-Hamptons’ın ultra zenginlerine karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Seçkide yer alan filmler, İngiltere’de hayatını futbola adayanlardan (Shrovetide: The Birth of Football-Shrovetide: Futbolun Doğuşu), Pakistan’da kendini dansa verenlere (How She MovesBir Kadının Hareketi) yerel karakterlerin gelenekleriyle kurdukları ciddi ilişkiye dönük geniş bir bakış sunuyor. Seçkide Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden arkeoloji ve kültürel mirası belgeleyen pek çok örnek de bulunuyor. Kraliçe Lear’da, Mersin’in bir köyünde toplanan bir grup kadının kurduğu tiyatro topluluğu anlatılıyor. İl çapında turnelere çıkan bu topluluk, Shakespeare’in dünyaca ünlü oyunlarını kendi yorumlarıyla oynuyor.  Bir Kesit Troya’da, dünyaca ünlü arkeolojik bölgeye arkeologların değil, kazı alanında çalışan bir köylünün açısından bakmamıza olanak veriyor.

Arkeolojik kazı alanları konusunu işleyen filmlerden ikisi de İran’dan: Kuzey Batı İran’da, yaklaşık 800 yıllık astronomik gözlemevi The Radkan Tower (Radkan Kulesi) ve Batı İran’da tarihi önemi Göbekli Tepe’ninkine rakip olabilecek bir neolitik bölgeyi ele alan Ganj Dareh.

Bu yıl onlarca farklı ülkeden 400 civarı filmin başvurduğu Foça Film Günleri’nde gösterilecek filmler ince bir eleme süreci sonucu seçildi. 2021’in teması “Peki Bu Yerel Mi? Yerel Kültür ve Dünya Mirası” çerçevesinde, günümüzün tek biçimli küresel tüketim kültürüne direnen geleneklerin eşsiz örneklerini seyircilerle buluşturmak için çaba sarf edildi. Dahası, seçilen filmlerin, savaştan ve sefaletten kaçıp zengin batı ülkelerine sığınmaya çalışan göçmenlere yönelik karalama kampanyalarına karşı, hepimize insanlık tarihinin göç ve kültürel etkileşim tarihi olduğunu hatırlatacak örnekler olması önemsendi.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yalnızca online olarak düzenleyebildiğimiz Foça Film Günleri bu yıl 20-26 Ekim tarihlerinde Foça’da izleyiciyle buluştu. Gündüz gösterimleri Reha Midilli Kültür Merkezinde, ilk dört  gece gösterimi ise tarihi Marsilya Meydanında açık hava gösterimleri şeklinde gerçekleşti. Hava şartları nedeniyle Foça Film Günleri’nin son iki gün gösterimleri, tamamen Kültür Merkezinde devam ediyor. Foça’ya gelemeyecekler için ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bazı filmlerimiz online olarak gösterilecek.

Foça Film Günleri sayısız gönüllünün yanı sıra bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Film ve Televizyon Yapımcıları Derneği, Belgesel Sinemacılar Birliği, Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, ABD ve Finlandiya elçiliklerinin destekleriyle gerçekleştirilmektedir.

2021 Foça Film Günlerinin ayrıntılı programına websitemizden (www.focafilmgunleri.org) ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. https://www.facebook.com/focafilmdays/ https://www.instagram.com/focafilmdays/

“Güneydoğu Akdenizde Üç Festivalli Kültürel Alışveriş”

Foça Film Günleri bu yıl AegeanDocs ve Kıbrıs AEI film festivalleri ile ortak bir proje yürütüyor. ABD Elçiliğinin desteğiyle gerçekleştirilen “Güneydoğu Akdeniz’de Üç Festivalli Kültürel Alışveriş” projesi kapsamında tüm ortaklar, belgesel yoluyla yerel kültürü belgelemek isteyen amatör katılımcılara açık birer video prodüksiyon atölyesi düzenledi. Mayıs’ta başlayan atölyelerde üretilen filmler arasından seçilenler Ekim ayında Foça Film Günleri ve AegeanDocs’ta, Kasım ayında da Kıbrıs AEI’da gösterilecek. Gösterimlere farklı ülkelerden seyircileri ve filmcileri bir araya getirecek soru cevap söyleşileri eşlik edecek. Kıbrıs’taki festivalde ayrıca, tüm dünyadan seyircilerin izleyebileceği bir online ödül töreni de düzenlenecek. Güneydoğu Akdenizde gerçekleştirilen bu üç festivali bir araya getirmek, Akdeniz kültürünün benzer ve benzemez yanlarıyla farklı yerlerdeki yansımalarını göz önüne sermenin yanı sıra, Foça’nın bir turizm merkezi olarak uluslararası platformda tanıtılmasına da katkı sunuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.