Dokuzuncu kez sinemaseverlerle bir araya gelen Engelsiz Filmler Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nda yarışan filmlerin ödüllerinin sahiplerini bulmasıyla son buldu.

11- 17 Ekim tarihleri arasında çevrim içi ve Ankarada fiziksel olarak düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, dokuzuncu yılında da dopdolu film programı ve söyleşileriyle erişebilir olarak sinemaseverlerle buluştu. Festivalin son gününde Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nın ödülleri komedyen Deniz Göktaş’ın hazırlayısunduğu Kapanış Videosu ile açıklandı.

Festivalin YouTube kanalından yayınlanan ve Deniz Göktaş’ın esprili sunumuyla başlayan Kapanış Videosu’nda ilk sözü Festival Yönetmeni Ezgi Yalınalp aldı. Konuşmasında Festivalin bu yılki temasının neden Absürt olduğundan bahseden Yalınalp; içinde yaşadığımız dünyada absürt durumlarla karşılaştığımızı, gülmeye ihtiyaç duyduğumuzdan dolayı bu yılki programda Absürt temalı kara komedi filmlerine yer verdiklerini belirtti. Konuşmasının devamında yedi günlük festivalin nasıl geçtiğini değerlendiren Yalınalp, Festivalin son iki yıldır tüm Türkiyede çevrim içi olarak düzenlenmesiyle birçok sinemasevere ulaştıklarını da dile getirerek Festival destekçilerine teşekkürlerini iletti.

Tören, Festival destekçilerinden Amerika Birleşik Devletleri Büyük Elçiliği Kültür Ateşesi Gabrielle M. Price, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan’ın Festival için kaydettikleri teşekkür videolarıyla devam etti.

Festival destekçilerinin videolarından sonra Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin ve Seyirci Ödüllerinin sahipleri açıklandı.

Kısa Film Yarışması’nın Kazananları…

İlk olarak Kısa Film Yarışması kapsamında Seyirci Özel Ödülünün Deniz Göktaş tarafından açıklandığı törende,ödülün sahibi Deniz Telekin yönettiği Anuş” filmi oldu. Telek konuşmasında bu ödülün aldığı ilk Seyirci Özel Ödülü olduğunu belirterek ödülü almaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Kısa Film Yarışması, En İyi Senaryo Ödülünün sahibi ise İklim Değişimi” filmiyle Yasemin Demirci oldu. Ödülü açıklayan jüri üyesi Insa Wiese ödülün jüri gerekçesini; ana karakterin duygularını abartılı olmayan bir şekilde gösteren, çok yoğun bir hikayeye sahip bir film olduğunu belirterek verdi. Törenin devamında yayına bağlanan ödülün sahibi Demirci konuşmasında, senaryo ödülü almanın ayrıcalıklı olduğunu belirterek jüri üyelerine, festival ekibine ve filmde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Kısa Film Yarışması’nda En İyi Yönetmen Ödülünün sahibi Aslak DanboltEn İyi Film Ödülü’nün sahibi ise Danboltun yönettiği Anne filminin oldu. Ödülü açıklamak üzere yayına bağlanan yarışma jürilerinden Azza Chaabouni yönetmenin profesyonel olmayan iki oyuncuyu yöneterek bir annenin dokunaklı hikayesini başarılı bir şekilde anlatması nedeniyle ödülü Anne filmine verdiklerini belirtti. Teşekkür konuşması için yayına bağlanan yönetmen Aslak Danbolt, iki öle de layık görülmekten şeref duyduğunu belirtti. Konuşmasının devamında ise jüri üyelerine, festival ekibine ve yarışmaya başvurması için yönlendiren yönetmen arkadaşı Murat Çetinkayaya teşekkürlerini iletti.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nın Kazananları…

Ödül töreninin devamında ise Ulusal Uzun Film Yarışması’nın kazananları açıklandı. İlk olarak seyircileri temsilen Seyirci Özel Ödülünü açıklayan Göktaş, ödülün sahibinin Hayaletler” filmi olduğunu belirtti. Törene bağlanan filmin yönetmeni Azra Deniz Okyay ödülü almaktan çok büyük onur ve gurur duyduğunu belirterek öle layık gören seyircilere ve Engelsiz Filmler Festivali ekibine teşekkürlerini iletti.

Daha sonra jüri üyesi Emine Yıldırım En İyi Senaryo Ödülünü açıkladı. Yıldırım, titiz çalışılmış hikayesi, inandırıcı diyalogları ve derinlik mizahı gerekçesiyle ödülün sahiplerinin Kumbara filmi senaristleri Ferit Karol ve Serkan Fakılı olduğunu açıkladı.

Yarışmanın diğer jüri üyesi İnan Temelkuran’ın açıkladığı En İyi Yönetmen Ödülünün sahibi ise Cemil Şov” filmi ile Barış Sarhan oldu. Temelkuran gerekçe olarak, iç ve dış mekan tanımlarının berraklığı, eski ile yeniyi, hayal ile gerçeği bir araya getirme başarısından dolayı yönetmenin öle layık görüldüğünü belirtti.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nın En İyi Film Ödülü ise Cemil Şov” filminin oldu. Ödülü açıklayan jüri üyesi Banu Sıvacı, ödülün gerekçesi olarak; filmin “ günümüz gösteri toplumunda gölen dünya ile arkadaki dünya arasındaki farkı yetkin bir atmosfer oluşturarak anlatması” olarak açıkladı. Teşekkür konuşması için yayına bağlanan yönetmen Barış Sarhan ise ilk olarak jüriye ve festival ekibine teşekkürlerini iletti. Konuşmasının devamında ilk filminde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görülmenin kendisini motive ettiğinden bahsederek asıl önemli olan meselenin sanat eserlerinin yarıştırılmasından çok, filmlerin seyirciyle buluşması olduğunun altını çizdi.

SİNEMAYA EŞİT ERİŞİME DESTEK VEREN TÜM DESTEKÇİLERİMİZE TEŞEKKÜRLER 

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin destekçileri arasında ABD Büyükelçiliği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Sabancı Vakfı bulunuyor. Festival, Hollanda Büyükelçiliği, Goethe-Institut Ankara, Avusturya Kültür Ofisi, İsviçre Büyükelçiliği ve Institut Français Türkiye’nin değerli iş birlikleri ve erişilebilir Festival mekanı sağlayan Çankaya Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşti. 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.