1. Antalya Altın Portakal Film Festivalidüzenlenen Kapanış ve Ödül Töreni’nin ardından sona erdi. Altın Portakal’ın En İyi FilmiFerit Karahan’ın yönettiği “Okul Tıraşı” oldu! Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen 58.Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen törenle sona erdi.

  Şevval Sam ve Yekta Kopan’ın sunduğu Halk TV ekranlarından canlı yayınlanan geceye; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ErsoyAntalya Valisi Ersin YazıcıAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin BöcekAntalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festivalin İdari Direktörü Cansel Tuncer, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, Antalya protokol üyelerinin yanı sıra Emin AlperAhmet SesigürgilAyfer TunçGaye Su AkyolHazal KayaMuhammet UzunerSenem TüzenÖykü KarayelTunç ŞahinDidem PekünPelin EsmerPınar ÖğünçDemet EvgarŞerif SezerDerya AlaboraGülsen TuncerEngin AyçaNihal YalçınEkin KoçHare SürelUshan ÇakırTamer KaradağlıErkan PetekkayaKerem FırtınaBirol Güven gibi sinema dünyasından çok sayıda isim katıldı.

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek yaptığı konuşmada; “Salgının gölgesinde ve yaşadığımız yangın felaketinin hüznüyle hazırlandığımız festivalimiz, bize yine umut ve güç verdi. Altın Portakalımızın taşıdığı miras ve sinemamızın ışığı bir kez daha hem Antalya’mızı hem de ülkemizi aydınlattı. Kıymetli sanatçılarımızla ve sinemaseverlerle buluşmak hepimize moral verdi. Yaralarımızı sarmamıza, güzellikleri çoğaltmamıza ve yarınlara umutla bakmamıza vesile olan festivalimizde unutulmaz anlara birlikte imza atmanın mutluluğunu yaşadık. Bu mutluluğu hep birlikte yaşatmaya devam edeceğiz. Bugün Altın Portakalımız 58. kez sanatçılarımızın ellerinde yükselecek. Ödül alacak sanatçıları tebrik ediyorum,” dedi.

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise; “Ülkemizin en önemli kültür ve sanat organizasyonlarından biri olan Uluslararası Antalya Film Festivali’nde sizler bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ veciz ifadesinden ilhamla toplumumuzun bu hayat damarını beslemek en büyük yükümlülüğümüzdür. Köklü bir medeniyetin varisleri olarak anlatacak daha çok güzel ve çok güçlü hikayelerimiz var. Bunları siz çok değerli sinema sanatçılarımızın engin hayal gücü sanatsal becerileriyle gerçekleştireceğimize tüm kalbimle inanıyorum,” dedi.

  En İyi Film “Okul Tıraşı”
  Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 film, 14 kategoride toplam 770 bin TL tutarındaki ödül için yarıştı. Senarist, yönetmen, yapımcı ve akademisyen Emin Alper’in başkanlık ettiği, görüntü yönetmeni Ahmet Sesigürgil, yazar, senarist Ayfer Tunç, şarkıcı, söz yazarı, besteci ve prodüktör Gaye Su Akyol, oyuncu Hazal Kaya, yönetmen, eğitmen ve oyuncu Muhammet Uzuner ile yönetmen ve senarist Senem Tüzen’den oluşan jüri, Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” adlı filmini En İyi Film seçti. Ödülü açıklayan Emin Alper, gerekçelerini şöyle açıkladı: “Çocukların şiddetle tektipleştirildiği bir sistemi etkileyici ve inandırıcı bir eleştiriyle ortaya koyması, hikayesinde meselesini ajitasyondan uzak durarak ama son derece net ve berrak biçimde işlemesi ve başarılı oyunculukları nedeniyle Okul Tıraşı filmine ödülü veriyoruz.”

  Ferit Karahan yönetmenliğindeki “Okul Tıraşı” En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra Ferit Karahan ve Gülistan Acet’e En İyi SenaryoSercan SezginFerit Karahan ve Hayedeh Safiyari’ye En İyi Kurgu Ödülleri’ni de kazandırdı.

  Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne Selman Nacar yönetmenliğindeki “İki Şafak Arasında” filmi layık görülürken, Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’nü Emre Kayiş imzalı “Anadolu Leoparı” aldı.

  Tayfun Pirselimoğlu “En İyi Yönetmen”
  “Kerr” filmiyle Tayfun PirselimoğluEn İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı. Jüri, yaptığı açıklamada ödülün gerekçesini şöyle açıkladı: “Korku ve tedirginlik üreten, distopik bir atmosfer kurmaktaki başarısı, görüntü ve sanat yönetimi arasında ustaca yakaladığı uyum ve sinemasal araçları etkileyici ve özenli kullanımı nedeniyle.”
  Tayfun Pirselimoğlu“Kerr” filmiyle, Ali ÖzelLeyla Yılmaz ve Vuslat Saraçoğlu’ndan oluşan jüri tarafından FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü’ne de layık görüldü. Filmin müziklerine imza atan Nikos KypourgosEn İyi Müzik Ödülü’nü kazandı.

  Nihal Yalçın “En İyi Kadın Oyuncu”, Tarhan Karagöz “En İyi Erkek Oyuncu” ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü “Zuhal” filmindeki rolüyle Nihal Yalçın’a, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise “Kafes” filmindeki performansıyla Tarhan Karagöz’e verildi.

  Özgür Eken“Bağlılık Hasan” filmiyle En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü alırken, Billur Turan “Anadolu Leoparı” filmiyle En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazandı.

  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü “Kafes” filmiyle Özay Fecht ve “İki Şafak Arasında” filmindeki performansıyla Nezaket Erden arasında paylaştırılırken, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne “İki Şafak Arasında” filmiyle Erdem Şenocak’a verildi.

  Sinema yazarları Ayla KanburOkan ArpaçSuzan Demir’den oluşan SİYAD En İyi Film Ödülü ise Necip Çağhan Özdemir’in yönettiği “Bembeyaz” filmine verildi.

  Cahide Sonku Ödülü; Ezgi Baltaş ve Feride Çiçekoğlu’na!
  Cahide Sonku’nun anısını yaşatmak ve Türkiye sinema sektöründeki kadın temsili ile görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla verilen 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü’nün bu seneki kazananları, “İki Şafak Arasında”  filminin cast direktörü Ezgi Baltaş ve yardımcı yapımcı Feride Çiçekoğlu oldu.

  En İyi Belgesel “Her şey Dahil”

  9 filmin yarıştığı Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın Didem PekünPelin Esmer ve Pınar Öğünç’ten oluşan jürisi, “Merkezine aldığı karakterleri derinleştirerek özgünleşen, çalışma acısını, eşitlik arayışını, anlam sorgulayışını kahramanlarının dünyasından taşırarak bir insanlık meselesi haline getiren ve incelikli diliyle bizi etkileyen bir film var,” diyerek En İyi Belgesel Film Ödülü’nü Volkan Üce’nin “Her Şey Dahil” filmine verdi.

  Jüri Özel Ödülü ise “İyi belgesel filmler cesaretten doğar. Muhafazakâr bir toplumda bekar bir anne olmak başlı başına zor; bu serüveni kendisini bir özne yaparak içtenlikle anlatan yönetmen daha da büyük bir cesaret örneği gösteriyor,” gerekçesiyle Aslı Akdağ’ın “Bekleyiş” filmine verildi.

  Jüri üyeleri ödülleri açıklamadan önce etkilendikleri bir filmi de övgüye değer bulduklarını belirterek, şöyle devam ettiler: “Almanya’ya ilk giden işçi kafilesinde tek başına bir kadının göçle parçalanıp sonra buluşan ailesinin hikayesi bu. Bulanıklaşan bir hafızanın dehlizlerinde acı ve tatlı bir yolculuğa bizi de dahil ettiği için Acı ve Tatlı… Didem Şahin…”

  “Siz Biraz Uzak Kaldınız” En İyi Kısa Film
  Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ise toplam 12 kısa film yarıştı. Onur SaylakÖykü Karayel ve Tunç Şahin tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Elif Refiğ’in yönettiği “Siz Biraz Uzak Kaldınız”“Anlatısının her dönemecinde seyircinin beklentisini kıran, karakterlerinin kimlik ve değer olgularını sorgulayan hikayesini yetkin ve etkili bir sinema diliyle anlatması” gerekçesiyle En İyi Kısa Film seçildi.

  Jüri Özel Ödülü’nü “Güçlü oyuncu yönetimine sahip olan, etkileyici ve özgün bir görsel dünya kuran, yaptığı cesur sinemasal tercihlerle yeni bir dil arayışının altından ustalıkla kalktığı” gerekçesiyle Ali Tansu Turhan’ın “İkinci Gece” adlı filmi  kazandı.

  Jüri üyeleri ayrıca, “Karakterinin zihninde çıktığı yolculuğa kamerasıyla bizleri de eşlik ettiren, soyut ve özgün anlatısıyla izleyende güçlü bir duygu bıraktığı” gerekçesiyle Musab Tekin yönetmenliğindeki “Rewşen” filmini de övgüye değer bulduklarını belirttiler.

  Uluslararası Yarışma’nın en iyisi “Libertad”
  10 filmin yarıştığı, Polonyalı yönetmen Dorota Kędzierzawska’nın başkanlık ettiği Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın, Filistinli oyuncu Ali Suliman; İsveçli gazeteci, film eleştirmeni Eva af Geijerstam; Fransız yapımcı Guillaume de Seille ve Bulgar oyuncu Margita Gosheva’dan oluşan jürisi, Clara Roguet’in “Libertad” adlı filmini En İyi Film seçti. Jüri ödülü açıklarken yaptığı açıklamada; “En İyi Film Ödülü gençlerin olduğu kadar yaşlıların da sorunlarını etkileyici nüanslarla aktaran bir filme gidiyor. Bu büyüme hikayesi aynı zamanda oyuncularının güçlü performansından destek alıyor. Ödülün sahibi Clara Roquet’nin filmi Libertad,” dedi.

  En İyi Yönetmen: Paz Fábrega
  Jüri, En İyi Yönetmen Ödülü’nü “kadınlık durumunun farklı yüzlerini derinlikli ve incelikli bir biçimde perdeye yansıttığı, sinemasal sadeliği ve becerisi nedeniyle” “Aurora” filminin yönetmeni Paz Fábrega’ya verdi.

  En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü “Aile / The Fam” filmindeki performansıyla Claudia Grob aldı. Jüri ödülü açıklarken yaptığı konuşmada; “En İyi Kadın Oyuncu son derece içten bir performans sergiliyor ve bunu bütün film boyunca ağırbaşlı biçimde sürdürüyor. Canlandırdığı karakterin duygusal karmaşasını derinlikli bir şekilde yansıttığı için ödül Aile filmindeki rolüyle Claudio Grob’a gidiyor,” dedi.

  En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne ise “Titanik’i Seyretmek İstemeyen Kör Adam / The Blind Man Who Did Not Want To See Titanic” filmiyle Petri Poikolainen layık görüldü. Jüri yaptığı açıklamada; “En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi bizlere etkileyici bir oyunculuk dersi veriyor. Yönetmen ile oyuncu arasındaki kusursuz bağ sayesinde, seyirci olarak bizler de, engelli bir karakterin yolculuğunu canlı bir şekilde deneyimliyoruz,” dedi.

  Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması
  Jüri Özel Ödülü: İkinci Gece – Ali Tansu Turhan
  En İyi Kısa Film: Siz Biraz Uzak Kaldınız – Elif Refiğ

  Ulusal Belgesel Film Yarışması
  Jüri Özel Ödülü: Bekleyiş – Aslı Akdağ
  En İyi Belgesel Film: Her Şey Dahil – Volkan Üce

  Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
  En İyi Uluslararası Film: Libertad – Clara Roquet
  En İyi Yönetmen: Paz Fábrega – Aurora
  En İyi Kadın Oyuncu: Claudia Grob –  Aile / The Fam
  En İyi Erkek Oyuncu: Petri Poikolainen – Titanik’i Seyretmek İstemeyen Kör Adam / The Blind Man Who Did Not Want To See Titanic

  Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması 
  En İyi Film: Okul Tıraşı – Ferit Karahan
  Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: İki Şafak Arasında – Burak Çevik, Diloy Gülün, Selman Nacar
  Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Anadolu Leoparı –  Emre Kayiş
  En İyi Yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu – Kerr
  Cahide Sonku Ödülü: Ezgi Baltaş, Feride Çiçekoğlu
  En İyi Senaryo: Ferit Karahan, Gülistan Acet – Okul Tıraşı
  En İyi Kadın Oyuncu: Nihal Yalçın – Zuhal
  En İyi Erkek Oyuncu: Tarhan Karagöz – Kafes
  En İyi Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken – Bağlılık Hasan
  En İyi Müzik: Nikos Kypourgos – Kerr
  En İyi Kurgu: Sercan Sezgin, Ferit Karahan, Hayedeh Safiyari – Okul Tıraşı
  En İyi Sanat Yönetmeni: Billur Turan – Anadolu Leoparı
  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nezaket Erden – İki Şafak Arasında / Özay Fecht – Kafes
  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erdem Şenocak – İki Şafak Arasında
  SİYAD En İyi Film Ödülü: Bembeyaz – Necip Çağhan Özdemir
  Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Tayfun Pirselimoğlu – Kerr

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.