Derviş Zaim’in yönettiği Flaşbellek filmi Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde düzenlenen New York Indepedent Cinema Awards adlı Festivalden  ‘En İyi Uluslararası Film’ ödülünü kazandı. Bu ödül filmin ABD’den kazandığı ikinci “En İyi Film ödülü“ anlamına geliyor. Flaşbellek daha önce de Arizona eyaletindeki 27. Sedona Film Festivalinden En İyi Uluslararası Film Ödülünü kazanmıştı.

 Film, Suriye’den Türkiye’ye uzanan bir yolculuğun yarattığı dönüşüm hikayesini heyecan dolu bir serüven olarak anlatıyor.

Yapıt, 2020 yılında Fransa’nın en önemli iki festivalinden biri olan 42. Cinemed (Montpellier) Film Festivalinde ‘Genç Jüri Ödülü’nü kazanmış ve 12-19 Temmuz 2021 tarihlerindeFransa’da CCAS (Social Activities of Energy) adlı kurumun organizasyonu ile salonlarda seyirci ile buluşmuştu.

 Flaşbellek’te Arap sinemasının saygın oyuncularından Salah Bakri ile Ali Süleyman yer alıyor. İkiliye Husam Chadat ve Sara El Debuch eşlik ediyorlar.  Görüntü yönetmenliği’niAndreas Sinanos’un, kurgusunu Aylin Zoi Tinel’in, müziğini Marios Takoushis’in, yetkili yapımcılığını Emre Oskay’ın yaptığı film, 2019 yılında Gaziantep ve Konya’da çekilmişti.  Yönetmen Derviş Zaim, Flaşbellek’in uluslararası yolculuğuna Eylül sonunda Taşkent film festivali ile devam edeceğini belirtti.

Flaşbellek’in 2021-22 sinema sezonunda salonlarda Türk seyircisi ile buluşması bekleniyor. 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.