T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen 9.Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından düzenleniyor

İpekyolu Film Ödülleri, bu yıl 9. kez Kadim İpekyolu coğrafyasından topladığı filmleri  İstanbul’da sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Festival Direktörü Feza Sınar;  İpekyolu ülkelerinin  yeni yeteneklerinin keşif serüvenine katkı sağlayan İpekyolu Film Ödülleri için müracaatların başladığını bildiriyor. Sınar; “önemli bir ticari rota olan İpekyolu’nun tarih boyunca en cezbedici limanı İstanbul’un kültürler arası birleştirici rolüne festivalimizle katkı sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu Yıl. 9 uncusunu düzenlediğimiz film yarışmamız giderek büyüyor ve uluslararası alanda tanınırlığı artıyor,  kalıcı ve anlamlı bir festivale  evrileceğini umuyorum. Kurucu Genel Sekreterliğini üstlendiğim Meslek Birliğimiz her zaman sesini duyurmaya çabalayan  Genç Sinemacılara kucak açtı ve destekledi, bu hedefe uygun projeler üretti. “SETEM bünyesinde oluşturduğumuz Akademimizin eğitimlerine katılan  gençlerin emeklerini değerlendirmek için başlattığımız daha sonra Ulusal çapta yaygınlaştırdığımız SETEM AKADEMİ BAK -Belgesel, Kısa Film, Animasyon- yarışmaları Uluslararası nitelik kazanınca İpekyolu Film Ödülleri olarak anılmaya başlandı. Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan, Irak gibi antik İpekyolu ülkelerinden sinemacıların katılımı ile gerçekleştiren festivale geçtiğimiz yıl uluslararası alanda 3058, ulusal alanda ise 242 belgesel, animasyon ve  kurmaca film olmak üzere toplamda 3300 film katıldı” dedi.

SETEM her sene duayen bir sinemacıya Emek Ödülü veriyor. Festival direktörü Feza Sınar; “Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri’nde genç sinemacıları desteklemenin yanı sıra Türk Sinemasının duayen isimlerine de emek ödülleri veriyoruz, geçtiğimiz yıllarda; Vedat Türkali, Ertem Göreç, Safa Önal, Mehmet Dinler, Ülkü Erakalın, Aram Gülyüz, Necip Sarıcı, Yılmaz Atadeniz, Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu, Ertunç Şenkal, Tolgay Ziyal, Hüsamettin Ünlüoğlu, Annie Pertan, Aycan Çetin ve Aytekin Çakmakçı Emek Ödülü alan isimlerdi.

Önümüzdeki günlerde bu senenin Emek Ödülünü alacak ismi açıklayacağız” dedi.

 9.Uluslararası İpekyolu Film Ödüllerinde Ulusal ve Uluslararası Kategorilerde Ödüller Sahiplerini Bulacak

 Ulusal ödül kategorileri;

Belgesel film kategorisinde; en iyi belgesel film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, en iyi kurgu dallarında ödül veriliyor.

Animasyon film kategorisinde; en iyi animasyon film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi animatör ve ödülü veriliyor.

Kısa film kategorisinde; en iyi kısa film,  en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi senaryo dallarında ödül veriliyor.

Jüri Özel Ödülü ise katılımcı tüm filmler arasından, ön elemeyi geçme şartı aranmaksızın veriliyor.

Uluslararası ödül kategorileri;

En İyi Kurmaca Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, Jüri Özel Ödülü, En İyi Belgesel, En İyi Animasyon

ATÖLYELER

Festival kapsamında 4  ayrı atölye sektörün uzman isimleri tarafından düzenlenecektir. Atölyelere katılmak isteyenler için önümüzdeki günlerde detaylı program paylaşılacaktır.

Başvuru takvimi;

Başvurular  23 Ağustos 2021  tarihinde başlayacak olup 03 Ekim 2021 tarihinde sona erecek.

Başvurular için ayrıntılı bilgi  www.setem.org.tr  ve www.setemakademi.com

adreslerinden alınabilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.