T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile Türkiye – Almanya – Slovenya ve TRT’nin ortak yapımı olan; yönetmenliğini Ümit Köreken’in üstlendiği “Bir Umut” filmi, 55. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde First Cut+’ya seçildi.

“Mavi Bisiklet”in ödüllü yönetmeni Ümit Köreken’in T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile Türkiye – Almanya – Slovenya ve TRT ortak yapımı olan yeni filmi “Bir Umut” 55. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nin endüstri bölümü olan First Cut+’ya seçilen uluslararası sekiz projeden biri oldu.

Bir Umut’un seçilen uluslararası sekiz proje arasında yer aldığı ve Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali bünyesinde bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek First Cut+’ya seçilen yönetmenler ve yapımcılar; First Cut+ Direktörü Ilaria Gomarasca, pazarlama uzmanı Boris Pugnet, L’Avventura Studio’dan dijital pazarlama uzmanı Alexis Hamaide, uluslararası tanıtım ve PR uzmanları WOLF şirketinden Laurin Dietrich ve Michael Arnon, dünya satış ajanı Heretic’ten Ioanna Stais, bol ödüllü kurgucu Catalin Cristuțiu ile festival, dağıtım, tanıtım, P&R, fragman ve afiş tasarım stratejisi üzerine birebir çalışma fırsatı bulacak.

Filmin Başrollerinde Baran Şükrü Babacan, Eylem Yıldız ve Funda Eskioğlu Yer Alıyor

Yapımcılığını Drama Yapım’ın üstlendiği filmin başrollerinde “Halef” filmindeki performansıyla 2018 yılında gerçekleştirilen Malatya Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Baran Şükrü Babacan ile “Eğreti Gelin” filmindeki performansıyla 2005 yılında gerçekleştirilen Adana Altın Koza Film Festivali’nde Umut Vadeden Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olan Eylem Yıldız ve Devlet Tiyatroları sanatçısı olan; pek çok dizi ve sinema filmi projesinde rol almış Funda Eskioğlu yer alıyor.

Filmin uluslararası ve ulusal çeşitli film festivallerinde gösterilmesi planlanıyor.

  1. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali link: https://www.kviff.com/en/film-professionals/book-of-projects/first-cut-plus/2021

Filmin Kısa Hikayesi:

Umut (35), sinema filmlerinde rol almak isteyen bir oyuncudur. Eşi Asiye (43) kendi kurdukları özel tiyatroda yönetmenlik yapmaktadır. Umut, on dört yaşında iken babasını kaybetmiş, annesinin üç çocuklu bir adamla evlenmesi üzerine Bursa’da yaşayan dayısının yanına gönderilmiştir. Bu olaydan sonra yirmi yıl boyunca annesi ile hiç görüşmemiştir. Sınırda yaşadığı sorun nedeniyle Bursa’ya dönemeyen tır şoförü dayısından bir telefon alır. Anadolu’nun küçük bir kasabasında yaşayan annesi hastalığı nedeniyle tedavi için Bursa’ya gelmiştir. Annesinin gelişiyle geçmişe ait tüm travmalarıyla yeniden yüzleşmek zorunda kalan Umut’un yaşamı beklenmedik durumlarla kırk iki saat içinde alt üst olur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.