Yeşilay’ın organize ettiği 5. Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması’nın kazananları, Yeşilay Genel Başkan Vekili Dr. Mehmet Dinç, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden Ömer Ümran Özdenören, Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı ve Yarışma Jüri Başkanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan’ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı. Törende konuşan Yeşilay Genel Başkan Vekili Dr. Mehmet Dinç, “Sinemanın kapsayıcı dili ve görsel gücü sayesinde gençlerin gözünden bağımlılığı görüp, farklı hedef kitlelere bağımlılığın zararlarını anlatmış olacağız” dedi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ömer Ümran Özdenören yarışmaya destek vermekten mutluluk duyduklarını belirtirken; Prof. Dr. Peyami Çelikcan ise “Ödül alan arkadaşlarımız artık birer Yeşilay gönüllüsü, bundan sonraki hayatlarında da Yeşilay’ın mücadelesine destek olmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yeşilay’ın bu yıl 5’inci kez düzenlediği Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması’nın kazananları düzenlene ödül töreninde açıklandı. T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve “Gençlerin Gözünden Uyuşturucu Madde Bağımlılığı” temasıyla düzenlenen yarışmaya 244 eser başvurdu. Kurmaca kategorisinde birincilik ödülü “Kanalıma Hoş Geldiniz” filmiyle Zeynep Sönmez’in, ikincilik ödülü “Karanlıkta” filmiyle Şevval Tandoğan’ın ve üçüncülük ödülü “İçimdeki Ben” filmiyle Erhan Apaydın’ın olurken; belgesel kategorisinde Engin Can Aksu “Şimdiki Aklım Olsaydı” ile birinci, Ziya Değer “Diyar-ı Kurtuluş” ile ikinci ve Burçak Tanrıverdi “27” ile üçüncü oldu. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne “Bihaber” filmiyle Ozan H. Yalçınsoy layık görülürken; Halkın Favorisi 100. Yıl Özel Ödülü ise “Düşüş” filmiyle Türkan Can Çekerol’a verildi.

Genç sinemacılar toplam 80 bin TL’lik ödülün sahibi oldu

Yarışmaya Türkiye genelinde ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim gören öğrenciler başvurdu. Eserler, Prof. Dr. Peyami Çelikcan başkanlığında toplanan ve Türkiye’nin önemli üniversitelerinden sinema ve TV öğretim üyeleri, sinema eleştirmenleri, başarılı yönetmen Derviş Zaim gibi isimlerin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi.

Yarışmada, belgesel ve kurmaca kategorilerinde birinciler 15 bin TL, ikinciler 10 bin TL ve üçüncüler 5 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. 5 bin 871 kişinin oy kullandığı oylamada yüzde en yüksek oy ile “halkın favorisi” seçilen eser sahibine 5 Bin TL ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne layık görülen eserin sahibine de 15 bin TL ödül verildi.

Yarışmada ödül almaya hak kazanan eserler https://www.youtube.com/1920yesilay adresinde videolar bölümünden izlenebiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.