Dünya prömiyerini 2021 Sundance Film Festivali’nde yapan Serhat Karaaslan’ın ‘Suçlular’ filmi, Fransa’nın Lille kentinde düzenlenen 37.Avrupa Sineması Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu (Deniz Altan) ve En İyi Senaryo Ödülleriyle döndü.

Filmden çok etkilendiklerini, adeta büyülendiklerini, hem karakteriyle hem de hikayesiyle izleyiciyi baştan sona tutan ve bir ülke gerçeğini çok çarpıcı bir şekilde yansıtıyor şeklinde övgülerle bahseden Jüri, Festivalde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Deniz Altan için de ‘‘Deniz harika ve çok enerjik bir aktris. Çok hassas bir içsel gücü var ve ödülü hak ediyor. Çok ilginç bir yolculuğu ve dönüşümü olan güçlü bir karakteri çok etkileyici ve incelikli bir şekilde yorumluyor. Filmin başında fazla bir şey yapmıyor gibi görünse de sonrasında karakterin dönüşümü çok feminist bir yöne doğru eviriliyor.’’ ifadelerini kullandı.

Başrollerini Deniz Altan, Lorin Merhart, Erdem Şenocak ve Ercan Kesal’ın paylaştığı “Suçlular” prömiyerini yaptığı Sundance’te Jüri Özel ödülü ile Vimeo Jürisi En İyi Yönetmen ödüllerini kazanmış, SXSW South by Southwest Festivali’nde yarışmıştı.

Film, baş başa kalmaya çalışan üniversite öğrencisi bir çiftin bir gece boyunca başlarından geçenleri konu alıyor. Festival yolculuğu devam eden ‘Suçlular’ın Türkiye gösterimi 40.İstanbul Film Festivali’nde 20-29 Mayıs tarihlerinde yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.