Pandemi koşulları nedeniyle ilk etabı çevrimiçi ortamlarda başlayan 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin II. Etabı 23 Nisan coşkusuyla başladı! 22 Nisan’da açılış programıyla başlayan organizasyonun II. etabı Prof. Berrak Taranç önderliğinde “Çocuklar için Müzik Atölyesi” eşliğinde, günün anlam ve önemine yakışır bir coşkuyla kaldığı yerden devam etti. Organizasyon, kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında online olarak sinemaseverlerle buluşup, keyifli bir kültür şöleni sunmaya devam ediyor.

Gösterimlerin Tamamı Sınırsız ve Ücretsiz!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle ve Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin bu etaptaki açılış töreninde festival direktörü Gülten Taranç ve festival jürilerinden Sevinç Baloğlu Youtube üzerinden canlı yayındaydı. Taranç İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin festivale olan önemli katkılarından bahsederken, Sevinç Baloğlu da festival süreçlerinin zorluklarını anekdotlarla seyircilerle paylaştı. Kadın Yönetmenler Festivali’nin, kadın sinemacıların hikayeleri ile yaşamın her alanındaki kadın temsiliyetini birer kahraman tanımıyla birbirine ve izleyiciye tanıştırmasını ve bu alandaki toplumsal bilincin öneminin altını çizdi. Festival ekibinin bu günlere ne büyük zorluklarla geldiğinin yakın tanığı olarak, festivale destek veren İzmir Büyük Şehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Ve görüşlerini ‘sadece teşekkür etmekle kalmıyorum, attıkları bu anlamlı adım için Belediye Başkanı’ndan başlamak üzere her kademedeki çalışanını kutluyorum. Festivale destek olan üniversitemiz ve ayni ve maddi destek veren herkesle, diliyorum ki kadının ve sinemanın yanındaki duruşumuz perçinlenir, bu gurur ve teşekkür uzun yıllar karşılıklı olarak yaşanır.” Sözleri ile tamamladı.

Açılış töreninin başlangıcında Gülten Taranç, Ege Kuntay ile birlikte bir de mini konser verdi; töreninin kapanışı ise Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf sergisinin yayınlanması ile son buldu.

  1. Etabı, 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi platformlarda ve tamamen ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı kapsamında uzun metraj, kısa kurmaca, kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört farklı kategori yarışıyor. Yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı Ulusal Seçki ve Balkan Sinemasının yakın dönemdeki seçkin filmleri de sinemaseverlerle buluşacak. Toplamda 70’e yakın filmin gösterileceği festivalde uzun metraj kurmaca, belgesel ve kısa metraj kurmaca olmak üzere Balkan filmleri de 3 kategoride yarışmalı bir seçki olarak seyirci ile buluşuyor. Ulusal seçkide yer alan yönetmenlerle canlı yayınlarda söyleşiler düzenleneceği festivalin tüm film gösterimleri resmî web sitesi olan https://kadinyonetmenlerfestivali.com.tradresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında, sadece web sitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Yönetmen söyleşileriyle birlikte Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” , WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” ve Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass”  ve 23 Nisan’a özel gerçekleştirilen Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” festivalin ikinci etabındaki etkinlikler arasında yer alıyor. Seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi olarak “Face to Face” geri bildirim etkinliği de program dahilinde, Nisan ayının sonunda yapılıyor.  Mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin web sitesi üzerinden yayınlanıyor. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festival boyunca tüm etkinlik programları da sosyal medya üzerinden paylaşılmaya devam edecek!

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek III. etabında ise pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanacak.

Fongogo Kampanyası Devam Ediyor!

Kadın sinema emekçilerini desteklemek adına tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen ve sosyal sorumluluk vasfı da olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin sürdürülebilirliğini desteklemek açısından, mart ayında Fongogo kampanyası başlatılmıştı. Festival yönetimi kampanyanın halen desteklenmeye açık olduğunu ve https://fongogo.com/Project/4-uluslararasi-kadin-yonetmenler-festivali adresinde sürdürüldüğünü dile getiriyor.

Festivalin resmi websitesi: https://kadinyonetmenlerfestivali.com.tr

Youtube hesabı: https://www.youtube.com/c/kadinyönetmenlerfestivali

Instagram: https://www.instagram.com/kadinyonetmenlerfestivali/

Twitter : https://twitter.com/UKYFest

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.