Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı. 4-5 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek yarışma, film gösterimlerinin yanı sıra çeşitli etkinlik ve söyleşilerle de sinemaseverleri buluşturacak.

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi: 30 Nisan 2021

İnsan ve hizmet odaklı bir misyonla kültürel bilincin gelişmesine katkı sağlayabilecek her projeyle kültür ve sanatın gelişmesine yönelik çalışmaları destekleyen Sultanbeyli Belediyesi, yeni ve fark yaratacak bir kısa film yarışmasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sinemanın birleştirici gücünden ilham alan bir yaklaşımla 4-5 Haziran tarihlerinde ilki gerçekleştirilecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın başvuruları 30 Nisan tarihine dek devam edecek.

Yarışmada İlk Yılın Özel Ödülü “Yunus Emre”Anısına Verilecek

Sultanbeyli Belediyesi ev sahipliğinde, Suat Köçer’in danışmanlığında ve Rabia Bulut’un koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması, her yıl belirlenen değerli bir ismin anısına Özel Ödül verecek. Yarışmanın ilk yılında verilecek özel ödül ise vefatının 700. yıldönümü sebebiyle UNESCO tarafından kabul edilen Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında, Anadolu’da Türkçe şiirin öncülüğünü yapan, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre anısına verilecek.

Kısa Filmlere İlk Yıldan İtibaren Dev Destek

Kurmaca, animasyon ve deneysel türündeki kısa filmlerin yer alacağıyarışmada en iyi film 15.000 TL’lik ödüle uzanırken, ikinci olan film 10.000 TL, üçüncü olan film ise 7.000 TL’lik para ödülünün sahibi olacak. Yarışmada yer alan tüm kısa filmler aynı zamanda bu yıl Yunus Emre anısına verilecek olan10.000 TL’lik Özel Ödül için de aday olacak. On filmin yarışacağı uluslararası kategoride ise birinci olan film 1.000 Euro’luk para ödülünün sahibi olacak.

Yarışmada yer alan Özel Ödül, her yıl bir ismin anısına verilecek.

Altı Finalist Filme Gösterim Telifi

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması, kısa film yönetmenlerinin maddi ve manevi emeklerinin karşılığını da karşılıksız bırakmayacak.Bu kapsamda ödül kazanacak dört film dışındaki altı filme de yarışma tarafından2.000 TL’lik telif verilecek. Kısa film yönetmenlerinin emeğine saygı anlamında filmler için harcanan emek, yapılan masraf ve gösterimlerin bir karşılığı olarak verilecek telif ücreti, diğer festival ve yarışmalar için de farkındalık yaratacak.

Kısa Filme Katkı Ödülleri

Benzer kısa film yarışma ve festivallerinden farklı olarak bir yenilik daha sunacak Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda, uzun yıllardır kısa film sektörüne olan yaptıklarıyla tanınmış isimlere Kısa Filme Katkı Ödülleri takdim edilecek. Festivalin 5 Haziran’da gerçekleştirilecek kapanış töreninde sahibini bulacak ödülü kazanan isim ilerleyen günlerde açıklanacak.

www.sultanbeylikisafilm.com

www.instagram.com/sultanbeylikisafilm

www.facebook.com/sultanbeylikisafilm

https://twitter.com/sultanbeylikflm

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.