Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul Film Festivali-Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından desteklenecek projeler açıklandı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında ve TRT’nin katkılarıyla düzenlenen Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin – Brandenburg ve Hamburg Schleswig – Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 10. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun projeleri açıklandı.

Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere 873.500 Avro destek verildi.

Kurum temsilcilerinden oluşan seçici kurul, başvuru yapan 12 proje arasından 3 projeyi, toplam 40.000 Avro ile desteklemeye karar verdi.

Desteklenen projelerin tamamı aşağıdaki gibidir:

Melisa Önel, Aniden – 10.000 Avro

Ortak yapımcılar: Alara Hamamcıoğlu (Vigo Film Yapımcılık), Anette Unger (Leitwolf Filmproduktion)

Tolga Karaçelik, Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi – 15.000 Avro

Ortak yapımcılar: Diloy Gülün (Karaçelik Film), Jan Krüger (Port Au Prince Film)

Ziya Demirel, İki Gözlüler – 15.000 Avro

Ortak yapımcılar: Annamaria Aslanoğlu (İSTOS Film), Linus Günther (Klinker Film)

Fon tarafından şimdiye kadar desteklenen 53 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken) ile Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan iki film Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer) ile Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor.

Destek alan projelerden Bir Nefes Daha (Nisan Dağ), Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) ve Whitewash‘un (Ahmet Necdet Cupur) çekimleri tamamlandı.

Ayrıntılı bilgi için: https://film.iksv.org/tr/atolyeler-ve-fon/almanya-turkiye-ortak-yapim-gelistirme-fonu

Sorularınız için: onthebridge@iksv.org

Köprüde Buluşmalar ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

film.iksv.org/tr/koprudebulusmalar

facebook.com/koprudebulusmalar

twitter.com/koprudebulusma

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.