T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin bu yılki yeni seçkilerinden biri de, Avrupa Birliği 9. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nın finalist filmleri olacak.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun “Kameralar insan hakları için çalışsın” çağrısıyla düzenlediği Avrupa Birliği 9. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nın finaline kalan 10 filmAnkara Uluslararası Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluşuyor. Seçkide, Mustafa Koç’un yarışmanın birincisi seçilen ve doğuştan kolları olmadan dünyaya gelmiş milli yüzücü Sümeyye Boyacı’nın 2018 Paralimpik Avrupa Şampiyonası’na uzanan ilhâm verici hikâyesini anlatan “Yes I Can” adlı filmin yanı sıra; Ozan Takış’ın yarışmada ikincilik ödülü alan “Fotoğraf”Özkan Bal’ın yarışmanın üçüncüsü seçilen “Kıyı”Abdullah Şahin’in “Artı Bir”Kurtuluş Özgen’in “Göçün 8 Şiiri”Fırat Erez’in “Hasankeyf’e Ağıt”Ozan Sihay ve Tufan Şimşekcan’ın “Leke”Rüzgar Asya Hızarcı’nın “Mavi”Kader Eman’ın “Navber”Mehmet İsmail Çeçen ve Ramazan Akkuş’un “Terazi” adlı filmleri de gösterilecek.

Belgesel sinemada insan hakları konuşulacak

7 Eylül Pazartesi günü Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek gösterimin ardından ayrıca, “İnsan Hakları ve Belgesel Sinema” adlı bir panel de düzenlenecek. AB Türkiye Delegasyonu temsilcisi ile filmlerin yönetmenlerinin katılacağı panelde, belgesel sinemacı ve Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nihan Gider Işıkman, 90’ların başında başlayan belgesel sinema kariyerinde aralarında “Kurşun Kalem”, “Bölge”, Ankara’da da En İyi Belgesel seçilen “Ah” ve “Karabiga, Son Kıyı”nın da olduğu bir çok film yönetmiş Mustafa Ünlü ve geçen yılın En İyi Belgesel Film Ödülü’nün sahibi “Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?”nin yönetmeni, senarist, yapımcı ve fotoğrafçı Rena Lusin Bitmez de konuşmacı olacak. Panel, insan hakları temelli belgesel film çekme pratiklerini ve hikâye anlatma yöntemlerini tartışmaya açacak.

AVRUPA BİRLİĞİ 9. İNSAN HAKLARI KISA FİLM YARIŞMASI

7 Eylül 2020, Pazartesi

Kızılay Büyülü Fener Sineması – Salon 2

16:30 GÖSTERİM

Artı Bir / Abdullah Şahin

Fotoğraf / Ozan Takış

Göçün 8 Şiiri / Kurtuluş Özgen

Hasankeyf’e Ağıt / Fırat Erez

Kıyı / Özkan Bal

Leke / Ozan Sihay, Tufan Şimşekcan

Mavi / Rüzgar Asya Hızarcı

Navber / Kader Eman

Terazi / Mehmet İsmail Çeçen, Ramazan Akkuş

Yes I Can / Mustafa Koç

18:00 PANEL

İNSAN HAKLARI VE BELGESEL SİNEMA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.