Oyun yazarı, tiyatro ve sinema oyuncusu Şerafettin Kaya kendi yazıp yönettiği ve baş rolünü oynadığı “Ben İyi Biri Olmadan Önce” sinema filmi ile Uluslararası Paris Play Film Festivalinden En İyi Filmi ödülünü aldı.

Geçtiğimiz yıl İstanbul’un Fatih ilçesi Balat mahallesinde çekilen sinema filminde Pelin Batu, Nejat Yavaşoğulları, Mehmet Çağçağ, Ayhan Taş gibi isimler yer aldı. Şerafettin Kaya tarafından kaleme alınan tiyatro oyunu “Ben İyi Biri Olmadan Önce” sahneden sonra beyaz perdeye uyarlanarak senaryolaştıran Şerafettin Kaya “üç dört yıl önceden sinema filmi yapacağıma karar vermiştim, senaryo çalışmalarını tamamlayıp geçen yıl hayata geçirdim. Bu senaryo “Ben İyi Biri Olmadan Önce”, karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmeye çalışırken bir yandan da iyi biri olarak kalmaya çalışan bir insanın mücadelesini konu ediyor. İnsancıl biri olmaya çalışan ve iyi biri olarak kalmak için mücadele veren kahramanımız, hayatta her şeyini kaybeder. Zor durumda kalan ve sokaklarda yaşamaya başlayan kahramanın önünde artık yeni bir hayat vardır. Türlü olaylarla karşılaşan karakter bir süre sonra kendisini iyilik kavramının içerisinde sıkışmış olarak bulur.

Karakter, artık iyilik kavramını kullanarak hayatta kalma mücadelesi vermeye başlar” diyen Ödüllü yönetmen Şerafettin Kaya “Ben bu film ile ödül alacağıma inanıyordum, fakat birincilik beni çok mutlu etti. Dünya’da yaşanan bu salgın hastalık maalesef bir çok projeyi alt üst etti. Paris’te yapılan Uluslararası Paris Play Film Festival’ine tüm ülkelerden 743 film katılmış. Elemeler sonucunda 70 film değerlendirmeye alınırken, bu filmlerin içinden 10 film jüri önüne gelmeye layık görülmüşler. Tabi ki bu kadar filmin arasından “Ben iyi biri olmadan önce” birinci olması beni Türkiye ye böyle bir ödül getirdiğimden dolayı çok mutlu etti. Hani hep görüyoruz uluslararası arenada olimpiyatlarda birinciler hep kendi ülkelerinin milli marşlarını çaldırdıkları zaman gurur duyarlar, bende kendimi bir an orada zannettim ve çok gururlandım.

Bu ödül beni daha da özel ve güzel işler yapmam konusunda çok çalışmaya sevk etti, artık daha fazla yorulacağız. Tabi bu başarı sadece bana ait değil tüm ekip ile bu işi başardık herkesin emeğine yüreğine sağlık. Genel Koordinatörümüz zor şartlarda bizleri daha da güven veren ve aynı zamanda filmde rol alan Hamza Alp kardeşime de ayrıca teşekkür ediyorum.

Bu filmin yönetmen ve senarist koltuğuna Şerafettin Kaya otururken görüntü yönetmenliğini Sedat Şahin yaptı. Filmde Şerafettin Kaya, Pelin Batu, Mehmet Çağçağ, Mustafa Uzunyılmaz, Murat Muslu, Ayhan Taş, Hamza Alp, Didem Karataş, İslam Çamyar, Hacer Aslan, Ersin Kalkan, Artur Sarovan, Hatice Uzun, Caner Erkan, Yavuz Taş, Gül Gülsün Yıldız, Mesut Ulusan, Serhat Soykan Müge Karataşlı, Cahit Bayraktar, Sude Ertalay, Yaşar Kurt, Nejat Yavaşoğları gibi isimler yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.