Bu yıl 20. yaşını kutlayan Mithat Alam Film Merkezi, 15 yıldır yürüttüğü Görsel Hafıza Projesi özet filmlerini kuruluşunun yirminci yılı vesilesiyle dijital ortama taşıdı.

Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin sinemamıza sunduğu en önemli katkılardan biri. 2005 yılında başlayan proje, büyük oranda gönüllü öğrencilerin çabalarıyla yürütülüyor. Sinemamızın farklı alanlarına emek veren kişilerle yapılan bir sözlü tarih çalışması olarak tasarlanan proje kapsamında bugüne kadar toplam 75 sinemacıyla uzun soluklu söyleşiler gerçekleştirildi. Kayıt altına alınan ve kurgulanan bu söyleşilerden hazırlanan özet filmler 25 farklı DVD’de toplandı.

Görsel Hafıza Projesi arşivinde Memduh Ün, Tunç Başaran, Tomris Giritlioğlu, Safa Önal, Duygu Sağıroğlu gibi usta yönetmenlerle; Vedat Türkali, Bülent Oran, Tarık Dursun K. gibi senaryolarıyla sinemamızı derinden etkilemiş isimlerle; Filiz Akın, Tuncel Kurtiz, Lale Belkıs, İzzet Günay, Fikret Hakan gibi yıldız oyuncularla; Giovanni Scognamillo, Nijat Özön ve Rekin Teksoy gibi sinema tarihçileriyle yapılmış sohbetler yer alıyor. Bu isimlerin her biri kendi yolculuğunu ve sinemamızın farklı dönemlerine ait hikâyeleri birinci ağızdan anlatırken, aynı zamanda Türkiye sineması portresi çıkarıyor.

Görsel Hafıza Projesi’nde tutulan görüntülü kayıtların özet filmlerine http://gorselhafiza.org.tr/ adresinden, kayıtların tamamına ise Mithat Alam Film Merkezi arşivinden erişilebilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.