31 Mart 2008 yılında Türk Halkı olarak hepimiz tek yürek olup, İtalyan Barış Gelini için üzüldük. Barış gelini olarak bilinen İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo tüm dünyanın tanıdığı ismiyle Pippa Bacca ve arkadaşı Silvia Moro, 8 Mart 2008’de ‘Barış Gelini’ adını verdikleri proje için şiddetin hakim olduğu ülkelere barış ve sevgi mesajı vermek için yola çıkmışlardı. İki kadının Milano’dan başlayan yolculukları, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin üzerinden devam ederek, Tel-Aviv’de son bulacaktı. Barış isteyen Pippa ve Silvia’nın bu projedeki başlıca mottoları; “İnsanlara güvenmekti.” Otostopla seyahat etmeyi de bu sebeple seçtiler.

Türkiye’ye geldikten sonra arkadaşı Silvia ile yolları ayrılan ve sonrasında tek başına yaptığı otostopta Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ortadan kaybolan İtalyan sanatçının tecavüz edilip boğularak öldürüldüğünü öğrendik. Pippa’nın kayboluşu kendisinden haber alamayan ailesinin başvurusu üzerine 3 Nisan’da medyada yer bulmaya başladı. Pippa’nın en son bindiği kamyonetin sahibi Murat Karataş, göz altına alınarak tutuklandı.

Yıllar sonra günümüzde, 2020’de İtalyan yönetmen Simone Manetti’nin yorumuyla Pippa’nın kamerasındaki gerçekleri de kapsayan bir film yapıldı. Yıllardır Pippa ile ilgili aradığımız gerçekleri farklı bir anlatım dilinde bize sunacak olan bu film Serpil Altın Film’in Türkiye’deki lisans haklarını almasıyla “Barış Gelini: Pippa Bacca” ismiyle yakında Türk seyircisi ile buluşacak. Pippa’nın kamerası ölümünden sonra tüm gerçekleri ve sırları bize anlatacak!

Pippa Bacca 12 yıl sonra bugün bile sonsuza dek dünya üzerinde barış umudunu haykıran kadınların yol göstericisi olmaya devam ediyor. Bu filmle barışın bir kez daha önemini kavrayacağız. Bir umutla insan olarak bakabilmek için…

Film Hakkında Bilgiler:

Filmin adı: BARIŞ GELİNİ: PIPPA BACCA

Üretim Yılı: 2020

Tür: Belgesel, Biyografi, Yol Hikayesi, Suç Hikayesi

Süre:75 dakika

Yönetmen & Senarist: Simone MANETTI

Yapımcılar: Paolo BARBERI (NACNE S.a.s), Federico SCHIAVI (NACNE S.a.s)

Kurgu: Flippo Orru’,Guusseppe Trepiccione

Görüntü Yönetmeni: Simone Manetti, Simone Moglie

Türkiye Lisans Hakları: Serpil Altın Film

Türkçe Altyazılı Fragman:

https://vimeo.com/402139906

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.