Ankara temalı bir belgesel ya da kısa film 10 bin TL ödül kazanacak. Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ile Ankara Uluslararası Film Festivali iş birliğiyle bu yıl “VEKAM Özel Ödülü” verilecek. 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’ne başvuran Ankara temalı belgesel veya kısa film “VEKAM Özel Ödülü”nün sahibi olacak. Jüride, Kerime Senyücel (Belgesel Yönetmeni), Prof. Dr. Seçil Büker (Akademisyen) ve Dr. İpek A. Çelik Rappas (Akademisyen) yer alacak.

Başvurular 25 Mart 2020 tarihinde sona erecek. Bunun yanı sıra, belgesel ya da kısa filmin görsel ve estetik niteliği kadar, ele aldığı konunun Ankara kent merkezi veya ilçeleri kapsamında bir araştırmaya dayandırılarak kurgulanmış olması tercih nedenidir.
Yarışmayı kazanan film 10.000 TL ödül kazanacak. Film, festival sırasında gösterime girecek.

*Ödüle hak kazanan eserin bir kopyası VEKAM Kütüphanesi ve Arşivi’nde kaynak olarak değerlendirip akademik araştırmalara açılacaktır.

VEKAM:

Koç Üniversitesi bünyesinde akademik ve kültürel bir merkez olarak faaliyet gösteren Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) Ankara ve çevresi üzerine yeni veriler ortaya koyan araştırmaları desteklemekte ve geliştirmektedir (www.vekam.ku.edu.tr). Bu kapsamda ayrıca disiplin ve alan kısıtlaması olmaksızın Ankara ve çevresi ile ilgili bilimsel araştırmalara her yıl çağrı açarak ödül vermektedir. Zengin bilgi kaynaklarını barındıran kütüphanesi ve arşivi ile Ankara’nın kent belleği işlevini üstlenen VEKAM, nadir kitaplar, haritalar, zengin fotoğraf ve kartpostal koleksiyonu da dahil olmak üzere dijitalleştirilmiş koleksiyonlarıyla Ankara ile ilgili her türlü yayını dermesine katarak birincil başvuru merkezi olmayı başarmıştır. 1994 yılında kapılarını bilim dünyasına açan VEKAM kuruluşundan bu yana akademik çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla sempozyum panel, konferans, sergi ve seminerler düzenlemekte, sempozyum kitapları yanı sıra Ankara Araştırmaları adıyla yılda iki kez hakemli bir dergi yayımlamaktadır. (www.ankaradergisi.org).

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.