Yönetmenliğini Ceyhan Kandemir’in yaptığı “Karla” adlı uzun metraj kurmaca film; kukla tiyatrosu işleten ve aynı mekanda yaşamını sürdüren kukla ustası ve kızının zaman zaman mesafeli fakat genelinde sıcak olan ilişkisini konu alıyor. Filmde Karla hayatta ne olmak istediğini düşünen ve mutluluğun anlamını çözmeye çalışan bir kız çocuğu, kukla ustası ise bir sonraki tiyatro oyununu yazmakta sıkıntılar çeken ve bir yandan kızına bakmak zorunda olan yalnız bir baba. Bu hikâye bulamama çıkmazı ve Karla’nın çevresini ve hayatını keşfetme çabası baba ve kızı mutluluğun anlamını anlatan bir hikâyede buluşturur. Fakat Karla beklediğinden ve belki de istediğinden çok daha önce hayatın ciddiyetini kavramak zorunda kalacaktır.

Film tür olarak aile çocuk filmi olma özelliğine uygunluk göstermekte aynı zamanda hayatla anlam arayışı kurma yolculuğundaki yetişkin bireylere çocuk dünyasının naif duruşunu hatırlatmak istemektedir.

Hikâye ilerlerken kuklacı baba ve Karla tanıştıkları ve temas kurdukları kişiler ile birbirlerinden farklı alışverişler yapmakta. Bir çocuğun hayal dünyasına açılan kapılar, çocukluğun en gizli köşeleriydi. Gerçek, Karla’nın hayalleriyle buluşup onu hayatla tanıştırana dek…

Murat Çınar’ın yapımcı olduğu filmde Altan Akışık; Tunç Günbay, Cansu Özdenak Kandemir, Karla Kandemir ve Çağla Sevinçer rol alıyor. Filmin orijinal müziği Ünlü İranlı Besteci Orkestra Şefi Mahdi Vojdani’ye ait. Senaryo da İranlı Sanatçı Nafiseh Laleh imzası bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.