İran 13. Uluslararası Cinema Verite Belgesel Film Festivali’nin bugünkü açılışına Fransız belgesel film yönetmeni Albert Lamorisse’nin “The Lovers’ Wind” adlı çalışmasından özel sahneler damga vurdu. 16 Aralık’a kadar sürecek olan festivalin açılışında İran Kültür ve İslami Rehberlik Bakanı Abbas Salehi, Festival yöneticisi Mohammad Hamidi Moghadam ile İran ve dünyadan yönetmenler yer aldı. “The Lovers’ Wind” belgeselinin yazarı Manouchehr Anvar da açılış törenindeydi. İran’ın çölleri, dikkat çekici doğası, muhteşem dağları ile güzel şehir ve mekanlarının anlatıldığı belgeselin  kamera arkasından bazı ilginç kareler ve daha önce bilinmeyen anlar da paylaşıldı.

AÇILIŞ GÜNÜ FİLMLERİ DİKKAT ÇEKİCİ

Açılış gününde 40 filmin gösterileceği festivalde başı çekenler arasında Kıbrıs’tan “The Ghost of Peter Sellers” portre bölümünde sunulacak. Komik-tajik bir film olmanın yanı sıra film yönetmeni olmanın nelere mal olduğu Medak’ın belgeselinde anlatılıyor. İtalya’dan Riccardo Zinna yönetmenliğindeki “Flavioh- Tribute to Flavio Bucci” ve Almanya’dan Bernadett Tuza-Ritter “AWoman Captured” ile yer bulurken, Arjantinli Tato Moreno tarafından yönetilen “Arreo” bugün gösterilecek.

Amerikan yapımı “BREATHLESS ANIMALS” da Çin’de Kültür Devrimi sırasında gerçekleşen bir kaybın ve acının hikayesi sadece seslendirme yoluyla konuşan bir kadın üzerinden anlatılıyor. “When Lambs Become Lions” ise Amerika’dan bir başka belgesel film. Filmde ailelerinin geçimi için mücadele eden fakat mesleklerine bağlı bir fildişi tüccarı ile onun vahşi doğa koruyucusu kuzenini karşı karşıya getiren olaylar örgüsü anlatılıyor. Bu sırada ölüm, tutuklanma ve uluslararası tepkilerle karşılaşmaları konu ediliyor. Film yönetmeni Jon Kasbe bu gerçek kişileri 3 yıl takip etmiş ve güvenlerini kazanarak, onların kendi mesleklerine dair değişen bakış açılarını gözlemlemiş.

“Last Night I Saw You Smiling” adlı belgesel film ise uluslararası ödüllü yönetmen Kavich Neang tarafından çekilmiş. Bu filmde ise Phnom Penh’te 493 aileyi barındıran ve yıkımla karşı karşıya kalan simgeleşmiş “Beyaz Bina”yı konu alıyor.  Bina yıkılmadan önceki son günlerde yönetmen Kavich Neang kendi ailesini ve komşularını toplanırken, anılarını ve endişelerini paylaşırken ve nihayet binanın tamamen yıkılmasından önce taşınmalarını belgelemiş.

ÜNLÜ YÖNETMENLERE ADANMIŞ BİYOGRAFİK BELGESELLER

Yüzün üzerinde ülkeden 6000’den fazla belgeselin uluslararası arenada yarışmak için film gönderdiği festivalin dikkat çekici diğer bir özelliği ise Fellini ve Tarkovsky gibi önemli uluslararası film yapımcılarının biyografik belgeselleri de yer vermesi oldu. Festivalde Rusya, Fransa, Almanya, Sudan, İngiltere, Amerika, Afganistan ve Çek Cumhuriyeti’nden sekiz biyografi belgeseli gösterilecek.

ÖLÜMSÜZ FELLINI

Italyan film yönetmeni Federico Fellini adına çekilen “Fellini Never-Ending”, adlı belselin yönetmeni ise aynı zamanda onun asistanı olan Eugenio Cappuccio. Film Fellinin’nin kariyerinin başlangıcından yaşamının sonuna dek büyülü ve engin sinemasıyla dair dünyasına biyografik bir yolculuğu kapsıyor.  Yine “Flavioh – Tributo a Flavio Bucci” de diğer bir ünlü İtalyan sanatçı Flavio Bucci’nin portresi de festivalde gösterilecek. Hikaye başta bir adam ve sanatçı portresi olarak görünse de, sanatçının kişisel ve sanat hayatında etkisi olan yerlerden ve insanlardan izler taşıyor.

EFSANE YÖNETMEN TARKOVSKY DE CINEMA VERITE’DE

Efsane Rus film yönetmeni hakkında hazırlanan “Andrey Tarkovsky, a Cinema Prayer”adlı belgesel film de festivalde gösterilmesi beklenen önemli yapıtlardan. Belgeselde Tarkovsky’nin kişisel ve mesleki yaşamından kesitler, yine onun şahsi düşünceleri ve felsefesine hakim olan kendi oğlu Andrei Andreyevich Tarkovsky’nin gözünden anlatılıyor. IDFA’da Avrupa prömiyeri gerçekleştirilen film, ayrıca 76. Uluslararası Venedik Film Festivali’nin klasikler bölümüne en iyi belsel film kategorisinde aday gösterildi.

Bu bölümde ayrıca Çek Cumhuriyeti ve Fransa ortak yapımı olan, Helena Trestikova ve Jakub Hejna tarafından yönetilen “Forman vs. Forman”, Sudanlı yönetmen Suhaib Gasmelbari tarafından yönetilen, Fransa, Sudan, Almanya ve Çad için ortak yarışacak “Talking about the Trees” ve Macaristan doğumlu İngiliz yönetmen Peter Medak yapımı “The Ghost of Peter Sellers” de gösterilecek filmler arasında yer alıyor.

INGİLİZ RESSAMIN HAYATI DA BELGESEL KONUSU

İngiliz ressam Sean Scully’nin hayatını anlatan “Unstoppable: Sean Scully and the Art of Everything ” belegesel ise Nick Willing imzalı. Afgan yönetmen Mariam Ghani tarafından üretilen .”What We Left Unfinished” Amerika ve Afganistan ortak yapımı olarak karşımıza çıkarken, filmde Afganistan’ın komünist dönemine ait tamamlanmamıs beş kurgu özellikli filmden bahsediliyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.