Malatya Valiliği Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyelerinin iş birliğiyle bu yıl 9’uncusu düzenlenen “Malatya Uluslararası Film Festivali”, kırmızı halı geçişi ve kapanış töreniyle sona erdi.

Ulusal Kısa Metrajda 135,  film yarışmaya başvurdu, 10 film yarışmaya katıldı. Jüri Özel Ödülü takdim edildi. Jüri Özel Ödülü ‘İyi Yemek Öldürür’ filmine verildi. Ulusal metraj kısa film yarışmasında birincilik ödülünü ‘Taş’ alırken, ‘Yağmur Olup Şehre Düşüyorum’ filmi ikinciliği aldı. Ulusal metraj kısa film yarışmasında üçüncülük ödülüne ise ‘Fraktal Munchies layık görüldü.

Ulusal uzun metraj film yarışmasına 44 film katıldı ve 10 film finale kaldı. Festivalde, ‘Küçük Şeyler’ filmi SİYAD ödülüne layık görüldü. 9.Malatya Film Festivali’nde, ‘YÖNBİR Ödülü’ ise ‘Kovan’ filminin yönetmeni Eylem Kaftan ile ‘Küçük Şeyler’ filminin yönetmeni Kıvanç Sezer’e takdim edildi. Jüri tarafından ‘Türk Sinemasına Katkı Ödülü’ne ise ‘Aidiyet’ filmi layık görüldü. 

Festivalde, ‘Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü’ne Kapan filminin müziğini yapan Ali Saran layık görülürken, ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülü ise ‘Dilsiz’ filminden Andreas Sinanos’un oldu. 9.Malatya Film Festivali’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü’, ‘Küçük Şeyler’ filmindeki performansıyla Alican Yücesoy, ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ise yine ‘Küçük Şeyler’ filmindeki performansıyla Başak Özcan aldı. 

Festivalde, ‘En İyi Senaryo Ödülü’, ‘Omar ve Biz’ filminin senaristi Mehmet Bahadır Er, ‘ Ulusal Uzun Metraj Jüri Özel  Ödülü’nü ise ‘Dilsiz’ filmi aldı.

‘Kemal Sunal Halk Ödülü’ne, ‘Omar ve Biz’ layık görülürken, ‘Ulvi Saran Özel Ödülü’ ise ‘Kimsesizler Oteli’ filmine verildi. Ödülü, Malatya Valisi Aydın Baruş verdi. 

‘En İyi Yönetmen Ödülü’, ‘Kapan’ filminin yönetmeni Seyid Çolak’ın olurken, ‘En İyi Film Ödülü’, ‘Küçük Şeyler’ filmine gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.