İlk uzun metrajlı filmleri Mavi Bisiklet ile otuzun üzerinde festivalde yer alan ve en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo dalları da dahil olmak üzere pek çok ödül alan Ümit Köreken ile Nursen Çetin Köreken’in işitme ve yürüme engelli yüzme sporcusu genç Muhammed Ali’nin hikayesini anlattıkları belgesel filmi, dünya prömiyerini Fransa’nın köklü festivallerinden olan 34. Belfort Entrevues Uluslararası Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Yarışması’nda yapacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle gerçekleştirilen belgesel ayrıca Yunanistan’ın önemli festivallerinden 22. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nin Belgesel Film Bölümü’nde yarışmaya hak kazandı. ‘Muhammed Ali’ belgeseli geniş çevrelere ve farklı kültürlere ulaşarak, algılarda yaşanan ‘engel’leri aşmayı hedefliyor.

Çocukların ve gençlerin dünyasına bakarak onların yaşama bakışları konusunda izleyiciye farkındalık kazandırmaya çalıştıklarını dile getiren yönetmen Nursen Çetin Köreken, Muhammed Ali’nin yolculuğunu şöyle anlattı:

“Engel kavramının tamamıyla insanın kafasında oluştuğuna, aslında bir insanın azim ve kararlılıkla, çok çalışarak her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğine inanıyorum. Projelerimiz ile ilgili çalışmalarımız devam ederken Konya’da Muhammed Ali ile tanıştık. Azmi ve kararlılığıyla dikkatimizi çeken ve pek çok insana ilham vermesini istediğimiz Muhammed Ali’nin hikayesini bir belgesel çalışmasıyla sinema perdesine aktarmak istedik. Süreçle ilgili hazırlıklarımız devam ederken çalışmalarımız boyunca Muhammed Ali ile doğrudan iletişim kurabilmek için işaret dili öğrendim ve bu benim için çok değerli bir kazanım oldu.

 Muhammed Ali’nin ev, okul hayatının yanında havuzda yaşadıklarını ve hissettiklerini ‘engelli’ kavramını algılarımıza kabul ettiren sözde engelsiz tarafımıza göstermek amacıyla, çok geniş çevrelere ve farklı kültürlere ulaşarak, algılardaki ‘engel’leri aşmayı umuyoruz.”

 Yönetmen Ümit Köreken de Muhammed Ali belgesel filmi ve katılacakları festivallerle ilgili detayları paylaştı:

“’Duymayıp, yürüyememesi hedeflerine engel olmadı!’ gazete başlığı Muhammed Ali’yle tanışmamızı sağladı. Anneannesinin ve yüzme antrenörünün desteğiyle yüzmeye başlamış, suyun kendisine verdiği özgürlük hissiyle hızla kendini bu sporda geliştirmiş, pek çok ulusal yüzme yarışmasında şampiyonluklar elde etmiş, azmiyle çevresine örnek olan genç bir sporcudur Muhammed Ali. İnsanların küçücük şeylerden umutsuzluğa kapıldıkları, en ufak bir zorlukta pes ettikleri bir dönemde Muhammed Ali’nin gösterdiği azim, cesaret ve tutkunun bir çok insana ilham vermesini umuyoruz. Dünya prömiyerini Fransa’nın önemli festivallerinden birinde yaptıktan sonra bu yıl ve önümüzdeki yıl dünyadaki farklı festivallerde olmaya devam edeceğiz.”

 18-25 Kasım tarihlerinde Fransa’da gerçekleşecek 34. Belfort Entrevues Uluslararası Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Yarışması’nda dünya prömiyerini yapacak olan Muhammed Ali, 30 Kasım-7 Aralık tarihlerinde Yunanistan’da düzenlenecek 22. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nin Belgesel Film Bölümü’nde yarışarak yolculuğuna devam edecek.

MUHAMMED ALİ

Muhammed Ali bir yanıyla belgesel diğer yanıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçti. Proje ile 2016 yılında Kültür ve turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden belgesel film yapım desteği alındı. 2016 yılında EurasiaDoc platformuna Türkiye’den seçilen üç projeden biri oldu. Gümrü’de ortak yapım sunumu yapıldı. Ekim 2016’da Amsterdam Cinekid Co-Production Market’e katılan tek Türkiye projesi olarak uluslararası yapımcılarla, televizyonlarla, sektör temsilcileriyle buluşmalar gerçekleştirildi ve Berlin merkezli Lightburst Pictures şirketi ile ortaklık kuruldu. 2016 yılında Antalya Film Forum Belgesel pitching Platformu’na katılmaya hak kazandı. 2017 yılında Boğaziçi Film Festivali Bosphorus Film Lab Work in Progress kategorisinde Post Prodüksiyon ödülü kazandı. Mayıs 2017’de çekimlerine başlandı, projenin Ağustos 2019’da kurgu ve post prodüksiyon çalışmaları bitirildi, Eylül 2019’da master kopyası tamamlandı.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.