Her yıl Osmaniye’de, Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Derneği’nin düzenlediği kültür ve Sanat bayramı bu yıl, 6 – 7 – 8 Eylül 2019 tarihleri arasında 11. kez düzenleniyor. 2019 yılı Kültür – Sanat Bayramı’ın en önemli etkinliklerinden birisi Özgür Film Festivali adı altında gerçekleşecek. Festival Yarışmalı ve Özgür Filmler Şenliği olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Özgür Film Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da, özgürlüğe sahip çıkan amaçlar peşinde!

  • Özgür Film Festivali’nde anlayışlar, davranışlar, uygulamalar ve hayattan filmlerimize, filmlerimiz üzerinden de hayata bakışlar özgürce olacaktır.
  • Özgür Film Festivali sinema sanatını halkla, özellikle gençler ve kadınlarla buluşturmayı; kültür kurumlarının dikkatini sinema sanatı üzerinde odaklamayı amaçlar.
  • Özgür Film Festivali sadece filmleri değil, filmlerin geri planında yer alan araştırmacılık, bilimsellik, tasarımcılık ve sanatsal yaratıcılık gibi toplumsal ilerlemenin ve özgürleşmenin dinamiklerini de destekler.

Yarışmalı bölüm:

Özgür Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde iki kategori,

1 – Ulusal Belgesel Film Yarışması

2 – Ulusal Kısa Film Yarışması

Özgür Film Festivali’nin yarışmalı bölümleriyle ilgili “Yarışma Koşulları” ekte sunulmuştur.

Ana Seçici Kurul:

Hasan Özgen: Sinema Sektörü, Yönetmen, Yazar

Hayri Çölaşan: Görüntü Yönetmeni, Sinema Araştırmacısı

Turgut Bağır: Çukurova Üniversitesi, Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü Öğretim Görevlisi

Yüksel Kaya: Gazeteci, Belgeselci

İbrahim Çenet: Araştırmacı, Yazar

Özgür Filmler Şenliği:

 Festival bu yıl da, yarışmada yer almayan filmleri seyirciyle paylaşmak; üzerinde söyleşerek onları yeniden özgürleştirmek geleneğini sürdürüyor. Uzun metrajlı kurmaca ve belgesel filmlerden oluşacak “Özgür Filmler” bu yıl da festivalimize ayrı bir anlam ve renk katacak. Filmlerin ardından yönetmenlerle yapılacak söyleşiler yoluyla, sinemanın gizemli ve fakat zor yolculuğuna ortak olacak. Yıl ve süre sınırı olmadan yönetmenlerimizin istedikleri filmleriyle festivalimize katılmalarını bekliyoruz. Gösteriler DVD üzerinden yapılacak, son katılım tarihi 20 Ağustos 2019’dır.

Yollanacak filmleri  (https://vimeo.com/upload) linki üzerinden, filmle ilgili bilgileri de şu mail üzerinden yollayabilirsiniz. cenetibrahim72@gmail.com

  1. Özgür Film Festivali ile ilgili koşullar ve bilgileri, “Anadolu Halk Bilimleri Kültür Akademisi”  web sitesinde bulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.