İstanbul Modern Sinema, “fanatizm” temalı bir film programı hazırladı. Fanatik adlı program, farklı dönem ve türlerden filmleri 20- 30 Haziran tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

İstanbul Modern Sinema’nın Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla hazırladığı program, medyanın davranış biçimlerini etkilediği ve hayranlık duyulan ile aradaki sınırların kalktığı günümüzde komedi ile trajedi arasında gidip gelen farklı hikâyelere odaklanıyor. Özdeşleşmekle “hastası” olmak arasındaki sınırları araştıran seçki, fanatizm olgusunun ne kadar katmanlı ve karmaşık olduğunu da gösteriyor.
Seçkideki filmler arasında Ken Loach’un alelade bir adamın tutkunu olduğu ünlü futbolcu ile ilişkisini sade ve sakin bir öyküyle anlatan Hayata Çalım At’ı (Looking for Eric, 2009) ve Rodney Ascher’in, Stanley Kubrick’in Cinnet (The Shining) filmindeki otelin oda numarasından adını alan belgeseli 237 Numaralı Oda’sı (Room 237, 2012) izleyiciyle buluşuyor.

Müslüm Baba fanatizmi
Programda gösterilecek diğer bir film ise Müslüm Babanın Evlatları. Film, 2013 yılında kaybettiğimiz ve kemik bir dinleyici kitlesine sahip olan arabesk müziğin babası Müslüm Gürses’in hayranlarını, bilindik tabirle Müslümcüleri konu alıyor.
Fanatik programında ayrıca İstanbul Modern’in 2014 yılında düzenlediği “Yüzyıllık Aşk” sergisinde yer alan Türkan Şoray, Filiz Akın ve Yılmaz Güney hayranları üzerine çekilmiş Seyirci Fanatiktir! başlıklı kısa filmler de yer alıyor.

FANATİK PROGRAMI

AYI BRIGSBY

20 Haziran 17.00; 22 Haziran 15.00;

Yönetmen: Dave McCary

Oyuncular: Kyle Mooney, Mark Hamill, Jorge Lendeborg Jr.

James, koruyucu ailesi tarafından bir yeraltı sığınağında tecrit altında büyütülmüştür. 25 yıllık hayatının her gününü “Ayı Brigsby’nin Maceraları” adlı bir televizyon şovunu izleyerek geçirmiştir ve ona tutkuyla bağlanmıştır. Ancak bir gün sığınaktan çıkarılır ve hayatıyla ilgili gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır. Yeni hayatına adapte olmasını sağlayacak en önemli şey, o en sevdiği şovun kendi çekeceği versiyonu olacaktır. Gösterildiği yıl Sundance Film Festivali’nde büyük övgüler toplayan bu ilham verici film, sınırlı kültürlerde yaşanan hayatlardan ortaya çıkan yaratıcılıkların bir kutlaması niteliğinde.

INGRID BATIYA GİDİYOR

20 Haziran 15.00; 22 Haziran 17.00

Yönetmen: Matt Spicer

Oyuncular: Aubrey Plaza, Elizabeth Olsen, O’Shea Jackson Jr.

Duygusal olarak çöküş yaşayan ve saplantılarıyla başa çıkmaya çalışan Ingrid’in hiç arkadaşı yoktur. Tek yapabildiği sosyal medyadan “arkadaş” edinmektir. Yeni saplantısı, mükemmel bir hayat yaşıyormuş izlenimi veren Instagram fenomeni Taylor olur. Onunla gerçekten arkadaş olabilmek için her şeyi geride bırakmaya karar verdiğinde, tüm tavırları değişecek ve kendi hayatını sorguladığı bir dönüşüm geçirecektir. Sosyal medyanın insan ilişkilerini ve alışkanlıklarını şekillendiren etkisini mizahi bir dille eleştiren bu kara komedi, Sundance Film Festivali’nde Waldo Salt Senaryo Ödülü’nü kazanmıştı.

MÜSLÜM BABA’NIN EVLATLARI

20 Haziran 13.00; 23 Haziran 13.00

Yönetmen: Vuslat Saraçoğlu

2013 yılında kaybettiğimiz arabesk müziğin babası Müslüm Gürses son yıllarda kendine has şekliyle yorumladığı farklı müzik türlerine ait parçalarıyla, hayran kitlesini arabesk müzik dinleyicisinin ötesine taşıdı. Yıllardır kendisine sadık bir kemik dinleyici kitlesine sahip olan hayranlarını, bilindik tabirle Müslümcüleri konu alan belgeselde, hepimizin bir şekilde tecrübe ettiği hayran olma durumunu, sanatçıyla kurulan özdeşlemeyi izlerken, izleyiciyi yeni kitlesine nazaran daha az tanışık olunan Müslüm Baba’nın evlatlarına yakınlaştırıyor.

TREKKIES

20 Haziran 19.00; 29 Haziran 13.00

Yönetmen: Roger Nygard

Oyuncular: Denise Crosby, Frank D’Amico, Barbara Adams

TrekkiesStar Trek dizisi ve filmlerinin hayranlarını konu alıyor. Her yaştan ve her meslekten hayranlar arasında her gün işe giderken dahi “Starfleet” üniformasını üzerinden çıkarmayan ve kendisini tanıyanlar arasında da “kumandan” olarak anılan Barbara Adams gibi birçok kişi bu filmde yer alıyor. Örneğin Orlandolu bir diş hekimi, muayenehanesinin tamamını Star Trek temalı tasarlamış ve kendisi gibi tüm sağlık ekibi de Star Trek üniformalarıyla hizmet veriyorlar. Diğer bir hayran Richard Kronfeld ise Star Trek’teki tüm öngörülerin bilgisayar teknolojisinin gelişimiyle birlikte yavaş yavaş gerçek olduğuna gönülden inanıyor. Kronfeld ayrıca evinde birçok Star Trek teknolojisini de sıfırdan yaratmış, hatta sokaklarda Dr. Pike’ın yaşamsal destek ünitesinin bir benzeri olarak ürettiği küçük arabasıyla dolaşıyor…

HAYATA ÇALIM AT

22 Haziran 13.00; 27 Haziran 19.00

Yönetmen: Ken Loach

Oyuncular: Steve Evets, Eric Cantona, Stephanie Bishop

Bir zamanlar yetenekli bir dansçı olan Eric, orta yaşlarına geldiğinde artık stresli, öfkeli ve mutsuzdur. Oldukça problemli iki yetişkin üvey oğlu, annesini yıllar önce terk ettiği bir kızı ve torunu olan bu adam, arkadaşlarının tüm çabalarına rağmen olumsuz duygularından kurtulamaz. Bir gün ona hayatıyla ilgili motivasyon ve tavsiyeler vermek için beliren kişi ise idolü, ünlü futbol yıldızı Eric Cantona’nın ta kendisidir. Eric’in hayalinde canlanan yıldız oyuncu bundan böyle onun sırdaşı ve yaşam koçu olarak zaman zaman gelerek hayatını değiştirmesine, daha mutlu bir adam olmasına destek olacaktır.

STALİN’İN ÖLÜMÜ

23 Haziran 14.30

Yönetmen: Armando Iannucci

Oyuncular: Steve Buscemi, Simon Russell Beale, Jeffrey Tambor

Moskova, 1953. Sovyetler Birliği’nde Stalin’in ölümüyle birlikte hükümetin yüksek mevkilerinde büyük bir iktidar boşluğu oluşur. Bakanlar Kurulu’nun üyeleri ise bu boşlukta bir yandan düzeni sağlamaya çalışırken, bir yandan da liderlik koltuğuna oturabilmek için akla hayale gelmeyecek hamlelerle birbirlerinin kuyularını kazmaya başlayacaklardır. Politik hicivleri ile bilinen yönetmen Armando Iannucci’nin aynı adlı grafik romandan uyarladığı film

absürtlüklerle dolu bir komedi.

237 NUMARALI ODA

27 Haziran 17.00; 29 Haziran 15.00

Yönetmen: Rodney Ascher

Oyuncular: Bill Blakemore, Geoffrey Cocks, Juli Kearns

Stanley Kubrick’in efsaneleşmiş filmlerinden Cinnet’teki (The Shining) oda numarasından adını alan 237 Numaralı Oda, Cinnet filmini fazlasıyla ciddiye alan hayranları tarafından yapılmış bir inceleme. Filmin hayranlarının yanı sıra akademisyen analiz ve yorumlarına da yer veren belgesel, Kubrick’in yalnızca çok başarılı bir gerilim filmi çekmekle kalmayıp, aynı zamanda filmin çeşitli sahnelerine 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan Yahudi soykırımından, Apollo 11’in Ay’a inişine kadar çeşitli mesajlar eklediğini savunuyor. Film, sinemanın adeta büyü gibi her izleyene başka bir şey yaşattığını kanıtlıyor.

SINIRSIZ EĞLENCE

27 Haziran 13.00; 30 Haziran 17.00

Yönetmen: Ulrich Seidl

Oyuncular: Dorothea Spohler-Claussen

Sinema perdesine aktarmayı tercih ettiği alışılmadık insanlık halleri ve konularıyla akıllara kazınan Avusturyalı yönetmen Ulrich Seidl imzalı bu film, Almanya’nın en büyük eğlence parkı olan Europa-park’ı ve sıklıkla oraya giden Dorothea’yı konu alıyor. Hayatında toplam 795 kere dünyanın çeşitli yerlerindeki eğlence parklarına gittiğini ve Europa-Park’a ise 89. gidişi olduğunu anlatan bu kadın, eğlence parkında kendisini evinde hissettiğini ve ayrılması gerektiğinde de annesinden ayrılmakla aynı hüznü hissettiğini söylüyor.

BİR ZAMANLAR NORMALDİM

27 Haziran 15.00; 30 Haziran 15.00

Yönetmen: Jessica Leski

Farklı dönemlerde popüler olan “boyband”lere duyulan hayranlığı dört kadın üzerinden ele alan bu belgesel, kendisi de One Direction hayranı olan Jessica Leski’nin ilk uzun metrajı. Bu sıcak belgesel, yaşları 16 ile 64 arasında değişen bu kadınların hayran oldukları Beatles, Take That, Backstreet Boys ve One Direction gruplarının hayatlarındaki iyileştirici etkisini samimi ve eğlenceli bir dille anlatıyor. Konserlerde çığlıklar atan, hayran oldukları gruplar için fan kulüpleri açan, topladıkları gazete kupürleri, posterler ve fotoğrafları yıllarca özenle saklayan bu hayranlar, başkalarının ne düşündüğünü umursamadan tutkunu oldukları gruplar için besledikleri sonsuz sevgiyi izleyenlerle paylaşıyor.

GÖZÜ TAMAMEN KAPALI

29 Haziran 17.00

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Tom Cruise, Nicole Kidman, Todd Field

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in ölmeden önce çektiği fakat vizyona girdiğini göremediği son filmi Gözü Tamamen Kapalı, uzun zamandır evli olan Bill ve Alice çiftinin geçirdiği rüya, fantezi ve kabus arasında gidip gelen bir geceyi konu alıyor. Kubrick’in imzası haline gelmiş ışıklandırması, kendine has takip planları ve irdelemeyi sevdiği konuları bu son filminde de bulmak mümkün. Bilindik New York sokaklarının bile yönetmenin yarattığı sahnelerde oldukça tüyler ürpertici bir havaya büründüğü filmde, Alice bir yıl önce tanıştığı bir adamla ilgili fantezilerini kocasına itiraf edince, Bill de kendine ait bir maceraya atılmayı takıntı haline getirir. Kapısından şifreyle girilen, kostüm giymenin zorunlu olduğu “partide” nereye dönse çarpık ilişkiler, çürümüşlük, ihanet ve arzuyla karşılaşacaktır.

FANATİK

30 Haziran 13.00

Yönetmen: Eckhart Schmidt

Oyuncular: Désirée Nosbusch, Bodo Steiger, Simone Brahmann

Filmin baş karakteri Simone ilk bakışta sıradan bir ergen gibi görünse de, aslında tam bir fanatik. “R” adında bir pop şarkıcısına olan tutkulu hayranlığı artık yemek yemesine, okula gitmesine ve gündelik hayatına devam etmesine engel olmaya başlamış; bir nevi tapınmaya dönüşmüş durumda. İdolü “R”ye yazdığı mektuba cevap beklemek için her gün postanenin kapısında bekleyen genç kız sonunda bir gün imza gününde ünlü pop yıldızıyla gerçekten tanışınca bu heyecana dayanamayıp bayılıyor. “R” bir süre sonra aslında Simone’u sevmediğini itiraf edince olaylar beklenmedik bir yöne gidiyor. Fanatik, “Takıntı haline gelmiş aşırı bir aşk, karşılık bulamazsa aşkın bu şiddetli enerjisine ne olur?” sorusunu sözünü sakınmadan irdeliyor.

KISALAR

HEAVY METAL OTOPARKI

20 Haziran 13.00; 23 Haziran 13.00

Yönetmen: John Heyn, Jeff Krulik

1990’ların başlarında “underground” müzik dünyasında bir külte dönüşen belgesel, ünlü heavy metal grubu Judas Priest’in 1986 yılında Maryland’de vereceği bir konser öncesinde otoparkta heyecanla konseri bekleyen hayranlarıyla birçok röportaj içeriyor. Belgeselin, bir zamanlar Nirvana grubunun da tur otobüsünde en çok izledikleri arasında olduğu söyleniyor.

SEYİRCİ FANATİKTİR!

27 Haziran 13.00; 30 Haziran 17.00

Sinema seyircisi fanatiktir. Hayranı olduğu artistlerin peşinde koşar. Onlardan istediği imzalı artist fotoğraflarını toplar. Sinema konulu koleksiyonların ise ucu bucağı yoktur: Çiklet, çikolata vb. tüketim malzemelerinden çıkan resimler başta olmak üzere, her tür sinema belgesi-objesi sinema tutkunu koleksiyoncular tarafından toplanır. Tutkunu oldukları yıldızlar, yaşamlarının anlamı haline gelmiştir. İstanbul Modern, 2014 yılında düzenlediği “Yüzyıllık Aşk” sergisinde konuk ettiği üç fanatik sinema seyircisi ile röportajlar yaptı.Bu röportajlardan oluşan Seyirci Fanatiktir!Filiz Akın’ın öldüğü filmlerden yaşamı boyunca rahatsız olan Pınar Çekirge ile gururla “Şoraykolik” lakabını taşıyarak bugün Türkan Şoray Fan Kulübü’nün başkanlığını yürüten Metin Şamdan’la ve sevdası uğruna kendi tabiriyle “beş kamyonluk” arşiv oluşturmuş Yılmaz Güney fanatiği Vadullah Taş’la yapılan söyleşileri içeriyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.