İzmir, Anadolu Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği (ASİTEM)’in öncülüğünde bir kez daha Türk Sineması’nın merkezi oluyor.  2018 yılında ilk kez düzenlenen ve vizyon filmlerinin ödüllendirildiği ilk ve tek film festivali olan ULUSLARARASI İZMİR FİLM FESTİVALİ 24-29 Haziran 2019 tarihinde 2. kez sinemaseverleri İzmir’de bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Geçen yıl ilki düzenlenen Uluslararası İzmir Film Festivali,  tamamen bağımsız sinema ürünlerinin yer aldığı Antalya Film Festivali, Adana film Festivali, Malatya Film Festivali, Ankara Film Festivali, İstanbul Film Festivali vb film festivallerinden ayrılarak,  ülkemizde ana akım,  bir başka deyişle vizyon filmleri, popüler filmlerin yarıştığı tek ve ilk film festivali olarak sinema sektöründe büyük ses getirdi.

Asitem Yönetim Kurulu Başkanı Muammer SARIKAYA, Sinema sektörümüze yön veren pek çok yazar, oyuncu, yapımcı, yönetmen ve eleştirmenden uzun yıllardır sektörün açığı olan ve beklenen bir film festivaline kavuşmanın mutluluğunu yaşadıkları yönünde geri dönüş aldıklarına vurgu yaparak, ‘’Türk Sineması, İzmir olmadan eksik kalır düşüncesi ile 2018 yılında yepyeni bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Ülkemizde ilk kez ana akım vizyon filmlerinin yarıştığı ve en iyilerin noter onaylı halk oylaması ile belirlendiği bir film festivalini Türk Sinemasına kazandırmaktan onur duyuyoruz. Gerek festival öncesi ve festival süresince, gerek festival sonrası aldığımız değerlendirmeler ışığında ne kadar doğru bir noktada olduğumuzdan da eminiz.’’ dedi.

2018 yılında en iyileri belirlemek için yaklaşık 110 ülkeden bir buçuk milyon oy kullanılan festivalin bu yıl yapılacak halk oylamasında daha geniş bir kitleye ulaşılarak en az 5 milyon oy kullanılması bekleniyor. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın ve erkek oyuncu, senaryo, kostüm tasarımı, filme değer katan ustalar gibi yaklaşık 30 dalda kazananlar 29 Haziran gecesi düzenlenecek kırmızı halı geçişi ardından ödül töreninde Altın Artemis Ödülü ile buluşacak.

Festival süresince aday filmlerin İzmir merkezinde ve ilçelerinde pek çok noktada açık hava gösterimleri de yapılacak. Ayrıca festival kapsamında yer alan ulusal/uluslararası  kısa film, belgesel, kısa animasyon filmlerin yarıştığı bölümde  finale kalacak yaklaşık 60 eser de özel gösterimlerle  izleyici ile buluşacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.