Marvel’ın Sinematik Evreni’nin beyaz perdede büyük ilgi gören ve “Avengers (Yenilmezler)” serisinin son filmi olan, “Avengers Endgame” sinemalardaki başarısını sosyal medyaya da taşıdı. Dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcısı Related Digital’in çatısı altında yer alan sosyal medya ve internet analiz şirketi Semanticum da filmin sosyal medyadaki yansımalarını mercek altına aldı. Bu kapsamda yapılan araştırmaya göre, filmin Türkiye’de gösterimde olduğu ilk hafta 55 bin bin kişi konuyla ilgili 60 binden fazla tweet attı, bu tweetler 164 milyon kişiye ulaştı ve 250 milyondan fazla etkileşim aldı. Türkiye’de gösterimde olduğu ilk hafta 1 milyon 318 bin kişi tarafından izlenen ve tüm dünyada 1,6 milyar dolar hasılat elde eden film hakkında ise yüzde 60,8’lik oran ile en fazla kadınlar konuştu.

 Marvel’ın Sinematik Evreni’nin merakla beklenen filmi Avengers (Yenilmezler) serisinin 26 Nisan’da gösterime giren son filmi “Avengers Endgame”, sinema salonlarındaki başarısını sosyal medyada da sürdürdü. Dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcısı Related Digital’in çatısı altında yer alan sosyal medya ve internet analiz şirketi Semanticum da filmin sosyal medyadaki yansımalarını inceledi. “Avengers Türkiye’de ne kadar konuşuldu?” konulu araştırmaya göre serinin son filmi olan Avengers Endgame hakkında Türkiye’de 55 bin kişi, 60 binden fazla tweet attı. Bu tweetler 164 milyon kişiye ulaşırken, 250 milyondan fazla da etkileşim aldı. 26 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’de 1 milyon 318 bin kişi tarafından izlenen film hakkında yüzde 60,8’lik oran ile en fazla kadınlar konuştu. Film karakterlerinden en fazla konuşulan isim ise 13 bin 651 tweet ile Robert Downey Jr’ın canlandırdığı “Iron Man” karakteri oldu.

Bir haftada 1.6 milyar dolar hasılat!

Iron Man’i 9 bin 719 tweet ile Josh Brolin’in hayat verdiği “Thanos” ve 6 bin 886 tweet ile de Chris Hemsworth’in canlandırdığı “Thor” takip etti. Sadece ABD’de bir haftada 452 milyon dolar hasılat elde eden filimin en fazla konuşulduğu il sıralamasında ise yüzde 35,7’lik oran ile İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’u yüzde 11,9 ile İzmir ve yüzde 9,6’lık oran ile de Bursa takip etti. 356 milyon dolar bütçe ile çekilen Avengers Endgame, tüm dünyada bir haftada 1.6 milyar dolarlık hasılat elde etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.