Belgeselci Murat Erün yeni belgeseli Dişçinin Korkusu’nda Ege Üniversitesi’nde çocuk diş hekimliği uzmanı olan profesör doktor Ertuğrul Sabah’ın izini sürüyor. Ertuğrul Sabah hafta sonları yanında götürdüğü seyyar diş kliniği ile engelli eğitim merkezlerini, yatılı öğretim bölge okullarını ziyaret ediyor. Zihinsel engelli çocuklara ve yatılı ilköğretim öğrencilerine yerinde ücretsiz diş tedavisi yapıyor ve diş sağlığı eğitimi veriyor. 35 yıldan beri bu gönüllü olarak sürdürdüğü bu çalışmayı kendisi gibi diş hekimi olan eşi, öğrencileri, akademisyen arkadaşları ve serbest diş hekimlerinden oluşan bir gönüllüler grubu ile birlikte gerçekleştiriyor.

“Dişçinin Korkusu” belgeseli, bağışlarla oluşturduğu seyyar diş kliniği ile şimdiye dek 110 bin kilometre yol kat edip, Şırnak-Uludere’den, Balkanlardaki Novi Pazar’a dek yüzlerce merkezde, binlerce çocuğun tedavisini yapmayı başaran, buna karşın engelli aileleri ve dernekleri dışında pek az kişinin tanıdığı bu diş hekiminin ve onun çevresinde toplanan gönüllü diş hekimlerinin olağanüstü hikayesini anlatıyor. Yoksulluğa, yoksunluğa ve engelliye dokunmaktan korkmayan, ama annelerin korkusunu paylaşanların hikayesini.

Dişçinin Korkusu belgeseli, mottosu “ulaşamayana ulaş” olan bu doktorun çabasını görünür kılarak, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için yol gösterici öneriler getiriyor. Sistemin eksikliklerinden şikayet etmek yerine, eldeki olanakları ve gönüllüğü birleştiren bir imece yöntemi kullanarak, “yoksunlara” ulaşılması istendiğinde neler yapılabileceği konusunda zihin açıcı “mesleki sosyal sorumluluk” öyküsünü ekrana getiriyor. Özellikle engellilik ve sağlık alanlarında çalışanlar, karar alıcılar ve yardımlaşma kavramından “umudu kesmeyenler” için anlatılan bir öyküyü.

“800 Kilometre Engelli” ve “Üç Mevsim Bir Ömür” belgesel filmleri ile tanınan Murat Erün’ün yönetmenliğini aynı zamanda kameramanlığını ve kurgusunu yaptığı filmin çekimleri İzmir, Ayvalık, Balıkesir, Bursa, Bolu ve Bodrum’da yapıldı.  Belgeselin İzmir’de ilk gösterimi ve galası Bornova Belediyesi’nin ev sahipliğinde ile Bornova Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. İstanbul galası ise 15 Mart Cuma 19:30 Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Büyük Salon’unda gerçekleşecek…

Ayrıca Dişçinin Korkusu 11. TRT Belgesel Ödülleri Ulusal Profesyonel Filmler kategorisinde finale kaldı. 2530 Nisan arası İstanbul’da gösterimde olacak.

BELGESELDEN ALINTILAR

         “Bu çocukları Türkiye’nin en modern kliniğine götürseniz, yarısı kapıdan içeri girmeyecektir. İçeri girenlerin yarısı koltuğa oturmayacaktır. Oturanların da yarısı tedaviyi sonuçlandırmayacaktır”

Yerinde tedavinin, zihinsel engelli çocukların her gün geldikleri kendi sınıflarında, anne babaları ve öğretmenlerinin yanında yapılması, çocukların kendilerine müdahale edecek hekimlere güven duymalarını ve tedaviyi kabul etmelerini kolaylaştırıyor.

*************

“Bu iş yapılabilir, Türkiye’de eğer istenirse, Sağlık Bakanlığı, belediyeler, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler, diş hekimliği fakülteleri bir araya geldiği taktirde, Türkiye’de ağzına el sokulmamış bir tane engelli bırakılmayabilir. Hem de gönüllülük esasına göre. Asla bu çalışmayı para vererek, döner sermayeye kazandırarak, pirim vererek yaptıramazsınız.

Zihinsel engelli çocuklar, diğer insanlara göre farklı bilişsel ve bedensel durumda olmalarına karşın, genel sağlık sistemi içinde diğerleri ile aynı uygulamayı görmekte. Bu çocukların ayrıca kendi aralarında da birbirinden farklı özelliklere sahip olmaları, standartlaşmış yöntemlerle tedavi edilebilmelerini zorlaştırmakta. Örneğin basit bir dolgu ya da, basit bir diş taşı temizliği için bu çocukların büyük kısmının genel anestezi altında uyutulmaları gerekiyor. Tabii bu olanağı sağlayabilen merkezlere ulaşabilmeleri ve uygun gün / yer bulabilmeleri halinde.

**************

“Belki burada yaptığımız bir veya iki dolgu çok önemli değil. Bundan daha önemlisi; bir, gelen diş hekimlerimizin veya stajyerlerimizin bu çocukların varlığını görmeleri, hiç bir yerde göremeyecekleri sıcaklığı, vefayı, arkadaşlığı hissetmeleri. İki, bu çocukların da bizi görmeleri.”

Büyük kentlerden uzakta, aynı zamanda kentli yaşıtları ile eğitim rekabetinden de “uzakta” kalmış yatılı ortaöğretim öğrencilerine yapılan bu ziyaretler bir yandan genç diş hekimlerinin oradaki “başka dünya”ya tanık olmasına olanak verirken,  aynı zamanda bu “karşılaşmanın” sosyal açıdan dezavantajlı  çocukların ufuklarını genişletmesi umudunu taşıyor.

***************

            “Engelli çocuk hangi hastaneye gitse hekimler açısından bir soru işaretidir. Acaba tedavi edebilir miyim, İzin verir mi?  Bizimle çalışan öğrencilerimiz mezuniyetlerinden sonra ister devlette ister özelde çalışırken, bir engelli kapıdan girdiğinde onu tedavi edebileceklerini biliyorlar.”

Bu tedaviler özellikle katılan genç diş hekimleri için, üniversite eğitimi içinde yaşamaları çok zor olan engellilere dokunabilme ve çekinmeden tedavi edebilme deneyimini henüz meslek hayatlarının başında  yaşayabilmeleri  fırsatını doğuruyor. Yıllar içinde 1400’e yakın diş hekimliği öğrencisinin bu çalışmalara katıldığı düşünülürse neredeyse adı konmamış bir uzmanlık eğitimi alıyorlar.

YÖNETMEN HAKKINDA

Belgesel film yapımcısı ve yönetmeni Ankara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksekokulu mezunu. 1990-92 arasında 32. Gün programında kameramanlık, yapım yardımcılığı ve kurgu yönetmenliği yaptı. Körfez Savaşı’nda Irak’ta, Cezayir’de, Yugoslavya’da ve Afganistan’daki savaşlarda kameraman olarak çalıştı. Aynı ekibin hazırladığı yakın tarih belgesellerinde görev aldı.

1993’de Ankara’da  Shakti Habercilik ve Yapımevi’nin kuruluşuna katıldı. Haber programları, tanıtım filmleri ve belgesellerde yapımcılık, yönetmenlik ve görüntü yönetmenliği yaptı. Televizyon haberciliğine yeni başlayan birçok gazetecinin ilk işlerinde birlikte çalıştığı kişilerden oldu. 2001’den sonra akademiye geçti, uzman ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2005’e kadar Bahçeşehir Üniversitesi, 2005-2017 arasında ise Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde belgesel film, fotoğraf, kurgu, ses, görüntü ve yapım dersleri verdi. Akademinin yanı sıra Ustaoğlu Film, İFR – (İstisnai Filmler Reklamlar) ve Kutup ayısı Belgesel Yapımlar gibi yapım şirketleri ile bağımsız yönetmen olarak çalışarak belgeseller gerçekleştirdi. Üç belgesel filmi ulusal ve uluslararası festivallerde gösterildi. Altın Portakal ve SİYAD adayları olarak seçildi.  İki filmi TRT Belgesel Yarışması’nda ödül kazandı. BSB (Belgesel Sinemacılar Meslek Birliği), İLEV (İletişimliler Vakfı) ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği üyesidir.

Yönetmenliğini Yaptığı Belgeseller
Dişçinin Korkusu – 2019

800 Kilometre Engelli – 2012

Dumanlı Kentin Puslu Çocukları: Yeşim Ustaoğlu ile Araf – 2012

SororeOptima – 2011

Üç Mevsim Bir Ömür – 2010

Şıhın Dolması – 2009

4 numaralı Vapur – 2009

Şehrini Arayan Gemi –  2008

Yanan Mum: Ayla Dikmen – 2007

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü – Film Yapım Öyküsü  – 2005

Kadın Çalıştıkça – 1998

Sosyal medya: www.facebook.com/Dişçinin-Korkusu-2280202715584512/

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.