Slumdog Millionaire filmiyle dikkatleri üzerine çeken oyuncu Dev Patel Hollywood yapımlarında da iddialı adımlarla rol alıyor!

Banu Bozdemir

Dev Patel 23 Nisan 1990 yılında Londra’da doğmuş Hnt asıllı İngiliz aktör. Jamal Malik adında müslüman bir çocuğu oynadığı Slumdog Millionaire filmi Altın Küre ödülü ve en iyi film dalında Oscar aldı. Kara kuşak sahibi olan Patel aynı zamanda Dublin‘de yapılan Dünya Taekwando şampiyonasında bronz madalya sahibidir.

Oyunculuk kariyerine 2006 yılında, E4 kanalında yayınlanan drama serisi Skins ile başlayan Patel, dizide Pakistan asıllı İngiliz Müslüman’ı bir genç olan Anwar Kharral’ı canlandırdı. 2006–2008 yılları arasında rol aldığı Skins, iki BAFTA ödülü kazanırken, genç oyuncu da 2009 yılında Critics’ Choice Ödülleri’nde En İyi Genç Performans ödülünü kazandı.

2008 yılında vizyona giren ve 8 dalda Oscar, 7 dalda ise BAFTA ödüllerini kazanarak herkesi şok eden İngiliz-Hindistan ortak yapımı dram filmi Slumdog Millionaire, genç oyuncunun sinemaya geçiş yaptığı yapım oldu. Danny Boyle tarafından yönetilen ve Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının Hindistan versiyonunda büyük ödülü kazanan bir gencin dramını anlatan Slumdog Millionaire’in ana karakteri Jamal Malik’i canlandıran Patel, bu film sayesinde aralarında Black Reel Award, SAG Award ve Chicago Film Critics Association’un da bulunduğu pek çok ödül kazandı ve de Satürn ve BAFTA’sterildi.

Dev Patel M. Night Shyamalan’ın yönettiği Avatar; Son Hava Bükücü filminde Zuko karakterini canlandırdı. Ardından Chappie adlı bilimkurgu filminde rol alan oyuncu bu ay başrolleri Rooney Mara ve Nicole Kidman’la paylaştığı br anı kitabından uyarlanan Lion filmiyle karşımıza çıkacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.