Asıl adı Hugh Michael Jackman olan aktör 12 Ekim 1968 yılında doğdu. Avustralyalı aktör ve yapımcı olan Jackman bugüne kadar filmlerde, müzikal yapımlarda ve televizyonda yer aldı.

Jackman dünya çapındaki şöhretini süper kahramanları, tarihsel kişilikleri ve çekici karakterleri oynadığı büyük yapımlarla elde etti. Wolverine‘i canlandırdığı X-Men filmlerinin dışında başrolde oynadığı Kate & LeopoldVan HelsingPrestijAvustralyaÇelik YumruklarSefiller ve Prisoners filmleriyle tanınır. Sefiller filmindeki performansı 2013’te ona En İyi Aktör dalında ilk Akademi Ödülü adaylığını ve Müzikal veya Komedi dalında En İyi Aktör dalında Altın Küre ödülünü kazandırdı. Ayrıca şarkıcı, dansçı ve sahne müzikali oyuncusu olan aktör The Boy From Oz‘daki rolüyle Tony Ödülü‘de kazandı.

Üç kere Tony Ödülleri’nde sunuculuk yapıp bunlardan birindeki performansıyla Emmy Ödülü kazanan Jackman 22 Şubat 2009’da81. Akademi Ödülleri‘ni de sundu.

Oyuncu bu yıl birçok filmde rol almış, onu bu yıl The Greatest Showman on Earth, Pan ve bu ay vizyona giren Chappie filminde izleyeceğiz. X-Men: Apocalypse ise gelecek yıl vizyonda olacak. Jackman Chappie de Vicent karakterini canlandırıyor. Filmin yönetmen koltuğundaki isim Neill Blomkamp.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.