Oyuncu Christoph Waltz 4 Ekim 1978 yılında Avusturya‘nın Viyana kentinde, dekor tasarımcısı Johannes Waltz ve Elisabeth Urbancic çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyükannesi ve büyükbabası da aktördü.

Waltz, Viyana’da Max Reinhardt Seminar‘da ve New York‘ta Lee Strasberg Theatre and Film Institute‘ta oyunculuk eğitimi aldı. Zürih‘te Schauspielhaus Zürich‘te, Viyana’da Burgtheater‘de ve Salzburg Festivali‘nde tiyatro oyunculuğu yaptı. Birçok televizyon yapımında rol aldı. 2000’de, bir televizyon yapımı olan Wenn man sich traut isimli film ile yönetmenliğe başladı. Quentin Tarantino‘nun 2009 yapımı savaş filmi Soysuzlar Çetesi‘nde SS Albayı Hans Landa rolünü oynadı. Bu rolle 2009 Cannes Film Festivali‘nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nü kazandı. Tarantino, Waltz’ın filmdeki performansına ilişkin olarak şöyle dedi: “Sanırım Landa yazdığım ve yazacağım en iyi karakterlerden biri ve Christoph bu rolü tam olması gerektiği gibi oynadı. Christoph kadar iyi birini bulamamış olsaydım, Soysuzlar Çetesi’ni çekmeyebilirdim.

Oyuncu daha sonra Aşkın Büyüsü, Acımasız Tanrı, yine bir Tarantino filmi olan Zincirsiz, Patrondan Kurtulma Sanatı, Muppets Aranıyor gibi filmlerde rol aldı. Bu ay karşımıza Tim BUrton imzalı Büyük Gözler ile çıkıyor. Büyük gözlü tablolar yapan ressam Margaret Keane’in, eşi Walter Keane’i canlandıracak. Tabii karısını gölgede bırakacak bir satış uzmanı olan Keane’i bakalım sevecek miyiz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.