Müzede Bir Gece: Lahitteki Sır

 

Geceleri hayat bulan New York müzesi’nde tuhaflıklar baş gösterir ve gece operasyonlarına atanan Larry bunun nedenini aramaya başlar. Sihirli bir şekilde yaratıklara can veren tablet yok olmaya başlar ve tableti yenilemenin tek yolu Britanya Müzesi’nde olabilir. Müzeyi kurtarmak için her şeyi yapacak olan Larry, oğlu Nick ile birlikte New York’tan Londra’ya tabletin sırlarını çözmek için seyahat eder.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Night at the Museum: Secret of the Tomb

Yönetmen: Shawn Levy

Senarist: David Guion

Oyuncular: Ben Stiller, Robin Williams, Owen Wilson, Ben Kingsley

Gösterim tarihi: 2 Ocak

 

Mucize

 

Yaşanmış bir aşk masalı ve unutulmaz bir dostluğun acılarla dolu hikâyesi. 1960’lı yıllarda sefalet ve yoksulluk içinde yaşayan, darbenin içinde debelenen Türkiye’nin panormasına ışık tutan film, fakirliğin hüküm sürdüğü yıllarda, okumayı bekleyen yüzbinlerce çocuğun ve öğretmenlerin hikâyesini anlatıyor. 1960 darbe döneminde geçen Mucize, Egeli bir öğretmenin Anadolunun ücra bir köşesine sürgüne gidişini beyazperdeye getiriyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül

Senarist: Mahsun Kırmızıgül

Oyuncular: Talat Bulut, Mahsun Kırmızıgül, Erol Demiröz, Seda Tosun

Gösterim tarihi: 1 Ocak

 

Mısır Adası

 

Gürcistan ile Abhazya arasındaki doğal sınırın bir parçasını oluşturan küçük adada yaşayan dede ile onun sözünden çıkmayan torunu, yıllardır yaptıkları gibi önce toprağı belleyip sonra mısır ekerler. Arada kıyıdan geçen askerler dışında bu iki isimsiz çiftçiyi hiç kimse görmez. Sonra bir gün, yaralı bir asker uzamış mısırların arasına saklanır. Dede ve torun yılların tarafsızlığını bozmak zorunda kalacaklar mıdır?

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Corn Island

Yönetmen: George Ovashvili

Senarist: George Ovashvili

Oyuncular: İlyas Salman, Mariam Buturishvili, İrakli Samushia, Tamer Levent

Gösterim tarihi: 2 Ocak

 

Kayıp Çocuk

 

Dokuz yaşındaki Cassandra babasının lokantadan turta alıp dönmesini beklerken yol kenarına park ettikleri kamyonetlerinin içinden kaçırılır. Polisin soruşturmaları sonucunda Cassandra’nın babası Matthew olayın baş şüphelisi haline gelir. Aradan sekiz yıl geçer, Cassandra’dan tek bir haber dahi alınamaz. Genç adam bu süreçte ailesinin dağıldığını görür ve tek başına kızının izini sürmeye devam eder.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Captive

Yönetmen: Atom Egoyan

Senarist: Atom Egoyan

Oyuncular: Ryan Reynolds, Mireille Enos, Scott Speedman, Rosario Dawson

Gösterim tarihi: 2 Ocak

 

Bir Gece

 

Her insanın bir hikâyesi vardır ve bütün hikâyeler birbirine bağlıdır. İstanbul için sıradan bir gecedir. Eski bir kimya öğrencisi olan Batuhan, patronu Levent’e verdiği sözleri yerine getiremez. Batuhan, ihtiyacı olan parayı bulmak amacıyla çıktığı yolda farkında olmadan altı kişinin daha hikâyesine yön vermektedir. Teori ne diyordu? Altı derece.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Ulaş Yiğit Ülker

Senarist: Ufuk Gökkaya

Oyuncular: Wilma Elles, Hakan Eratik, Ali Pınar, Adem Yılmaz

Gösterim tarihi: 2 Ocak

 

Tut Sözünü

 

Yalçın ve Bahadır çok yakın iki arkadaştır, dostlukları Yalçın’ın ani ölümüyle sona erer. Ancak bir süre sonra Bahadır’ın kapısı çalınır. Karşısında Yalçın’ın hayaleti ile birlikte ölü İtalyan bir trapezci olan Bernardo vardır. Yalçın yaşarken tutmadığı bir sözü yüzünden Araf’ta kalmıştır. Taksiratçı’nın söylediğine göre Yalçın’ın Araf’tan kurtulabilmesi için tek yol, bu sözü 3 gün içinde yerine getirmesidir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Oğuz Çelik

Senarist: Kemal Uçar, Giray Altınok

Oyuncular: Kemal Uçar, Demet Özdemir, Giray Altınok, Zafer Algöz, Erkan Can

Gösterim tarihi: 2 Ocak

 

Uyuyana Kadar

 

Uyuyana Kadar, Bestseller J. Watson’ın kitabından bir uyarlama olarak seyirciyle buluşuyor. Christine Lucas, geçmişinde yaşadığı travmatik bir kazadan dolayı her sabah hayatına dair hiçbir şey hatırlamadan uyanmaktadır. Bu durum bir gün son bulacaktır, çünkü Kristine etrafında bulunan herkesi sorgulamaya başlayacak ve korkunç gerçeklerle yüzleşecektir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Before I Go to Sleep

Yönetmen: Rowan Joffe

Senarist: Rowan Joffe

Oyuncular: Nicole Kidman, Colin Firth, Mark Strong, Anne Marie Duff, Charlie Gardner

Gösterim tarihi: 2 Ocak

Bana Masal Anlatma

 

Delikanlı, kalbi iyilikle dolu, kızlar konusunda şeytanın bacağını kıramamış, çekingen dolmuş şoförü Rıza, doğup büyüdüğü mahallede, esnafın ve mahallelinin göz bebeği olan bir gençtir. Bir gün Rıza’ya bildiği her şeyi unutturup ezber bozduran Ayperi hayatına girer. Sıradan bir mahallede, eskimeyen dostlukların kanatları altındaki iki gencin hikâyesi.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Burak Aksak

Senarist: Burak Aksak

Oyuncular: Fatih Artman, Hande Doğandemir, Tarık Ünlüoğlu, Devrim Yakut, Cengiz Bozkurt

Gösterim tarihi: 9 Ocak

 

Beyaz Tanrı

 

13 yaşındaki Lili’nin annesi ve babası ayrı yaşamaktadır. Annesinin bir seyahate çıkması üzerine, Lili köpeği Hagen ile babasının evine yerleşir. Ancak Macaristan’da yeni çıkan bir yasa gereği melez köpeklerin sahipleri tarafından evde beslenmesi zorlaşmıştır. Lili’nin babası Hagen’i istemez ve onu sokağa atar. Artık Hagen için hiçbir şey eskisi gibi değildir; diğer köpeklerle birlikte insanlara savaş açar.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: White God

Yönetmen: Komel Mundurczo

Senarist: Komel Mundurczo

Oyuncular: Zsofia Psotta, Sandor Zsoter, Szabolcs Thuroczy, Lili Monori

Gösterim tarihi: 9 Ocak

 

Takip 3: Son Karşılaşma

 

Eski bir gizli operasyon ajanı olan Bryan Mills’in, vahşice öldürülmüş olan eski karısıyla bir araya gelme şansı kaybolmuştur. Bryan Mills, tutuklanmak üzere iken öfkesine yenik düşer, FBI, CIA, ve polis amansız bir şekilde onu takip etmeye başlar. Mills son kez becerilerini kullanarak gerçek katillere ulaşmaya çalışır. Mills için önemli olan tek şey kızıdır ve onu korumalıdır, çünkü hayatın anlamı kızıdır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Taken 3: It End Here

Yönetmen: Oliver Megaton

Senarist: Luc Besson

Oyuncular: Liam Neeson, Maggie Grace, Forest Whitaker, Famke Janssen

Gösterim tarihi: 9 Ocak

 

Yıldız Haritası

 

Havana, eski ününe tekrar kavuşabilme umuduyla parlak bir rolün peşinde olan hırslı ve güzel bir oyuncudur. Geçmişi sırlarla dolu çekici ve gizemli Agatha, Hollywood’a geri döndüğünde Havana onu asistanı olarak işe alır. Yıllar önce babası tarafından evden uzaklaştırılmış olan Agatha’nın plânı, ünlü psikoterapist babası Stafford ve oyuncu kardeşi Benjie’nin hayatlarına gizlice dahil olmaya çalışmaktır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Maps to the Stars

Yönetmen: David Cronenberg

Senarist: David Cronenberg

Oyuncular: Julianne Moore, Mia Wasikowska, Robert Pattinson, John Cusack

Gösterim tarihi: 9 Ocak

 

Çalsın Sazlar

 

Dalgacı, hayalci, hayatı hafife alan iki yakın arkadaşın aynı kıza aşık olması sonucu yaşadıkları aşk ve dostluk ilişkilerinin eğlenceli, neşeli ve aynı zamanda naif bir hüzün ile anlatılan hikayesi. Üç kahramanın trajik hayatları etrafına örülen ve bu hayatların farklı derinlikleri ile zenginleşen film, Türk Sineması için “farklı” olarak tanımlanabilecek bir kurgu ile aşkı anlatıyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Nesli Çölgeçen

Senarist: Nesli Çölgeçen

Oyuncular: Belçim Bilgin, Engin Hepileri, Caner Cindoruk, Can Kolukısa

Gösterim tarihi: 9 Ocak

 

Whiplash

 

Bir tarafta öğrencilerinin korkulu rüyası, jazz öğretmeni Terrence Fletcher, diğer tarafta en iyi olmayı kafaya koymuş, genç öğrencisi Andrew Neyman. İki taraf da taviz vermeyince, mantık dışı olaylar gelişmeye başlar. Bu süreçte elleri çalışmaktan kanlar içinde kalan Neyman, küfürbaz Fletcher’ın eğitim tekniklerine boyun eğmek zorunda kalır. Ama Neyman’ın da kendine göre numaraları vardır ve en sonunda işler iyice çıkmaza girer.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Damien Chazelle

Senarist: Damien Chazelle

Oyuncular: Miles Teller, J. K. Simmons, Melissa Benoist, Paul Reiser

Gösterim tarihi: 16 Ocak

 

Leviathan

 

Araba tamirciliği yaparak geçimini sağlayan Kolya, eşi ve çocuğuyla birlikte mütevazı bir yaşam sürmektedir. Hayatı, bir gün şehrin Belediye Başkanı’nın, dükkânı ve evinin bulunduğu araziyi elinden almak istemesiyle değişir. Kolya, bu duruma itiraz ederek hukuku kendine göre yöneten otorite ile mücadele etmek zorunda kalır ve Moskova’dan gelen avukat arkadaşı Dmitri’den yardım almaya karar verir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Damien Chazelle

Senarist: Damien Chazelle

Oyuncular: Alexey Serebryakov, Elena Lyadova, Vladimir Vdovichenkov, Roman Madyanov

Gösterim tarihi: 16 Ocak

 

Mazlum Kuzey

 

Çorum’un dünyaya armağanı, genç kız rüyası, fantazi müziğin prensi Mazlum Kuzey’in, can yoldaşı Tıfıl’la birlikte yaşadıkları çok güldürecek! Türk Sineması’na unutulmayacak bir ‘kahraman’ hediye etmeye gelen Mazlum Kuzey’in fragmanı sinema salonlarında izleyicisi ile buluşmaşa başladı.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Ali Adnan Özgür

Senarist: Önder Açıkbaş

Oyuncular: Önder Açıkbaş, Turan Selçuk Yerlikaya, Seçil Buket Akıncı, Dilberay

Gösterim tarihi: 16 Ocak

 

Çılgın Dersane 4: Ada

 

Çılgın ekip bir kez daha beyazperdede. 2007 yılında çekilen ilk filmden sonra, sinemaseverlerden aldığı tam notla bir seri haline dönüşen Çılgın Dersane filmlerine bir yenisi daha eklendi. Ekip bu defa Çılgın Dersane 4: Ada’yla karşımıza çıkıyor. Önceki 3 filmde, oyunculuk dünyasına yeni yetenekler kazandıran seri, Antalya’da çekilen son filminde de yeni yıldızlar yaratıyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Kamil Çetin

Senarist: Şafak Güçlü, Selim Çiprut

Oyuncular: Okan Karacan, Fulya Keskin, Ozan Aydemir, Hilmi Cem İntepe, Veysel Diker

Gösterim tarihi: 16 Ocak

 

Fatih’in Fedaisi: Kara Murat

 

Yıllarca çizgi romanları sevilerek okunan ve daha önce sinema filmleri yapılan Kara Murat, yeni ve modern teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak geri dönüyor. Fransız aktör ve kareografist Cyril Raffaelli’nin aksiyon kareografisi danışmanlığında çekilen filmin fragmanı çok yakında sinemalarda gösterine girecek.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Aytekin Birkon

Senarist: Fatih Usta, Aytekin Birkon

Oyuncular: Fatih Usta, Nefise Karatay, Bahadır Sarı, Ceyda Tepeliler, Nezih Işıtan

Gösterim tarihi: 16 Ocak

 

Hacker

 

Siber suç dünyasının global çapta ele alan film, izinli bir mahkum ile onun Amerikalı ve Çinli ortaklarını merkezine alıyor. Chicago’dan Los Angeles, Hong Kong ve Jakarta’ya kadar uzanan üst düzey bir siber suç ağının karanlık yüzünü beyazperdeye taşıyan filmin yapımını ve yönetmenliğini Michael Mann üstleniyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Blackhat

Yönetmen: Michael Mann

Senarist: Michael Mann

Oyuncular: Chris Hemsworth, Viola Davis, William Mapother, Jason Butler Harner, Leehom Wang

Gösterim tarihi: 16 Ocak

 

6 Süper Kahraman

 

Süper Kahraman 6, kendini tehlikeli bir komplonun içinde bulunca en yakın arkadaşı olan Baymax isimli bir robotun yardımını istemek zorunda kalan robot dahisi Hiro Hamada’yı ve bir grup yüksek teknolojili kahramanının bu gizemi nasıl çözdüğünü anlatan aksiyonla karışık bir komedi macera filmi.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Big Hero 6

Yönetmen: Chris Williams, Don Hall

Senarist: Don Hall

Oyuncular: Chris Hemsworth, Viola Davis, William Mapother, Jason Butler Harner, Leehom Wang

Gösterim tarihi: 16 Ocak

 

İntikam Peşinde

 

Pastor Cartalas sabaha karşı bomboş bir arazide ve önceki geceden kafası bulanmış, akşamdan kalmış olarak uyanır. Güç bela kaldığı otele geri döner ve sırtındaki dikiş izlerini görür. Cerrah olan eski sevgilisi, neler olduğunu hatırlamadığı o gece, böbreğini mafyanın çalmış olabileceğini söyler. Pastor tüm hayatını ortaya koyarak kendisine bunu yapanların peşine düşecektir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Ablations

Yönetmen: Arnold de Parscau

Senarist: Arnold de Parscau

Oyuncular: Virginie Ledoyen, Yolande Moreau, Philippe Nahon, Denis Menochet, Florence Thomassin

Gösterim tarihi: 16 Ocak

 

Aşk Sana Benzer

 

Ali, Ege’de bir balıkçı kasabasında aile yadigarı bir restoran işletmektedir. Bir gün kasabaya Deniz adında bir kız gelir. Deniz ve Ali arasında büyük bir aşk başlar. Kasabanın sakinleri dondurmacı Nebahat, manav Ayhan, balıkçı Yaşar, Saadet ve Yusuf Baba bu büyük aşkın şahididir. Egenin sıcak türküleri tadında bir aşk yaşanırken, Deniz’in bilinmeyen geçmişi onların mutluluğunu gölgeleyecektir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: A. Taner Elhan

Senarist: Bedia Ceylan Güzelce

Oyuncular: Burak Özçivit, Fahriye Evcen, Selim Bayraktar, Yavuz Bingöl

Gösterim tarihi: 23 Ocak

 

Arayış

 

1999 İkinci Çeçen Savaşı. Hadji savaşın ortasında ailesi öldürüldükten sonra mülteciler arasına katılarak kaçar. Bölgede göreve giden Avrupa Birliği Heyeti Başkanı Carol ile kaçtığı yerde tanışır. Carol, küçük çocuğu evine alır ve çocuk yavaş yavaş hayata dönmeye başlar. Bu sırada Hadji’nin ablası Raissa onu her yerde aramaya başlar. Bir de yavaş yavaş katile dönüşen eski Rus müzisyen Kolia vardır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Search

Yönetmen: Michel Hazanavicius

Senarist: Michel Hazanavicius

Oyuncular: Berenice Bejo, Annette Bening, Maxim Emelianov, Abdul Khalim Mamatsuiev

Gösterim tarihi: 23 Ocak

 

Çılgın Kamp

 

Aynı mahallede yaşayan ama pek de iyi geçinemeyen iki arkadaş grubu soluğu çılgın maceralrın geçtiği bir yaz kampında alır.  Tek amacı büyük hazineyi ele geçirmek olan Azmanlar çetesi ise hapisten kaçıp kampı ele geçirmeye çalışırlar. Sonuçta Barış ve Savaş aralarında anlaşır ve Azmanlar çetesine karşı işbirliğine giderler. Şimdi kampı onların elinden kurtarmak için büyük bir mücadeleye gireceklerdir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Aram Gülyüz, Emir Khalilzadeh

Senarist: Aram Gülyüz

Oyuncular: Burak Temiz, Murat Prosçiler, Eda Gülten, Yiğit Alp Karadayı, Ecenaz Mutluer

Gösterim tarihi: 23 Ocak

 

Neden Tarkovski Olamıyorum?

 

Film içinde film çekme öyküsü olan “Neden  Tarkovski Olamıyorum?” filminin yönetmenliğini Murat Düzgünoğlu üstlenirken, başrolde Tansu Biçer yer alıyor. Biçer’e kadroda eşlik eden isimlerse  Esra Kızıldoğan, Vuslat Saraçoğlu, Menderes Samancılar, Tülay Bursa, Recep Yener, Sacide Taşaner ve Serkan Genç.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Murat Düzgünoğlu

Senarist: Murat Düzgünoğlu

Oyuncular: Tansu Biçer, Menderes Samancılar, Esra Kızıldoğan, Vuslat Saraçoğlu

Gösterim tarihi: 23 Ocak

 

Boynuzlar

 

Daniel Radcliffe’i ilginç bir rolde izlediğimiz filmde kahramanımız kız arkadaşının katilini arıyordur. Fakat bir gün kalktığında kafasından bir çift boynuzun çıkmaya başladığını farkeder… Bir cinayet ve kafadaki boynuzlar kahramanımızın en büyük şüpheli olmasına sebep olur.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Horns

Yönetmen: Alexandre Aja

Senarist: Keith Bunin

Oyuncular: Daniel Radcliffe, Juno Temple, Heather Graham, Kelli Garner, David Morse

Gösterim tarihi: 23 Ocak

 

Dönüm Noktası

 

Barry Levinson’ın yönettiği filmde intihara meyilli yaşlı bir adamla genç bir kadın arasındaki ilişkinin her boyutuna tanık oluyoruz. Filmin başrolünde efsane Al Pacino’yla Amerikan sinemasının yükselen yıldızı Greta Gerwig rol alıyor. Onlara usta aktrisler Kyra Segdwick ve Diane Wiest eşlik ediyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Humbling

Yönetmen: Barry Levinson

Senarist: Buck Henry

Oyuncular: Al Pacino, Kyra Sedgwick, Dianne Wiest, Dylan Baker, Greta Gerwig

Gösterim tarihi: 23 Ocak

 

Daire

 

Film, eşlerini aldatmak için kendilerine has bir çatı katı dizayn eden beş arkadaşın öyküsünü anlatıyor. Bir gün bu son derece mahrem sığınaklarında bir kadının cesetini bulmalarıyla birlikte de beş kafadarın hayatı değişmeye başlıyor. Zaman içerisinde beş arkadaşın hem etraflarından hem de eşlerinden sakladıkları en büyük sırlar da birer birer açığa çıkıyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Loft

Yönetmen: Erik Van Looy

Senarist: Wesley Strick, Bart de Pauw

Oyuncular: Wentworth Miller, James Marsden, Karl Urban, Rhona Mitra, Rachael Taylor

Gösterim tarihi: 23 Ocak

 

Köstebekgiller: Perili Orman

 

Küçük bir kız çocuğu yeni taşındıkları evin bahçesinde oynarken bir köstebek yuvası keşfeder. Sevimli köstebeklerle arkadaş olup onların dünyasına atılması fazla sürmez! Küçük seyircilerin büyük bir ilgiyle takip ettikleri ‘Köstebekler’ dizisinin, sinema filmi olan beyazperdeye aktarılan yapımın başrollerinde İnci Türkay ve Evrim Akın yer alıyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Mustafa Kotan

Senarist: Mustafa Kotan

Oyuncular: Evrim Akın, Ruhi Sarı, İnci Türkan, Kayhan Yıldızoğlu, Gül Onat

Gösterim tarihi: 23 Ocak

 

Helak: Kayıp Köy

 

Çekimleri, Aksaray, Nevşehir ve Tuz Gölü çevresinde gerçekleştirilen korku ve gerilim filminde, Özkan ailesi, bir suç olayına karışır ve başlarını bu belâdan kurtarmak için bir köye kaçarlar. Köyde güvende olduklarını sanıp saklanırken, burada yaşanan bir takım paranormal olaylar hepsinin korkulu rüyası haline gelir. Saklandıkları bu köyden çıkmaya çalıştıkça, köy hepsi için derinleşen bir labirente dönüşecektir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Özgür Bakar

Senarist: Özgür Bakar

Oyuncular: Soydan Soydaş, Tuğçe Aksum, Ömer Güney, Süleyman Kabaali, Fırat Tanış

Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

Timbuktu

 

Kidane, Timbuktu yakınlarındaki çölde karısı Satima, kızı Toya ve 12 yaşındaki çobanları Issan ile birlikte kendi halinde bir hayat yaşamaktadır. Ancak Timbuktu yeni islamist – köktenci yönetim altına girmiştir. Acı ve sefalet içindeki halk bu cihatçı terör karşısında kaderlerine boyun eğmeyi reddederken, şehirde müzik, kahkaha, sigara ve futbol dahi yasaklanır. Yeni mahkemeler Timbuktu’ya trajik ve absürd kurallar uygulamaktadır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Abderrahmane Sissako

Senarist: Abderrahmane Sissako

Oyuncular: Ibrahim Ahmed, Toulou Kiki, Abel Jafri, Fatoumata Diawara

Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

Mr. Turner

 

Film, 19. yüzyıl İngiliz ressamı Turner’ın hayatının son 25 senesini anlatıyor. Hayatı, her zaman çok merak edilen Turner’ın seyahatleri, sanatı, aşk ve cinsel hayatı ile dönemin Londra sanat dünyası perdeye yansıyor. Yönetmen, ressamın filmini boyarken fırçasını bazen Turner’ın evindeki yaşlı babası, birlikte olduğu hizmetçisi, metresi ve iki yetişkin kızıyla olan ilişkisine, bazen de kendisini gemi direğine bağlaması gibi aşırılıklarına dokunduruyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Mike Leigh

Senarist: Mike Leigh

Oyuncular: Timothy Spall, Paul Jesson, Dorothy Atkinson, Marion Bailey

Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

Üçkağıtçı Mortdecai

 

Charlie Mortdecai, sanat eseri satıcısı bir İngiliz aristokrattır. Charlie ve yardımcısı Jock Strapp birçok kez P. G. Wodehouse’un Jeeves ve Wooster eserleriyle karşılaştırıldı. Mortdecai’de Charlie bir dizi uluslararası kötü adamın arasında, kayıp Nazi milyonlarının anahtarı olabilecek Goya eserinin peşindedir ve etkileyici üslubu ve yaptığı gaflarıyla içine düştüğü zor durumlardan her zaman yakasını kurtarmayı bilir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Mortdecai

Yönetmen: David Koepp

Senarist: Eric Aronson

Oyuncular: Johnny Depp, Gwyneth Paltrow, Ewan McGregor, Olivia Munn

Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

Foxcatcher Takımı

 

Altın Madalyalı güreşçi Mark Schultz, 1988 Seul Olimpiyatları için bir ekip oluşturmak için zengin varis John DuPont tarafından davet edilir. Shultz kardeşi Dave’in gölgesinden çıkabilmek umuduyla fırsata atlar. Gizli ihtiyaçları doğrultusunda motivasyon bulan DuPont, dünya standardında bir güreş takımını çalıştırarak O’nu onaylamayan annesi ve etrafındakilerin saygısını kazanmayı hedeflemektedir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Foxcatcher

Yönetmen: Bennett Miller

Senarist: E. Max Frye

Oyuncular: Steve Carell, Channing Tatum, Mark Ruffalo, Vanessa Redgirave

Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

Cesur Tom: Sihirli Ayna

 

Fakir bir çiftçinin oğlu olan ve babasından kalan toprağı yeniden yeşertmek için tüm gücüyle uğraşan Tom kısa boylu bir çocuk olabilir ama cesareti ve zekâsı kimselerde yoktur. Bir gün karşısına sihirli bir ayna çıkar ve ona bir kızın resmini gösterir. Aynaya göre bu kız O’nun ruh ikizidir. Bu kızı bulmak için şehre doğru yola çıkan Tom’u uzun ve heyecanlı bir macera beklemektedir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Tom Little and the Magic Mirror

Yönetmen: Ernesto Padron

Senarist: Ernesto Padron

Oyuncular: Keremcem

Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

Polis Akademisi: Alaturka

 

Yönetmenliğini Ali Yorgancıoğlu’nun üstlendiği senaryosu ise Kemal Kenan Ergen’e ait olan film, polislik mesleğine karakter olarak pek uygun olmasalar da polis akademisine kabul edilen bir grup gencin komik maceraları konu alıyor. Filmin başrollerini paylaşan Yolanthe Cabau ve Mehmet Ali Erbil’e, kadroda Peker Açıkalın, Sümer Tilmaç, Elvin Levinler, Perihan Erener, İlker Kurt ve Fulden Akyürek eşlik ediyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Ali Yorgancıoğlu

Senarist: Kemal Kenan Ergen

Oyuncular: Yolanthe Cabau, Mehmet Ali Erbil, Peker Açıkalın, Sümer Tilmaç

Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

İçimdeki Ses

 

Yazar olan Selim, doğru dürüst bir ilişkisi olamadığından, yalnızlıktan kurtulmak için son çare annesiyle birlikte yaşamaya karar verir. Gittiği spor salonunda güzel ve zengin Ayşıl ile tanışır. Selim’e aşık olan Ayşıl, mutluluğa giden yolun Selim’in umreden yeni dönmüş, kendi kafasındaki gelin adayını arayan annesi Mehpare ve onun arkadaş grubundan geçtiğini düşünür. Ayşıl, Mehpare ve onun tayfasıyla bir yolculuğa çıkmayı göze alır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Çağrı Bayrak

Senarist: Engin Günaydın

Oyuncular: Engin Günaydın, Leyla Tuğutlu, Füsun Demirel, Ersin Korkut

Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

Yedinci Oğul

 

  1. yüzyılda geçen hikayede, genç Thomas yerel halkın içerisinde olan Spook isimli öğretmeninden eğitim alarak, kötü ruhlara karşı savaşmayı öğrenmesi gerekmektedir. İlk büyük sınavını ise Spook kasabadan uzaktayken güçlü Anne Malki’nin hapsolduğu yerden kaçmasıyla verir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Seventh Son

Yönetmen: Sergey Bodrov

Senarist: Joseph Delaney, Matt Greenberg

Oyuncular: Julianne Moore, Jeff Bridges, Ben Barnes, Kit Harington, Djimon Hounsou Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

Yapışık Kardeşler

 

Halim ile Selim komik iki kardeştir. Fakat sıradan kardeşlerden farkları, doğuştan yapışık ikizler olmaları bu yaşa kadar beraber yaşamış olmalarıdır. Küçük bir köyde sıradışı hayatlarına mutlu mesut devam ederler fakat yaşları gelmesine rağmen, kendilerine uygun ‘hayırlı’ bir kısmet bulamazlar. Hal böyle olunca da büyük şehrin, İstanbul’un yolunu tutarlar…

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: İlker Ayrık

Senarist: Serhat Sarı

Oyuncular: Müjdat Gezen, Fırat Tanış, Halil Sezai Paracıkoğlu, İlker Ayrık, Erdal Tosun

Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

Sarmaşık

 

Bir armatör iflas eder ve o sırada seferde olan gemisindek mürettebat gemide mahsur kalır. Zira deniz hukuku gereği gemide kalmak zorundadırlar ve hiçbir yere kıpırdayamazlar. 5 gemici ve bir de kaptandan oluşan mürettebat bu huzursuz bekleyişte hiyerarşik güç mücadelesine girecektir. Gişe Memuru filmiyle dikkatleri çeken Tolga Karaçelik’in ikinci bağımsız projesinde senaryo da kendisine ait.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Tolga Karaçelik

Senarist: Tolga Karaçelik

Oyuncular: Nadir Sarıbacak, Çağdaş Onur Öztürk, Osman Alkaş, Kadir Çermik, Hakan Karsak

Gösterim tarihi: 30 Ocak

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.