Çakallarla Dans 3: Sıfır Sıkıntı

 

Kayınço Gökhan, Muhasebeci Servet, Köfte Necmi ve Del Piero Hikmet, topluma uyum sağlamak için grup terapisine giderler. Bir gün Hikmet bindiği vapurda dilsiz Mihriban ile tanışır ve evlenme kararı alır. Mihriban’ın annesinin Hikmet’ten tek bir isteği vardır: Ölmeden önce kızının tekrar “Anne” demesi. Ameliyat parası bulunması zor bir meblağdır. Ama iyilik için yapılan çakallık, çakallık sayılır mı?

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Murat Şeker

Senarist: Murat Şeker

Oyuncular: Şevket Çoruh, Murat Akkoyunlu, Timur Acar, İlker Ayrık

Gösterim tarihi: 5 Aralık

 

Sesime Gel

 

60 yaşındaki Berfe ve 8 yaşındaki torunu Jiyan’ın yaşadığı köyün bütün erkekleri silâh sakladıkları iddiasıyla bir jandarma baskını sonucu tutuklanır. Berfe’nin oğlu, Jiyan’ın babası Temo da tutuklananlar arasındadır. Fakat önemli bir sorun vardır; ortada silâh yoktur, en azından onların bildiği bir yerde yoktur. Büyüyen bir çaresizlik içerisinde Berfe ve Jiyan bir silâh bulmak ve karşılığında Temo’yu kurtarmak için yollara düşmeye karar verirler.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Hüseyin Karabey

Senarist: Hüseyin Karabey

Oyuncular: Feride Gezer, Melek Ülger, Tuncay Akdemir, Muhsin Tokçu

Gösterim tarihi: 5 Aralık

 

Uzun Yol

 

Gülten’in kamyon şoförü Fariz ile ilişkisini öğrenen ailesi iki gencin görüşmelerini yasaklar. İki aşık başka bir kasabaya kaçarlar ve yeni bir hayata adım atarlar. Maddi sıkıntılarına bir de bebek eklenince, ilişkileri gergin bir hal alır. Fariz gizli gizli eski alışkanlığı olan kumara yönelmektedir. Çift birbirinden iyice uzaklaşmaya başlayınca Gülten’in bir yakını aile onurunu kurtarmak için ortaya çıkar. Fariz ise hâlâ kumar peşindedir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Nihat Seven

Senarist: Nihat Seven

Oyuncular: Hakan Yufkacıgil, Nil Günal, Ahmet Özarslan, Murat Muslu

Gösterim tarihi: 5 Aralık

 

Kesik

 

Mardin’de eşi ve ikiz çocuklarıyla birlikte yaşayan ve demircilik yaparak geçimini sağlayan Nazarat’ın hayatı Birinci Dünya Savaşı’nın hüküm sürdüğü 1915 yılının kara gecelerinden birinde bambaşka bir noktaya sürüklenir. Bölgedeki tüm Ermeni halk evlerinden sürülmektedir. Genç adam da ailesinden koparılır, bilmediği yerlere uzanan zorlu bir yolculuğa çıkar ve bir şekilde hayatta kalmayı başararak yolculuğuna devam eder.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Cut

Yönetmen: Fatih Akın

Senarist: Fatih Akın

Oyuncular: Tahar Rahim, Simon Abkarian, Makram Khoury, Kevork Malikyan, Bartu Küçükçağlayan

Gösterim tarihi: 5 Aralık

 

Patrondan Kurtulma Sanatı 2

 

Üstlerinin taleplerini yerine getirmekten bunalan Nick, Dale ve Kurt “Patrondan Kurtulma Sanatı 2”de kendi işlerinin patron olmaya karar verirler. Ama kısa sürede güvenilmez bir yatırımcı altlarındaki halıyı çekiverir. Çaresiz kalan ve ellerinde yasal hiçbir fırsat kalmayan üçlü, yatırımcının yetişkin oğlunu kaçırıp ondan fidye istemek üzere bir plan yaparlar.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Horrible Bosses 2

Yönetmen: Seth Gordon

Senarist: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein

Oyuncular: Jennifer Aniston, Kevin Spacey, Chris Pine, Christoph Waltz, Jason Bateman

Gösterim tarihi: 5 Aralık

 

Özgürlük Dansı

 

1921’de, Jimmy Gralton, İrlanda’nın bir kasabasında dans salonu inşa etti. Salona rağbet arttıkça, kilise ve politikacılar hem salonu kapatmak, hem de sosyalist ve özgür ruhlu Jimmy’i sürgüne yollamak için var güçleriyle mücadele ettiler. Sürgüne gittiği Amerika’dan annesine bakmak için on yıl sonra geri dönen Jimmy sakin bir hayat sürmek istiyordu. Ancak Jimmy sonuçları ne olursa olsun hâlâ bomboş olan salonu tekrar açmaya karar verdi.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Jimmy’s Hall

Yönetmen: Ken Loach

Senarist: Ken Loach

Oyuncular: Barry Ward, Francis Magee, Aileen Henry, Simone Kirby

Gösterim tarihi: 12 Aralık

 

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

 

Yazar Arif tam da kadınları ve aşkı anlamaya çalıştığı bir sırada Müzeyyen’e rastlar. Arif’e göre, kadınlar kendilerinden söz etmeyi severler, Fakat Müzeyyen hep Arif’i konuşturur. Müzeyyen saçlarını kendisi keser, iyi bir kadın olmak istemez, konuşurken gözlerini kaçırmaz. Sonunda Müzeyyen, kitabını bitirmeye çalışan Arif’e büyük acılar ve bu acıların içinde de aradığı cevapların bazılarını verecektir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Çiğdem Vitrinel

Senarist: Çiğdem Vitrinel

Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Sezin Akbaşoğulları, Harun Tekin, Hare Sürel

Gösterim tarihi: 12 Aralık

Yağmur-Kıyamet Çiceği

 

Çernobil faciasından sonra eşini kanserden kaybeden Elena, oğlunun da aynı hastalıktan müzdarip olduğunu öğrenince çareyi tedavi için Türkiye’ye gelmekte bulur. Elena Trabzon’da tedavi süreciyle uğraşırken, futbolcu Şenol ile tanışır. Şenol ilk görüşte kadına aşık olur… Öte yandan 1995-1996 futbol liginde Trabzonspor son maçta şampiyonluğu kaybedince, amigo Ahmet’in de dünyası başına yıkılır..

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Onur Aydın

Senarist: Onur Aydın

Oyuncular: Altan Erkekli, Engin Hepileri, Settar Tanrıöğen, Hüseyin Avni Danyal, Erkan Kolçak Köstendil

Gösterim tarihi: 12 Aralık

 

Kırımlı

 

İkinci Dünya Savaşı’nda Kırım Türkleri’nin yaşadığı acıları anlatan ve Cengiz Dağcı’nın ‘Korkunç Yıllar’ romanından uyarlanan ‘Kırımlı/Korkunç Yıllar’ filminin çekimleri, Bolu Aladağlar ve Afyon’da kurulan platolarda yapıldı. Filmde Murat Yıldırım’ın canlandırdığı ‘Sadık’ karakteriyle Selma Ergeç’in canlandırdığı ‘Maria’ karakterinin hayatlarının kesişmesiyle gelişen olaylar da anlatılacak.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Burak Arlıel

Senarist: Atilla ünsal, Nil Güleç ünsal

Oyuncular: Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Gülçin Santırcıoğlu, Bülent Alkış, Burç Kümbetlioğlu

Gösterim tarihi: 12 Aralık

 

Exodus: Tanrılar ve Krallar

 

Hz. Musa’nın İsrailoğulları’nı kölelikten kurtarma hikayesi. Firavun Ramses’in şiddetinden kaçmak için, kendisine güvenen 600 bin kişiyle birlikte binbir türlü engeli aşma çabaları, Ridley Scott’ın epik diliyle birlikte izleyicilerle buluşacak. Hz. Musa’yı ise İngiliz yıldız Christian Bale canlandırıyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Exodus: Gods and Kings

Yönetmen: Ridley Scott

Senarist: Steven Zaillian

Oyuncular: Christian Bale, Ben Kingsley, Sigourney Weaver, John Turturro, Aaron Paul

Gösterim tarihi: 12 Aralık

 

Kayıp Çocuk

 

Dokuz yaşındaki Cassandra babasının kamyonetinde bulunduğğu esnada kaçırılır. Polis gerekli araştırmaları başlatır ve babası Matthew bir şekilde olayın baş şüphelileri arasına girer. Aradan sekiz yıl geçer, Cassandra’dan tek bir haber alınamaz. Küçük kızın hayatta olup olmadığı dahi belirsizdir. Matthew halen daha polis tarafından soruşturulmaktadır. Genç adam bu süreçte ailesinin parçalanışına tanık olur ve tek başına kızının izini sürmekten vazgeçmez…

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Captive

Yönetmen: Atom Egoyan

Senarist: Atom Egoyan

Oyuncular: Ryan Reynolds, Rosario Dawson, Scott Speedman, Kevin Durand, Bruce Greenwood

Gösterim tarihi: 12 Aralık

 

Safari Macerası

 

Namibia kıyılarındaki aslanlar, Okavango deltasında yaşayan filler, 15 milyonluk yarasa sürüsü, Tanzanya ağaçlarında asılı duran aslanlar ve dünyanın en büyük hayvan göçü! Gezegenin en heyecan verici canlı habitatlarından biri olan Afrika’nın Namibia bölgesinde çekimleri gerçekleşen belgesel, büyüleyici görüntüleri 3D formatında ileyiciyle buluşturuyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: African Safari

Yönetmen: Ben Stassen

Senarist: Ben Stassen

Oyuncular: Kevin Richardson

Gösterim tarihi: 12 Aralık

 

Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış

 

Aralarındaki küçük çölle birbirlerinden ayrılan Rimo ve Zimo, burada yaşayanların uzun yıllardır birbirlerinden uzak durduğu iki farklı kasabadır. Her iki kasabada da yaşayanlar da birbirlerine karşı nefret ve korku hisleriyle birbirlerinden uzak durmayı seçmiştir. Ta ki Rimo’da yaşayan iki sevmli kahraman olan Minnik ve Bızdık’ın yolu çöle düşünceye dek bu ilişki bu şekilde devam eder.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Nermin Er, İsmet Kurtuluş

Senarist: Nermin Er, İsmet Kurtuluş

Seslendirenlar: Ezgi Mola, Hayko Cepkin, Yekta Kopan, Janset Paçal, Murat Şen

Gösterim tarihi: 12 Aralık

 

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

 

Hobbit serisinin 3. ve son filmi, 2014 yılının sonlarında gösterime girecek. Bu filmde Bilbo Baggins’in heyecan dolu macerası sona erecek. Bilbo ve cüceler, Erebor ve hazinesine kavuşmaya çalışacak. Ancak Sauron, Orkları’yla ve diğer tüm gücüyle Lonely Mountain’a saldıracaktır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Hobbit: The Battle Of The Five Armies

Yönetmen: Peter Jackson

Senarist: Fran Walsh, Philippa Boyens

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Luke Evans, Evangeline Lilly, Richard Armitage

Gösterim tarihi: 17 Aralık

 

Karda Bir Beyaz Kuş

 

Kat Connors on altı yaşına gelmektedir, fiziksel olarak olgun ve cinsel açıdan gelişmektedir. Annesi Eve ise kendisini hafifçe dünyadan soyutlamaktadır. Eve ailenin dışına adım atınca, Katrina kendi kendine kalmış hisseder, benzersiz bir yerde ilhamlarını açığa çıkarmaktadır: rüyaları.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: White Bird in a Blizzard

Yönetmen: Gregg Araki

Senarist: Gregg Araki

Oyuncular: Eva Green, Shailene Woodley, Shiloh Fernandez, Gabourey Sidibe, Angela Bassett

Gösterim tarihi: 19 Aralık

 

Sils Maria

 

18 yaşındaki tecrübesiz bir oyuncu olan Maria Enders, MalojaSnake adlı oyundaki Sigird karakteriyle büyük bir şöhret kazanmıştır. Oyun gereği Sigird, Helena adlı orta yaşlı bir oyuncunun bunalıma girerek intiharına sebep olmaktadır. 20 yıl sonra Maria şöhretinin doruğunda bir aktristir, ancak Jo-Ann Ellis adlı genç bir aktris onun tahtını tehdit etmektedir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Clouds of Sils Maria

Yönetmen: Olivier Assayas

Senarist: Olivier Assayas

Oyuncular: Kristen Stewart, Chloë Grace Moretz, Juliette Binoche, Brady Corbet, Nora Von Waldstätten

Gösterim tarihi: 19 Aralık

 

The Immigrant

 

1920’lerde, Ewa Cybulski ve kardeşi Magda doğdukları ülke Polonya’yı terk ederek New York’un yolunu tutarlar. Ellis Ada’sına geldiklerinde Magda verem hastalığına yakalanır ve karantinaya alınır. Ewa yalnız ve kaybolmuş bir şekilde Bruno’nun ağına düşer, Bruno kadın ticareti yapmaktadır ve başarılı olmayı da kafasına koymuştur. Kız kardeşini kurtarmak için Ewa bütün fedakarlıklara hazırdır ve fahişelik yapmaya başlar.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: James Gray

Senarist: James Gray

Oyuncular: Marion Cotillard, Jeremy Renner, Joaquin Phoenix, Dagmara Dominczyk, Angela Sarafyan

Gösterim tarihi: 19 Aralık

 

Hayatımın Şansı

 

Samba, daha iyi bir gelecek umuduyla Fransa’ya göç etmiş, alt sınıfa mensup bir göçmendir. Sürekli geçici işlere girip çıkar ama dikiş tutturamadığı için göçmenlik bürosu onu her an sınır dışı etmeye meyillidir. Alice ise hayatının zor bir evresinden geçmekte olan orta yaşlarda bir kadındır. Psikolojik sıkıntılarından dolayı bir süre işten uzaklaştıktan sonra, geri dönme rehabilitasyonu olarak göçmenlik bürosunda zorunlu bir görev alır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Samba

Yönetmen: Olivier Nakache, Eric Toledano

Senarist: Olivier Nakache, Eric Toledano

Oyuncular: Charlotte Gainsbourg, Omar Sy, Tahar Rahim, Liya Kebede, Clotilde Mollet

Gösterim tarihi: 19 Aralık

 

Vay Başıma Gelenler 2,5

 

Hayatını karın tokluğuna rol aldığı erotik filmlerle geçindiren Kerim’in en yakın arkadaşı Basit dışında pek kimsesi yoktur. Çaresizlikle sürüp giden hayatları, Kerim’in varlığından bile haberdar olmadığı babasının ortaya çıkmasıyla kökünden değişir. Zira ölüm döşeğinde olan babası, ölmeden önce oğlunu görmeyi istemiştir. Kerim’in bilmediğiyse bir hayli varlıklı bir adamın oğlu olduğu ve büyük bir mirasın varislerinden biri olacağı gerçeğidir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Samba

Yönetmen: Semra Dündar

Senarist: Semra Dündar

Oyuncular: Yıldırım Memişoğlu, Bülent Çolak, Metin Zakoğlu, Fatma Toptaş, Çiğdem Tunç

Gösterim tarihi: 19 Aralık

 

Kuzu

 

Köyün en fakir ailesinin hanımı olan Medine, oğlu Mert’in sünneti için köyde ufak da olsa bir şölen yaparak toplum içerisinde varlık gösterebilmeyi çok arzular. Şölen için tandırda pişirmek üzere bir kuzuya ihtiyacı vardır. Kocası İsmail’in tek derdiyse şehre gelen şarkıcıdır. Mert’in ablası Vicdan, kardeşini eğer düğün için kesecek kuzu bulamazlarsa onu keseceklerine inandırır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Kutluğ Ataman

Senarist: Kutluğ Ataman

Oyuncular: Şerif Sezer, Taner Birsel, Cahit Gök, Nursel Köse, Nalan Kuruçim

Gösterim tarihi: 19 Aralık

 

The Rewrite

 

Bir zamanların ünlü ve ödüllü senaristi Keith Michaels, aradan geçen 15 yıl içerisinde hayatının tepetaklak oluşuna tanık olmuştur. Boşanan ve 50’li yaşlarına yaklaşan Keith, uzun yıllardır ses getiren yeni bir senaryo yazamadığı için maddi anlamda da uçuruma gitmektedir. Bu nedenle New York’ta bir üniversitenin senaryo dersleri için eğitmenlik yapması teklifini kabul ederken tereddet yaşamaz.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Marc Lawrence

Senarist: Marc Lawrence

Oyuncular: Hugh Grant, Marisa Tomei, J.K. Simmons, Chris Elliott, Allison Janney

Gösterim tarihi: 19 Aralık

 

Bitik Otel

 

Tuncay Erol’un yönettiği, Yerkan Kahraman’ın yazdığı Bitik Otel son dönemlerde görmeye alışık olduğumuz komedilerden. Nuri Alço’nun karizması, Haldun Boysan’ın yeteneği, Özlem Savaş’ın dişiliğiyle yola çıkan film izleyicilere yeni birşey sunmasa da Türk sineması sevenlerin ilgisini çekecektir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Tuncay Erol

Senarist: Yerkan Kahraman

Oyuncular: Nuri Alço, Haldun Boysan, Özlem Savaş, Güzin Usta, Ozan Akbaba

Gösterim tarihi: 19 Aralık

 

[REC] 4: Kıyamet Gecesi

 

[REC] 3’de yaşanan dehşet verici anların birkaç saat sonrasında başlayan film, muhabir Angela Vidal’ın özel bir tim tarafından binadan kurtuluşuyla açılışını yapıyor. Zombi virüsünün yayıldığı ve esaslı bir dehşet evine dönüşen bu yerden kurtulan tek insan olan Angela, kurtarıldıktan sonra kendini okyanusta yer alan bir tankerin karantina bölümünde bulur.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: [REC] 4: Apocalypse

Yönetmen: Jaume Balagueró

Senarist: Jaume Balagueró

Oyuncular: Manuela Velasco, María Alfonsa Rosso, Mariano Venancio, Héctor Colomé, Emilio Buale

Gösterim tarihi: 26 Aralık

 

Son Umut

 

Avustralyalı bir çiftçi olan Connor (Russell Crowe), 1919 yılında Çanakkale Savaşı’nın ardından Türkiye’ye gelir. Gelibolu’da savaşta kaybolan üç çocuğunu bulmak için arayışa koyulur. Arazide su bulma konusunda bir usta olan Connor, oğullarına ait bir iz bulabilmek için her şeyi yapacaktır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Water Diviner

Yönetmen: Russell Crowe

Senarist: Andrew Knight

Oyuncular: Russell Crowe, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Olga Kurylenko, Jai Courtney

Gösterim tarihi: 26 Aralık

 

Yusuf Yusuf

 

Yusuf & Yusuf’ta, çocukluğundan beri otomobil yarışlarına ilgi duyan, hep rallici olma hayalleri kuran, ancak hayat şartlarına yenilip Ankara’da dolmuş şoförlüğü yapmaya başlayan Yusuf’un, dolmuşuna binen bir suikastçiyi engelleme çabalarını izleyeceğiz. Üstelik bu suikastçinin de adı Yusuf’tur. Yapımcılığını Süreç Film, Ali Gündoğdu’nun üstlendiği filmin yönetmeni ise “Sağ Salim”in de yazarı ve yönetmeni olan Ersoy Güler…

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Ersoy Güler

Senarist: Ersoy Güler

Oyuncular: Ali Sunal, Sinem Öztürk, Oya Başar, Burak Satıbol, Tuğçe Özbudak

Gösterim tarihi: 26 Aralık

 

İki Gün ve Bir Gece

 

30 yaşındaki Sandra işten atılması karşılığında iş arkadaşlarının yüklü bir bonus alacaklarını öğrenir. Kocasının yardımıyla iş arkadaşlarını bu bonustan vazgeçirmek ve işini korumak için yalnızca bir haftası vardır. Filmin yönetmeni Dardenne Kardeşler, doğdukları kasaba Wallonia’da işçiler hakkında küçük videolar çekerek işe başladılar.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Deux Jours, Une Nuit

Yönetmen: Jean Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Senarist: Jean Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Oyuncular: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Pili Groyne, Catherine Salee

Gösterim tarihi: 26 Aralık

 

Ayı Paddington

 

Perulu genç bir ayı, “İngiliz” olan her şeye karşı ilgi duymaktadır ve kendisine bir yuva bulmak için soluğu Londra’da alır. Fakat Paddington istasyonunda kaybolunca, şehir hayatının hiç de beklediği gibi olmadığını anlayacaktır. Tesadüfen tanıştığı Brown ailesi ona yuvalarını açar. Sevimli ayıcık tam şansının yaver gittiğini düşünürken, modern hayata karşı acemiliğinden başına türlü belalar açacaktır…

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Paddington

Yönetmen: Paul King

Senarist: Paul King

Seslendirenler: Nicole Kidman, Colin Firth, Jim Broadbent, Julie Walters, David Heyman

Gösterim tarihi: 26 Aralık

 

Peace After Marriage

 

Seks hayatında mutsuz olan Filistin asıllı bir Amerikalı yeşil kart için İsrailli bir kadınla evlenmeyi kabul eder. Faka ailesinin olanları duyunca boşanıp yeni bir hayata başlaması için evde bir savaş başlatırlar.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Bandar Albuliwi, Ghazi Albuliwi

Senarist: Ghazi Albuliwi

Seslendirenler: Hiam Abbass, Assaf Cohen, Thom Bishops, Shawand Mckenzie, Omer Barnea

Gösterim tarihi: 26 Aralık

 

İnsanları Seyreden Güvercin

 

İsveç sinemasının öncü isimlerinden olan Roy Andersson’ın İkinci Kattan Şarkılar (2000) ve Siz, Yaşayanlar’ın (2007) filmleriyle başladığı Yaşayanlar Üçlemesi’nin son halkası olan film, iki gezgin satıcıya kamerasını çeviriyor. 2014 Venedik Film Festivali’nde “Altın Aslan” ile dönen film, şimdiki zaman, gelecek ve geçmişin dünyasına da farklı bir pencereden bakıyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: En duva satt på en gren och funderade på tillvaron

Yönetmen: Roy Andersson

Senarist: Roy Andersson

Oyuncular: Holger Andersson, Nils Westblom, Charlotta Larsson

Gösterim tarihi: 26 Aralık

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.