Tim Roth, 14 Mayıs 1961 tarihinde, Londra’da, ressam bir anne ve gazeteci bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. İlk deneyimini, “Made in Britain” adlı bir televizyon filminde ırkçı bir dazlak rolüyle 18 yaşında kazandı. Sonrasında, adı ve görünümü dolayısıyla Yahudi rollerine uygun görüldü. 1984 yılında, Stephen Frears’ın “The Hit”inde, bir katil çırağı rolüyle dikkatleri çekti. Roth, Quentin Tarantino’yu etkilemeyi başararak, 1992 yılında “Rezervuar Köpekleri” adlı filmde, Mr.Orange rolünü kaptı. Bu film kendisine Hollywood’a giden yolu da açmış oldu. 1994 yılında Tarantino, “Ucuz Roman” filminde Roth’a yine bir rol verdi. 1995 yılında “Four Rooms”’ta tekrar beraber çalıştılar. Ancak Roth’a asıl başarıyı getiren, “Rob Roy” adlı filmdeki rolüydü.

1996 yılında farklı bir yol seçerek, Woody Allen’ın “Everyone Says I love You” adlı müzikal komedisinde Drew Barrymore ile sahneyi paylaşarak, izleyiciyi komik tavırları ve kendi sesiyle seslendirdiği şarkılarla eğlendirmeyi başardı. Roth, ayrıca, “The Legend of 1900” adlı filmde, Danny T. D. Lemons 1900 olarak karşımıza çıktı. Sonrasında farklı tarzlarda birçok filmde kendisini göstermeye devam etti.

1999 yılında, Alexander Stuart romanından uyarlama “The War Zone” adlı filmde yönetmen sandalyesine oturarak, oldukça olumlu eleştiriler aldı. 2001 yılında ise, Tim Burton’ın “Planet of Apes”inde “General Thade”’i portreleyerek önemli bir adım daha atmış oldu.

Oyuncu daha sonra Ölümcül Oyunlar, Hulk, Koşulsuz Sevgi, Entrika, A Fall From Grace gibi filmlerde rol aldı. Bu ay kendisini Grace of Monaco filminde Prens 3. Rainler olarak izleyeceğiz, onunla beraber Grace Kelly’e de (Nicole Kidman) ulaşmış olacağız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.