Ana Sayfa Dosya PORTRE Son Umut, hep umut: Clive Owen

Son Umut, hep umut: Clive Owen

0
60

3 Ekim 1964 yılında doğan Clive Owen Artful Dodger’ın “Oliver!” adlı oyununda gösterdiği başarılı performansla 13 yaşında genç tiyatrocular topluluğuna seçildi. Başlangıçta oyunculuk eğitimi almak istemeyen, ancak 1984’te kararını değiştiren Owen, uzun süre iş aradıktan sonra Royal Academy of Dramatic Art’a kaydoldu.

Owen’ın ilk filmi 1988’de Beeban Kidron’ın yönetmenliğini yaptığı ve David Thewlis’le başrolleri paylaştığı Vroom adlı yapımdı. 1990–1991arasında TV izleyicisinin evine konuk olduğu ve onu tüm İngiltere’de ünlü yapan TV dizisi Chancer’da Derek Love karakterini canlandırdı. Aynı yıl Stephen Poliakoff’un yönetmenliğini yaptığı Close My Eyes isimli filmdeki oyunculuğuyla eleştirmenlerden büyük övgü alan Owen, kazandığı başarıya rağmen, medyanın ilgisinden pek hoşnut değildi ve uzun süre TV programlarına çıkmama kararı aldı.

İngiltere’de hatırı sayılır bir popülarite elde eden Owen, filmografisindeki ilk Hollywood yapımı için kamera karşısına geçti. Başrollerini Halle Berry’yle birlikte paylaştıkları The Rich Man’s Wife’tan sonra yine olumlu eleştiriler aldı. Gosford park, Closer, The Bourne Identity, Beyond Borders, King Arthur, Sin City, Inside Man ve Children Man gibi iddialı yapımlarda yer buldu. Bu ay Kan Bağları adıyla çevrilen Blood Ties filmiyle karşımızda olacak. Hapisten yeni çıkmış ve kardeşiyle uyumsuz bir karakteri canlandıracak olan oyuncunun sinemaya çok yakıştığını bir kez daha hatırlatalım!

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.