1951 yılında İsveç’te doğan irikıyım oyuncu en çok Karayip Korsanları’ndaki rolü ile tanınıyor. Ama Trier’in zaten has oyuncusu olarak son filmi Nymphomaniac / İtiraf’ta ‘dinleyen ve anlayan adam’ olarak akıllara kazınsa da yönetmenin farklı bir son algısına da kurban gitmekten kurtulamıyor.

Tabii oyuncunun filmografisi çok eskilere dayanıyor, ama hatırda kalan oyunculuklarından bahsetmek de fayda var. Goya’s Ghosts filminde Goya’yı oynayarak, King Arthur’da Sakson kralı canlandırarak, Thor’da tuhaf Dr. Eric Selvig, Ronin de Gregor karakteriyle karşımıza çıkarak, oğlu Alexander’n gölgesinde kaldığı söylense de pek katılmadığım, severek izlediğimiz aktörlerden biridir!

Onun dışında İnsomnia, Amistad, Dancer in the Dark, Dogville, Exorcist: The Beginning, Mamma Mia!, The Avengers, Melancholia, Frankie ve Alice gibi filmler de rol aldı. Bu ay karşımıza iki bölümde yayımlanacak olan Nymphomaniac ile çıkacak olan oyuncu Trier’in şaşırtıcılığına denk düşen bir performans sergiliyor. İyi seyirler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.