Tommy Lee Jones, 15 Eylül 1946 tarihinde San Saba, Texas‘ta doğdu. Annesi Lucille Marie ve babası Clyde C. Jones’tu. Midland, Texas’ta oturan Tommy Lee Jones, Robert E. Lee Lisesi’ne katıldı.

Anne ve babası Libya‘ya gittikten sonra Dallas‘ta bir hazırlık kursuna katılan Jones, burada sinema oyuncusu olmayı kararlaştırdı. Okulundaki tiyatro programı sayesinde, oyunculuğa iyice alıştı. Üniversite yıllarında da tiyatroya devam eden Jones, mezun olduktan sonra New York‘a taşındı. Sinemadaki ilk rolünü Aşk Hikayesi (1970) filmi ile elde etti ve One Life to Live isimli bir televizyon dizisinde çalıştı.

Bazı televizyon ve sinema filmlerinde oynayan Jones, Coal Miner’s Daughter filmi ile Altın Küre Ödülü adayı oldu. Oyunculuk yeteneği sayesinde çok boş zamanı olmayan Jones, JFK (1991), Kaçak (1993), Müşteri (1994), Katil Doğanlar (1994), Batman Daima (1995), Siyah Giyen Adamlar (1997),Siyah Giyen Adamlar II (2002), Üç Defin (2005), İhtiyarlara Yer Yok (2007), ve Tanrının Vadisinde (2007) gibi yapımlarda rol aldı. Jones, yönetmenliğini Andrew Davis’in yaptığı Kaçak filmindeki oyunculuğu ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandı. İlk yönetmenlik deneyimini The Good Old Boys (1995) filmi ile kazanan Jones’un yönetmenliğini yaptığı ikinci film ise Üç Defin oldu. The Company Man, İlk Yenilmez: Kaptan Amerika ve Siyah Giyen Adamlar 3 son üç yılda rol aldığı filmler. Bu ay karşımızda David Frankel imzalı Aşk Yeniden filmi ile çıkacak ve aşka deneyimli ama yeni bir heyecan katmaya çalışacak…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.