Adana’da 19. kez sahiplerini bulan Altın Koza’lara bu yıl Kadınları damga vurdu. Her festivalde olduğu gibi bu kez de ödüller sonrası pek çok tartışma başladı.

Festivalde “Yer altı” adlı filmiyle yarışan Zeki Demirkubuz’un twitter üzerinden bir daha Türkiye’deki festivallere katılmayacağını açıklaması, en iyi filmin “Babamın Sesi” seçilmesi ve en iyi müzik için ödüle değer bulunamaması tartışmaları sürerken benim dikkatimi çekense bu yıl ödüllerin altında imzası olan kadınlar…Adana’da bu özel kadınlarla bir araya geldim, kimiyle ödül sonrası duygularını kimiyle de ödül öncesi heyecanını paylaştım…

En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek ve Kadın Oyuncu ile En İyi Görüntü Yönetmeni Ödüllü “Gözetleme Kulesi”

PELİN ESMER / EN İYİ YÖNETMEN:

“Üçüncü kez Adana’dayız filmimizle. Adana’nın izleyicisi gerçekten çok yürekli, çok açık ve coşkulu. Filmi Türkiye’de ilk kez Adana izleyicisi ile paylaştık, çok heyecanlıydık çünkü kendi ülkenizde filminizi paylaşmanızın dilden gelen önemli artıları var. Yurt dışında dil nedeniyle belki anlaşılamayacak küçük önemli detayların algılandığına şahit olmak mutluluk verici. Ben filmde sıkıcı da olsa izleyicinin kişisel yolculuğuna izin vermek istedim ve ümidim de izleyenlerin gerçekten kendi kişisel yolculuklarında karakterlerin yollarından sapıp kendileriyle baş başa kalabilmeleri. Burada aldığım bazı olumlu yöndeki duyumlar beni mutlu etti Aslında hakikatten herkes b kendi hayatında durduğu yerden bir şeyler katarak izlemiş bu da beni çok mutlu etti yani çok normal bir film bu. Normal olmayanların normali.”

NİLAY ERDÖNMEZ / EN İYİ KADIN OYUNCU:

“İlk filmim, ilk ödülüm çok mutlu ve heyecanlıyım. Pelin Esmer zaten çok beğendiğim bir yönetmendi. Proje ilk bana geldiğinde de çok heyecanlanmıştım. Rol de birçok kadın oyuncunun oynamak istediği bir oldu.Role fiziksel olarak hazırlanmak için diyetisyen gözetiminde kilo aldım. Seher karakterini canlandırırken de kendi hayatımdan karşılıklar bulmaya çalıştım. Tabii ki onun yaşadığı psikoloji çok ağır ama Pelin’in de yardımıyla, içgüdülerimle ruhsal olarak ona yakınlaşmaya çalıştım.

Bu yıl Türkan Şoray adına verilen Umut Veren Genç Oyuncu Ödülü sahibi “Araf” taki rolüyle

NESLİHAN ATAGÜL/ OYUNCU:

“Türkan Şoray’dan böyle bir ödül almak çok mutluluk verici tabiî ki. Filmimiz çok güzel oldu. Filmde Zehra’nın arafını anlamaya çalıştım. Sonra da elime bir kağıt kalem alıp bu kız böyle yürüyecek, böyle ağlayacak, ailesiyle olan ilişkileri bu diye yazmaya başladım. Yeşim ablayla da çalıştık. Umarız izleyiciler de beğenir. Biz filmimizi çok beğendik.”

”Yılmaz Güney Ödülü” başta olmak üzere Siyad En İyi Film ve Film Yön Jürisi özel Ödüllü “Şimdiki Zaman”

BELMİN SÖYLEMEZ / YÖNETMEN:

“Gurur duydum, onur duydum. Özellikle de Yılmaz Güney ödülü beni çok mutlu etti. Yılmaz Güney’e çok hayranım ve onun adına olan bu ödülü bir kadın sinemacı olarak almış olmak beni ayrıca onurlandırdı. 3 deşiğik jüriden gelen bu ödüllerin hiçbirini beklemiyordum. O yüzden çok şaşırdım ama çok mutlu oldum”

Jüri Özel, En İyi Kurgu ve Jüri Özendirme Ödülü sahibi, İnan Temelkuran ve Kristen Stevens imzalı “Siirt’in Sırrı”

EVİN DEMİRHAN / OYUNCU:

“Çok heyecanlıyım. Bu ödül çok onur verici. İlk defa bu kadar ünlü isimin bulunduğu bir yerde ödül aldım. Çok güzel bir duygu, çok mutluyum. Filmde yer almak, kamera karşısına geçmek çok heyecanlıydı ama çok iyi anlaştığımız için çekimler gayet rahat gerçekleşti.”

KRISTIN STEVENS / YÖNETMEN:

“Çok uzun süre çalıştık. Sadece 2 ay çekimler sürdü. Proje başlangıçta Türkiye’deki tüm kadın sporcuları kapsayacaktı ama daha sonra Evin’de karar kıldık. Evin’in sadece güreşteki başarısına şahit olmadık. Hem güreşte hem de hayattaki başarısını gördük. Onunla abla kardeş gibi olduk. Filmle birlikte öğrendim ki Türk kadınlarını yere sermek hiç kolay değil. Bence her şeye rağmen, tüm olumsuzluklara rağmen bu kızların yüzünde geleceği görebiliyorsunuz.”

“Yer altı” ve “Araf” filmlerindeki performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen

NİHAL YALÇIN / EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU:

“Yani bir şeyi yaratmış olabilmeyi görmek, eğer varsa bir yaratımın içinde olabilmek ve oraya azıcık hizmet ettiğinizi görebilmek çok keyifli. Aslında Yer altı da Araf da kadın meselesi ile kadın olmak meselesi ile çok enteresan ilgileniyorlar. Oynadığım karakterler Derya da Türkan da hepimizin belki mahallelerinde olan rastladığımız hep yanımızdan geçen duyduğumuz konuştuğumuz kadınlardan sadece birileri. Her iki işim de benim için çok keyifliydi.”

“Gözetleme Kulesi” filmindeki performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen

LAÇİN CEYLAN / EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU:

“Çok mutluyum, bu ödülü Nihal’le paylaşmak benim için de çok güzel ve heyecan verici. Öncelikle yönetmenim Pelin Esmer’e çok teşekkür ederim. “Gözetleme Kulesi”nin tüm ekibinin tümünü kucaklıyorum, çok teşekkür ederim bana destekleri için. Benim çocukluğumda çok önemliydi Yılmaz Güney. Onun topraklarında bu ödülü almak çok heyecan verici.”

MERVE GENÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.