Banu Bozdemir

28 Aralık 1954 yılında foğan Denzel Washington 1989 yılında “Glory” de canlandırdığı kaçak köle Tripp ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandı ve önünde açılan yeni sayfalarla bugünlere geldi. 90’larda Julia Roberts‘ın da yer aldığı “Pelican Brief” (Pelikan Dosyası), Tom Hanks‘e Oscar kazandıran “Philadelphia“, “Crimson Tide”, “Peacher’s Wife” ve “Courage Under Fire” gibi önemli filmlerde rol aldı.Bütün bunlara ek olarak yönetmenlikte de şansını deneyen ünlü oyuncu 1999’da “Finding Fizh” i çekti.

Denzel Washington 2000 yılında çekilen “Remember the Titans” (Unutulmaz Titanlar) filminde takım koçu Herman Boone rolüyle kamera karşısına geçti. Aktörün bu filmden bir yıl sonra rol aldığı “Training Day” ona bir kez daha Oscar ödülü getirdi. Gizli Polis soruşturmasının ahlaki yönden çelişkili dünyasında kurgulanmış olan aksiyon filminde Alonzo Harris rolüyle kamera karşısına geçen Washington, bu rolle 2002 yılının “En İyi Erkek Oyuncusu” seçildi.

Aktörün 2002 yılı çalışmaları arasında yönetmenliğini Nick Cassavetes’in yaptığı “John Q” yer alıyor. Aynı yıl senaryosunu Antwone Fisher’ın hazırladığı “Antwone Fisher” filminde hem oynayan hem de yöneten Washington, 2004 senesinde “The Manchurian Candidate / Mançuryalı Aday” filminde Körfez Savaş’ına katılan bilinç altı kontrol edilen bir askeri canlandırdı. İçerideki’nde kafası karışan bir dedektifi, Dejavu’da dejavunun peşine takılan bir başka bir ajanı, Amerikan Gangsteri’nde Frank Lucas’ın hayatını, Metrodan Kaçış’ta Canını dişine takan güvenlik şefini ; Tanrının Kitabı’nda neredeyse kutsal derecesinde önemli olan bir kitabı koruyan korkusuz bir adamın hayatını anlatıyor. Durdurulamaz da ise gerçekten de durmayan bir treni durdurmaya çalışan mühendisi canlandırdı, bu ay vizyona girecek olan Safe Hause / Düşmanı Korurken da ise yakalanamayan bir istihbaratçıyı canlandırıyor, bol aksiyon vaat ediyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.