Banu Bozdemir

1952’de NewYork’da dünyaya gelen Mickey Rourke, ilk gençlik yıllarında spora yoğunlaştı ve kariyerini boks üzerine kurmayı denedi. Birçok maça çıkan Rourke, iki kez beyin sarsıntısı geçirince ringlere ara verdi.
Son olarak Darren Aronofsky’nin Şampiyon filmi ile ve süper bir performansla beyazperdede boy gösteren sinema efsanesi Mickey Rourke bu filmdeki performansı ile En iyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülüne aday olmakla kalmadı, aynı filmdeki performansı ile Altın Küre, BAFTA ve Independent Spirit Ödülleri’ne de aday gösterildi.
Hollywood’un yaşayan efsanelerinden biri olan Rourke’un untulmaz performanslara imza attığı filmler arasında John Madden’ın Killshot’ı, Tony Scott’ın Domino’su, Robert Rodriguez’in Sin City’si, Tony Scott’ın Man On Fire’ı, Larry Charles’ın Masked And Anonymous’u, yine Robert Rodriguez’in Once Upon A Time In Mexico’su, Steve Buscemi’nin Animal Factory’si ve Francis Ford Coppola’nın The Rainmaker’ı yer alıyor.

Ancak Rourke’u gerçek bir sinema efsanesine dönüştüren filmleri sayacak olursak; Adrian Lyne’nin 9.5 Hafta’sını, Alan Parker’ın Angel Heart’ını, Barry Levinson’ın Diner’ını, Lawrence Kasdan’ın Body Heat’ini, Francis Ford Coppola’nın Rumble Fish’ini ve Michael Cimino’nun Year Of The Dragon’ununu es geçmemeliyiz.

Son olarak Iron Man 2 ile beyazperdede boy gösteren Mickey Rourke, Megan Fox’la başrollerini paylaştığı Passion Play’in çekimlerini tamamladıktan sonra Tarsem’in Yunan mitolojine dayanan epiği Immortals’ın çekimlerini bitirdi ve bu ay kendisini Ölümsüzler adlı bu filmde izleyeceğiz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.