LONDON - JUNE 17: American actor John Cusack poses for a photograph to promote the upcoming release of the film Shanghai, currently filming in London, on June 17, 2008 in London, England. (Photo by Tim Whitby/Getty Images)

Banu Bozdemir

John Paul Cusack, 28 Haziran 1966’da Evanston, Illinois’de İrlanda asıllı koyu Katolik bir ailede dünyaya geldi. ilk filmi, komedi yapımı Class’da ‘Roscoe Maibaum’ rolünü oynadı. Hemen ardından The Breakfast Club isimli John Hughes filminde ‘John Bender’ rolünü kapmasına rağmen, sonradan bu rolü bir başka oyuncuya (Judd Nelson) kaptırdı.1988’de The New Criminals adlı tiyatro grubunu kuran Cusack, burada birçok yapımın da yönetmenliğini üstlendi. Genç yaşında başarı yakalan Cusack, Ben Stiller’ın yazıp yönettiği Elvis Stories (1989) adlı komedide yer almasının ardından da, çok daha fazla tanınmasını ve sevilmesini sağlayan; 1989 yapımı Cameron Crowe filmi, Say Anything’de rol aldı. John Cusack, Fat Man and Little Boy’da (1989) Paul Newman ve Laura Dern, True Colors’da (1991) James Spader’la, Woody Allen filmi Shadows and Fog’da (1992) Woody Allen, Mia Farrow ve John Malkovich’le, Money for Nothing’de (1993) Michael Madsen ve Benicio Del Toro’yla, The Road to Wellville’da (1994) Anthony Hopkins ve Briget Fonda’yla ve City Hall (1996) filminde de idolü olan Al Pacino ile başrolleri paylaştı.

1997’de ise hem yazdığı hem de yapımcılığını üstlendiği kara komedi ‘de (Grosse Pointe Blank) ‘Martin Q. Blank’ adındaki profesyonel bir kiralık katili canlandıran Cusack, bu filmiyle A sınıfı yıldızlar arasına girdi.

1997 yapımı Nicolas Cage’yle başrolü paylaştığı macera filmi Con Air’dan sonra 1998 yapımı oskar adaylı İnce Kırmızı Çizgi’de rol aldı. Ardından 1999’da bağımsız sinema filmi John Malkovich Olmak’da (Being John Malkovich), John Malkovich ve Cameron Diaz’la birlikte oynadı ve Craig Schwartz adındaki bir kuklacıyı canlandırdı. 2000’de ise senaryo ve yapımında da yer aldığı High Fidelity’de müzik aracılığıyla kişisel aşk tarihini gözden geçiren plak satıcısı Rob Garden’ı canlandırdı. Cusack 2000’li yıllarda aralarında Serendipity, Max, Identity ve America’s Sweathearts’ın da olduğu 10’dan fazla filmde oynadı. John Cusack’a göre: ‘Şöhret bir aktörün başına gelebilecek en kötü şey.’

Bu ay onu Mikael Håfström imzalı Şangay filminde İkinci Dünya Savaşı sırasında Şangay’a giden bir Amerikan askeri olarak izleyeceğiz ve umarım ki seveceğiz! …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.