Banu Bozdemir

 Daniel Wroughton Craig, 2 Mart 1968’de İngiltere’de dünyaya geldi. Lisedeyken Hoylake Rugby Club’da oynayan Craig, 16 yaşındayken Ulusal Gençlik Tiyatrosu’na katılmak üzere Londra’ya taşındı. Guildhall Müzik ve Drama Okulu) aldığı eğitimin ardından, 1991’de buradan mezun oldu.

Aşk Şeytandır adlı karmaşık ilişkileri anlatan filmde ‘George Dyer’ı canlandıran Craig, Angelina Jolie’nin başrolünde olduğu 2001 yapımı Lara Croft: Tomb Raider filminde, onun rakibi ‘Alex West’ karakterini canlandırdı. Rüyamdaki Afrika ve Elizabeth de rol aldığı filmlerden. 2002’de Azap Yolu adlı Sam Mendes filminde yer alarak, oyunculuk yeteneğini sergileme fırsatı buldu. 20. yüzyılın büyük şairlerinden Sylvia Plath ve Ted Hughes’un arasındaki ilişkiyi, tüm yönleriyle gözler önüne seren 2003 yapımı dram filmi Sylvia’da, Gwyneth Paltrow’la başrollerde oynadı. Steven Spielberg filmi Münih’de Eric Bana ve Geoffrey Rush’la başrolleri paylaşan Craig, 1972 Olimpiyat Oyunları sırasında yaşanan olayları anlatan bu filmde ‘Steve’ karakterini canlandırdı. Hemen ardından da Çıldırış’da (The Jacket) oynadı.

Bir Bond serisi filmi olan ‘Casino Royale’ 16 Kasım 2006’da vizyona girdi ve böylece Craig ilk Bond filmi ‘Dr. No’dan sonra doğan ayrıca James Bond karakterinin yaratıcısı Ian Fleming’in ölümünden sonra ‘Bond’ rolünü oynayan ilk aktör oldu. Rönesans animasyonunda devlet işlerine karışan, İstila’da gittikçe yayılan bir istilaya karşı direnen bir adamı oynadı. Altın Pusula’da Lyra’nın amcası Lord Asriel oldu, Dafience’da Nazi’lerden kaçan üç kardeşten birini canlandırdı… Önümüzdeki sezon birçok filmde karşımızda olacak ilki Dream House / Korku Evi. Jim Sheridan imzalı filmde kısa bir süre önce evlenen Craig ve Rachel Weisz’in aşkının temellerinin atıldığı söyleniyor. Kovboylar ve Uzaylılarda bu ay, The Girl With The Dragon Tattoo (yeniden çevrim) ve Spielberg imzalı The Adventures of Tintin: Secret of the Unicorn Craig’in rol aldığı diğer ilgi çekici yapımlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.