Gişe Memuru

Yönetmen: Tolga Karaçelik

Senaryo: Tolga Karaçelik

Oyuncular: Serkan Ercan, Zafer Diper, Nergis Öztürk, Nur Aysan

Gösterim Tarihi: 06 Mayıs

Konu: Kenan, babasıyla oturan bir gişe memurudur, çalışkanlığı ve kendi kendine konuşmasıyla ünlüdür. Kenan’ın çocukken annesini kaybetmesinin ardından babasıyla olan ilişkisi gittikçe çözülür. Otomatikleştiği gişesinde, hayal ve gerçek arasındaki çizgi daha da belirsizleşmeye başlar. Kenan’ın ev, servis ve gişe arasında sıkışıp kalmış hayatı yeni atandığı gişelerde değişecektir.

Suçlu Kim? (Henry’s Crime)

Yönetmen: Malcolm Venville

Senaryo: Sacha Gervasi, Stephen Hamel, David N. White

Oyuncular: Keanu Reeves, Vera Farmiga, Peter Stormare, Judy Greer, James Caan, Bill Duke

Gösterim Tarihi: 06 Mayıs

Konu: Henry hayalleri olmayan, hayatını amaçsızca sürdüren bir adamdır. Bir sabah kendisini bir banka soygunun içinde bulur ve suçu olmadığı halde hapse girer. Hapiste hayatını değiştirecek olan adam Max ile tanışacaktır.

 

Devrimden Sonra

 

Yönetmen: Mustafa Kenan Aybastı

Senaryo: Mustafa Kenan Aybastı

Oyuncular: Altan Gördüm, Aytaç Arman, Cezmi Baskın, Fırat Tanış, Levent Ülgen, Mert Fırat, Şerif Sezer

Gösterim Tarihi: 06 Mayıs

Konu: Film, Türkiye’de gerçekleşebilecek bir devrimin hayata ve sokağa nasıl yansıyabileceğini, devrimin, sıradan insanların, işçilerin, gençlerin, emeklilerin hayatlarında neleri değiştirebileceğini anlatıyor. Eğitimin, sağlığın, parayla satılmadığı, paranın aşka tuzaklar kuramadığı, insanların işsizlik korkusu ile yaşamadığı, gençlerin üniforma giydirilip emperyalist örgütlerin hizmetine sokulamadığı bir ülkeyi anlatıyor.

 

Copacabana: Düğün Hediyesi (Copacabana)

 

Yönetmen: Marc Fitoussi

Senaryo: Marc Fitoussi

Oyuncular: Isabelle Huppert, Aure Atika, Lolita Chammah, Jurgen Delnaet

Gösterim Tarihi: 06 Mayıs

Konu: Babou, hiçbir şeyi önemsememektedir, ancak kızının kendisini düğününe çağırmaya utandığını öğrenince, hayatında bazı değişiklikler yapmaya karar verir. Belçika kıyılarında devre mülk satışı işine girer ve örnek çalışan seçilir. Babou, kendi başarısına gölge düşürmeyi becerir. Şimdi kızına, nevi şahsına münhasır, kendi kişiliğini yansıtan bir hediye bulması gerekmektedir.

Ağır Abi

 

Yönetmen: Oğuzhan Uğur

Senaryo: Oğuzhan Uğur

Oyuncular: Halil Taşdemir, Senem Başak, Serhat Turan, Erdinç Kurt

Gösterim Tarihi: 06 Mayıs

Konu: Mafya dizilerinden etkilenen Efe ve Yiğit adında iki genç, ağır abi olabilmek için ne yapabileceklerini düşünürlerken, en acımasız mafya babası Abidin Cirit’in yaşadığı kasabaya giderler. Ufak bir güç gösterisiyle kendilerini Abidin Cirit’e kanıtlayan ikili, Cirit’in bir anda alemden çekilmesiyle yıkılır, ancak Cirit yine de elini ikilinin üzerinden çekmez ve onları tek oğlu Sultan’ın koruması olarak görevlendirir.

 

Şeytanı Gördüm (I Saw The Devil)

 

Yönetmen: Ji Woon Kim

Senaryo: Hoon-jung Park

Oyuncular: Byung Hun Lee, Gook Hwan Jeon, Ho Jin Jeon

Gösterim Tarihi: 06 Mayıs

Konu: Kyung Chul zevk için insanları öldüren tehlikeli bir psikopattır. Emekli bir polis şefinin kızı olan Joo Yeon’u öldürmeyi kafasına koyar ve izlemeye başlar. Joo Yeon’un ölümü, gizli ajan olan nişanlısı Dae Hoon’u çok sarsar, katili bulmaya karar verir. Bunun için bir canavara dönüşmesi gerekse bile, öcünü almak için elinden gelen her şeyi yapacağına yemin eder.

 

Küçük Günahlar

 

Yönetmen: Rıza Kıraç

Senaryo: Rıza Kıraç

Oyuncular: Macit Koper, Esra Ruşan, Berke Üzrek, Tülay Günal

Gösterim Tarihi: 06 Mayıs

Konu: Film, üçlü bir aşk hikâyesinin ardında bireyin vicdani hesaplaşmasını açığa çıkarmaya çalışırken, 12 Eylül darbesi ve sonrasında yaşanan Kürt – Türk çatışmasının Batı’daki bireyler üzerinde bıraktığı yaraların hikâyesini anlatıyor. Türkiye’deki Kürt – Türk çatışmasına ve diğer politik sorunlara değinse de büyük lâflar yerine, bu çatışmadan etkilenen bireylerin hayatına odaklanıyor.

 

Kıyamet Gecesi (Vanishing On 7th Street)

 

Yönetmen: Brad Anderson

Senaryo: Anthony Jaswinski

Oyuncular: Hayden Christensen, Thandie Newton, John Leguizamo, Jacob Latimore

Gösterim Tarihi: 06 Mayıs

Konu: İnsan nüfusunun çoğu gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Arkalarında herhangi bir ipucu bırakmadan kaybolan bu insanlar, arkalarında bıraktıkları kişisel eşyalara bakılırsa, yanlarında hiçbir şey götürmemişlerdir. Bu tuhaf ve karanlık olaydan kurtulan bir grup insan 7. Cadde’de buluşur. Aralarında son kalan insanlar olduklarını düşünenler vardır.

 

 

Küçük Beyaz Yalanlar (Little White Lies)

 

Yönetmen: Guillaume Canet

Senaryo: Guillaume Canet

Oyuncular: Francois Cluzet, Marion Cotillard, Benoit Magimel, Gilles Lellouche

Gösterim Tarihi: 13 Mayıs

Konu: Restoran sahibi Max ve karısı Vero, her sene en yakın arkadaşlarını yazlık evlerine çağırarak sezon açılışını beraber yapmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Bu sene Paris’ten ayrılmadan hemen önce arkadaşları Ludo bir trafik kazası geçirince, hepsi sarsılır. Bu nedenle tatil, itirafların, sırların ve suçluluk duygularının ortaya çıkmasına neden olur.

 

 

Kutsal Savaşçı (Priest)

 

Yönetmen: Scott Charles Stewart

Senaryo: Cory Goodman, Min-Woo Hyung

Oyuncular: Cam Gigandet, Lily Collins, Karl Urban, Paul Bettany

Gösterim Tarihi: 13 Mayıs

Konu: TokyoPop ‘a ait bir çizgi romandan uyarlanan western-korku karışımı filmin senaryosunu Cory Goodman yazdı. Yüzyıllar sonra tahrip olmuş bir dünyada geçen film insan ırkı ile vampirler arasındaki savaşı anlatıyor. Filmde yeğeni vampirler tarafından kaçırılan bir papaz kiliseye karşı gelecek. Bettany filmde Vampirlere karşı mücadele eden Papaz ‘ı, Maggie Q ise onun ekibindeki savaşçılardan birini canlandırıyor.

 

 

Kar Beyaz

 

Yönetmen: Selim Güneş

Senaryo: Selim Güneş

Oyuncular: Hakan Korkmaz, Sinem İslamoğlu, Gürsan Piri Onurlu, Kaya Akkaya

Gösterim Tarihi: 13 Mayıs

Konu: On yaşındaki Hasan, iki kardeşiyle yaşam mücadelesi vermektedir. Babası hapiste, annesi şehirde bakıcılık yapmaktadır. Hasan, yaptığı ayranı şoförlere satarak geçinmektedir. Hasan o gün yine ayran satmaya çalışır ama kimse almaz, evin yolunu tutar. Kurt seslerini duyunca paniğe kapılır, çamura düşer. Annesi ani bir kararla, çocuklarını yanına dönmek üzere hareket eder, durağa gelir. Hasan’ı sorar ve karlar içindeki oğluna ulaşır.

 

Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde (Pirates Of The Caribbean: On Stranger Tides)

 

Yönetmen: Rob Marshall

Senaryo: Ted Elliott, Terry Rossio

Oyuncular: Johnny Depp, Penelope Cruz, Ian McShane, Kevin R. McNally

Gösterim Tarihi: 19 Mayıs

Konu: Gizemli Angelica ile yolları kesişen Jack Sparrow, bunun aşk olduğundan emin değildir, yoksa bu kadın onu efsanevi Gençlik Pınarı’nı bulmak için kullanmakta mıdır? Kadın onu efsane korsan Kara Sakal’ın gemisi “Kraliçe Anne’in İntikamı”na bindirdiğinde kendisini beklenmedik bir maceranın ortasında bulur ve kimden daha çok korkması gerektiğini bilemez.

 

 

Şov Bizınıs

 

Yönetmen: M. Uğur Yağcıoğlu

Senaryo: Ted Elliott, Terry Rossio

Oyuncular: Müslüm Gürses, Almeda Abazi, Önder Açıkbaş, Zeynep Beşerler

Gösterim Tarihi: 19 Mayıs

Konu: Radyo Dj olarak çalıştıkları günlerde plâkçılar çarşısında yaşanan komik olaylar kendilerine anlatıldığında çok şaşırdıkları komik olayları kaleme aldıklarını söyleyen filmin genç yapımcıları, “Bu komedi filminde yaşanmışlıklar ön plânda tutuldu.” dediler.

 

Kadın İsterse (Potiche)

 

Yönetmen: François Ozon

Senaryo: François Ozon

Oyuncular: Catherine Deneuve, Gerard Depardieu, Fabrice Luchini, Judith Godreche

Gösterim Tarihi: 20 Mayıs

Konu: Fransa’nın kuzeyindeki Sainte-Gudule kasabası, sene 1977. Suzanne fabrikasını ve ailesini demir yumrukla yöneten varlıklı sanayici Robert Pujol’ün itaatkâr ve evine bağlı karısıdır. İşçiler greve giderek Robert’ı rehin aldıklarında fabrikanın yönetimi ellerine kalır, becerisi ve iddiasıyla herkesi şaşırtır. Ancak kocası, serbest kalıp çıktığı deniz yolculuğundan dinlenmiş ve formunu kazanmış olarak döndüğünde işler karışır.

 

Başka Bir Yerde (Somewhere)

 

Yönetmen: Sofia Coppola

Senaryo: Sofia Coppola

Oyuncular: Stephen Dorff, Chris Pontius, Erin Wasson, Alexandra Williams

Gösterim Tarihi: 20 Mayıs

Konu: Babası Francis Ford Coppola’nın gölgesinden çoktan çıkan Sofia Coppola’nın son filmi, çılgın ama mutsuz bir hayat süren bir Hollywood yıldızının günün birinde 11 yaşındaki kızı tarafından ziyaret edilmesiyle gelişen olayları anlatıyor. Bu yılın en iyi bağımsız filmlerinden sayılan film, Stephen Dorff ve Elle Fanning’in kusursuz uyumuyla göz dolduruyor.

 

Misafir

 

Yönetmen: Ozan Aksungur

Senaryo: Ozan Aksungur

Oyuncular: Halit Ergenç, Lale Mansur, Yeşim Ceren Bozoğlu

Gösterim Tarihi: 20 Mayıs

Konu: Oktay, Paris’ten Kütahya’ya geldiğinde onu evinden uzakta tutan nedenlerle yüzleşir. Şehri yeniden terk etmek üzereyken, Ayşe ile karşılaşır. Oktay ve Ayşe, yıllar sonra birbirlerinde mutluluğu bulurlar. Mutluluğu sürdürebilmenin tek yolu, Ayşe’nin Oktay ile birlikte Paris’e gitmesidir. Ayşe’nin kararı, Oktay’ın, kendi hayatındaki “misafir”liğinin sona erip ermeyeceğini de belirleyecektir.

 

İhanet (Leaving)

 

Yönetmen: Catherine Corsini

Senaryo: Catherine Corsini, Gaëlle Macé

Oyuncular: Scott Thomas, Sergi Lopez, Yvan Attal, Bernard Blancan

Gösterim Tarihi: 20 Mayıs

Konu: Suzanne kırklı yaşlarında, iki genç çocuk annesi bir doktor eşidir. Çocuklarını yetiştirmek için bırakmak zorunda kaldığı eski mesleği fizyoterapistliğe tekrar başlamaya karar verir. Kocası arka bahçelerine bir muayenehane yaptırmasına izin verir. İnşaat işinin başındaki kişi ise zor işlerin adamı Ivan’dır. Suzanne her şeyden vazgeçip tutkularını yaşamaya karar verir.

 

Point Blank

 

Yönetmen: Fred Cavaye

Senaryo: Fred Cavaye

Oyuncular: Gilles Lellouche, Roschdy Zem, Gerard Lanvin, Elena Anaya

Gösterim Tarihi: 27 Mayıs

Konu: Nadia, eşi Samuel’e saldıran adamlar tarafından kaçırılır. Samuel kendine geldiğinde telefonu çalmaktadır. Hastahanedeki adamı oradan çıkarmak için sadece üç saati vardır.

Samuel’in kaderi, polisin hırsızlık suçundan peşinde olduğu Sartet’e bağlıdır. Eğer karısını bir daha görmek istiyorsa çok hızlı davranmak zorundadır.

 

 

Bir Ayrılık (A Separation)

 

Yönetmen: Asghar Farhadi

Senaryo: Asghar Farhadi

Oyuncular: Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini

Gösterim Tarihi: 27 Mayıs

Konu: Simin, kocası Nader ve kızı Termeh’le birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Nader’in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadın tutunca başka sorunlar ortaya çıkar.

 

Gönül Avcısı (Heartbreaker)

 

Yönetmen: Pascal Chaumeil

Senaryo: Laurent Zeitoun, Jeremy Doner

Oyuncular: Romain Duris, Vanessa Paradis, Julie Ferrier, François Damiens

Gösterim Tarihi: 27 Mayıs

Konu: Alex’in farklı bir işi vardır: İlişkileri bozmak. Konusunda ondan daha başarılı kimse yoktur, işini kesinlikle yerine getirir. Juliette ise genç, güzel ve bir zengin kızdır. On gün sonra evlenecektir ama babası bu işe pek sıcak bakmamaktadır. Alex, bu çifti ayırmak üzere işe alındığında, kendisini bir yarışın içinde bulur. Ama aşk söz konusu olduğunda, mükemmel bir plân yapılamayacağını anlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.