Atlıkarınca

Yönetmen: İlksen Başarır

Senaryo: İlksen Başarır, Mert Fırat

Oyuncular: Nergis Öztürk, Mert Fırat, Zeynep Oral, Sercan Badur

Gösterim Tarihi: 01 Nisan

Konu: Erdem, Sevil ve çocukları Edip ile Sevgi’nin küçük bir kasabada süren yaşamları, Sevil’in annesinin felç geçirmesi sonucu değişmeye başlar. Aradan geçen on yıl içinde Edip yatılı okula gitmiş, Erdem ise iyi bir yazar olma peşindedir. Sevil, Sevgi’nin ani bir şekilde değişen tavırlarını fark eder. Erdem bir trafik kazasında yaşamını kaybedince ailede yeni sırlar ortaya çıkar.

Her Şey Güzel Olacak (Everything Will Be Fine)

Yönetmen: Christoffer Boe

Senaryo: Christoffer Boe

Oyuncular: Jens Albinus, Igor Radosavljevic, Marijana Jankovic

Gösterim Tarihi: 01 Nisan

Konu: Falk, bir gün arabasıyla genç bir adama çarpar ve kaçarken adamın çantasını alır. Adamın elinde Irak’la ilgili, Danimarka hükümetini sarsacak sırlar vardır. Falk, bir anda büyük bir siyasi komplonun içine düşmüştür. Başından geçenleri insanlara inandırmakta güçlük çeken Falk, elindeki belgeleri açıklamak için her şeyi göze alır.

 

Güneşin Karanlığında (The Lincold Lawyer)

 

Yönetmen: Brad Furman

Senaryo: John Romano

Oyuncular: Matthew McConaughey, Marisa Tomei, Ryan Phillippe, Josh Lucas

Gösterim Tarihi: 01 Nisan

Konu: Mick, karizmatik ve yakışıklı bir ceza avukatıdır. Los Angeles’ta Lincoln marka arabasını ofisi olarak kullanmasıyla ünlüdür. Birden önüne hayatının fırsatı çıkar. Cinayetle suçlanan Beverly Hills’in yakışıklı bir zengini kendisini savunması için ısrarla Mick’i tutmak istemektedir. Kolayca para kazandıracak gibi gözüken bu dava Mick için bir anda vicdan muhasebesine dönüşür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arı Kovanına Çomak Sokan Kız (The Girl Who Kicked The Hornet’s Nest)

 

Yönetmen: Daniel Alfredson

Senaryo: Ulf Ryberg

Oyuncular: Noomi Rapace, Lena Endre, Annika Hallin, Michael Nyquist

Gösterim Tarihi: 01 Nisan

Konu: Lisbeth Salander kafasında bir kurşunla bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde yatmaktadır. İyileşir iyileşmez de yargılanacağı duruşmaya götürülecektir. Davasını hayatı pahasına savunan Salander, gazeteci Blomkvist’in de yardımıyla masumiyetini kanıtlayacak ve derin devletin sırlarını ortaya çıkaracaktır.

 

 

Yürüyüş (Meş)

 

Yönetmen: Shiar Abdî

Senaryo: Selamo

Oyuncular: Selamo, Abdullah Ado, Aydın Orak, Brader Musiki

Gösterim Tarihi: 01 Nisan

Konu: Hikâye, 12 Eylül 1980 darbesinin öncesi ve sonrasında Mardin’in Nusaybin ilçesinde geçer. Darbe zaman zaman hissedilmektedir. Cengo ile birlikte bir grup çocukla arkadaş olan Xelilo, dışlandığı dünyadan uzaklaşır. Xelilo’nun arkadaşlarının bazısının ailesi ilçeyi terk eder, bazılarının yakınları bilinmeyen yerlere götürülür. Xelilo ağzında sigarası ile sessiz protestosunu sürdürmektedir.

 

 

Hop Dedik: Deli Dumrul

 

Yönetmen: Oğuz Yalçın

Senaryo: Bayram Özbek

Oyuncular: Emir Benderlioğlu, Orhan Bıyıklı, Ceren Şekerci, Mesut Çakarlı

Gösterim Tarihi: 01 Nisan

Konu: Ağırlıkla Emniyet teşkilâtını  konu alan filmin içinde Şehit Emniyet Amiri Semih Balaban’ın özgün hikâyesi de var. Çekimleri Kayseri’de tamamlanan ve birbirinde ünlü sinema emekçilerinin rol aldığı filmin senaryosunu Emniyet Amiri Bayram Özbek yazdı. Yapımcı Ali Avcı, Türk sinemasına bir örnek olacak yapıma da el atmanın gururunu yaşarken, filmde küfürsüz komedi ve seviyeli aşk var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Red Riding Hood

 

Yönetmen: Catherine Hardwicke

Senaryo: David Johnson

Oyuncular: Amanda Seyfried, Gary Oldman, Billy Burke, Shiloh Fernandez

Gösterim Tarihi: 01 Nisan

Konu: Ailesi zengin Henry ile evlendirmek istediğinden, Valerie ve sevgilisi Peter kaçma plânları yapar. O sırada kasaba korkunç bir olayla sarsılır. Valeri’nin kız kardeşi, civardaki ormanda bir kurt adam tarafından öldürülür. Yardım için çağrılan ünlü kurt adam avcısı Peder Solomon, gündüzleri insan formunda olan kurdun aralarından biri olabileceğini söyler.

 

 

Şeytanın Oteli 3 (Cold Prey 3)

 

Yönetmen: Mikkel Braenne Sandemose

Senaryo: Lars Gudmestad, Peder Fuglerud

Oyuncular: Ida Marie Bakkerud, Pal Stokka, Julie Rusti, Arthur Berning

Gösterim Tarihi: 08 Nisan

Konu: Dağ oteli bir dizi gizemli olaydan sonra iflâs halindedir. Ailesi, oğullarını, başına gelen belâlardan sağ salim kurtardıktan sonra kilit altında tutmaktadır. Ancak bir şeyler olur. Resmi kayıtlara göre çocuk oynarken bir buz yarığına düşmüştür ve ailesi onu ararken çığın altında kalmıştır. Davayı araştıran polis on yıl sonra bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığını fark eder.

 

Rio

 

Yönetmen: Carlos Saldanha

Senaryo: Don Rhymer

Seslendirenler: Anne Hathaway, Neil Patrick Haris, Jesse Eisenberg, Leslie Mann, Carlos Ponce

Gösterim Tarihi: 08 Nisan

Konu: Buz Devri serisinin de yönetmenliğini yapan Carlos Saldanha’dan yeni bir macera… Fakat bu sefer başrolde bir papağan var! Üstelik 3D seçeneğiyle! Bir Amerikan papağanının Minnesota’nın küçük bir kasabasından başlayıp Rio de Janeiro’da son bulan macerası…

 

Yaşam Şifresi (Source Code)

 

Yönetmen: Duncan Jones

Senaryo: Billy Ray, Ben Ripley

Oyuncular: Jake Gyllenhal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright

Gösterim Tarihi: 08 Nisan

Konu: Colter, hız treninde uyanır ve buraya nasıl geldiğine dair hiçbir fikri yoktur. Cüzdanında da Sean’ın adlı birinin kimliği vardır. Aniden trende büyük bir patlama olur. Ardından Colter, bir tecrit birimine gönderilir. “Yaşam Şifresi” adlı programla Sean olarak davranabilmektedir. Trene her dönüşünde bombacının kimliğini tanımlayabilmesi için sekiz dakikası vardır. Bu faciayı mutlaka önlemelidir.

 

 

Carmen 3D

 

Yönetmen: Julian Napier

Senaryo: Henri Meilhac, Ludovic Halévy

Oyuncular: Christine Rice, Bryan Hymel, Aris Argiris, Maija Kovalevska

Gösterim Tarihi: 13 Nisan

Konu: RealD ve Londra Kraliyet Operası’nın ortak yapımı olan Carmen 3D, izleyicileri sahnenin kalbine, bu heyecan verici aşk, kıskançlık ve ihanet öyküsünün tam ortasına götürüyor. Baştan çıkaran “Habanera” ve “Toreadorun Şarkısı” ile Georges Bizet’nin Carmen’i bu kez izleyicileri adeta sahnede misafir ediyor. Julian Napier tarafından 5 adet 3D kamera ile çekilen Carmen 3D, Londra Kraliyet Opera Binası’nda sahne alıyor.

 

 

Scre4m

 

Yönetmen: Wes Craven

Senaryo: Kevin Williamson

Oyuncular: David Arquette, Neve Campbell, Courteney Cox, Emma Roberts

Gösterim Tarihi: 15 Nisan

Konu: Kişisel gelişim kitapları yazarı Sidney, kitabının tanıtım turunun son durağı olarak Woodsboro’ya geri döner. Artık evli bir çift olan Şerif Dewey ve Gale ile tekrar iletişime geçen Sidney, kuzeni Jill ve teyzesi Kate’i de ziyaret eder. Ne yazık ki Sidney’in yeniden ortaya çıkışı Hayalet Maske’nin de geri dönmesine sebep olur. Sidney, Gale, Dewey, Jill ile arkadaşları ve tüm kasaba artık tehlike altındadır.

 

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

 

Yönetmen: Seyfi Teoman

Senaryo: Seyfi Teoman

Oyuncular: İlker Aksum, Fatih Al, Güneş Sayın, Taner Birsel

Gösterim Tarihi: 15 Nisan

Konu: İki yakın arkadaş, aynı evde yaşamaya başladıklarında diğer arkadaşları Fikret, bir trafik kazası geçirir ve annesiyle babasını kaybeder. Almanya’ya geri dönmesi gereken Fikret, Ender ve Çetin’den, kız kardeşi Nihal’in okulunu bitirene kadar, onlarla kalmasını ister. Bir süre sonra Ender ve Çetin, birbirlerinden habersiz Nihal’e aşık olurlar. Bu ortak aşk, Ender ve Çetin’in dostluğunda yeni bir sayfa açar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sucker Punch

 

Yönetmen: Zack Snyder

Senaryo: Zack Snyder, Steve Shibuya

Oyuncular: Emily Browning, Abbie Cornish, Jena Malone, Vanessa Hudgens

Gösterim Tarihi: 15 Nisan

Konu: Babydoll, isteği dışında bir yere kilitlensede hayatta kalmalıdır. Özgürlüğü için savaşmaya kararlı bir şekilde, dört kızı birleşmeye ve onları tutsak tutan Blue, Madam Gorski ve Kumarbazdan kaçmaya ikna eder. Kızlar kendilerini fantastik bir savaşta bulurlar. Nelerden vaz geçeceklerine karar vermek zorundadırlar, eğer başarılı olurlarsa özgür olacaklardır.

 

Water For Elephants

 

Yönetmen: Francis Lawrence

Senaryo: Richard LaGravenese

Oyuncular: Robert Pattinson, Reese Witherspoon, Christoph Waltz, James Frain

Gösterim Tarihi: 15 Nisan

Konu: Jacob Jankowski, 23 yaşında, anne-babasının bir trafik kazasında öldüğü haberini aldığında Cornell Üniversitesi’nde veterinerlik bölümünün son sınavlarına hazırlık yapan bir öğrencidir. Sirk treni olduğunu öğrendiği bir trene atlayıp, başı boş, korkutucu, topluma ayak uyduramayan bir topluluğun arasına girer. Eğitiminin veterinerlik üzerine olduğunu öğrenen sirk sahibi ona hayvanların sorumluluğunu verir. Orada Rosie’yle tanışır. Sirkin eğitelemeyen asi fili. Ama genç veteriner fili eğitmenin bir yolunu bulur.

 

Daha İyi Bir Dünyada (In a Better World)

 

Yönetmen: Susanne Bier

Senaryo: Anders Thomas Jensen

Oyuncular: Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm, Ulrich Thomsen, Markus Rygaard

Gösterim Tarihi: 22 Nisan

Konu: Anton, Afrika göçmen kampında çalışan bir doktordur. Büyük oğlu on yaşındaki Elias, okulda serserilerce rahatsız edilmektedir ancak bu durum, Christian’ın Elias’ı korumasıyla sona erer. Elias, annesi kanserden vefat etmiş olan Christian ile kısa zamanda sıkı bağ kurar ve arkadaş olur. Christian, Elias’ı bir intikam olayına karıştırınca hayatları tehlikeye girer.

 

Kimliksiz (Unknown)

 

Yönetmen: Jauma Collet Serra

Senaryo: Oliver Butcher, Stephen Cornwell

Oyuncular: Liam Neeson, Diane Kruger, January Jones, Aidan Quinn

Gösterim Tarihi: 22 Nisan

Konu: Martin, Berlin’de geçirdiği bir araba kazasından sonra kendine geldiğinde karısının kendisini tanımadığı ve başka bir adamın da kendisinin yerine geçtiğini fark eder. Kimse ona inanmamakta ve suikastçılar tarafından takip edilmektedir. Yalnız, yorgun ve kaçak durumunda kalmıştır. Ona yardım eden Ally sayesinde bu durumdan kurtulmaya çalışır.

 

İçimdeki Sessiz Nehir

 

Yönetmen: Mustafa Serkan Eröz

Senaryo: Mustafa Serkan Eröz

Oyuncular: Ali Yiğit, Taies Farzan, Emre Onur, Samiha Aydemir

Gösterim Tarihi: 22 Nisan

Konu: Halis 40’lı yaşlarda, geçimini kendisine ait katmer dükkânı ile sağlayan kendi halinde, insanlar tarafından sevilip sayılan bir adamdır. Eşi Ayla ile arasında yıllardır süren soğukluğu artık kanıksamıştır. İstanbul’da Üniversite okuyan kızları Öykü ise Halis ve Ayla’nın belki de tek ortak noktalarıdır. Halis bir gün yanında çalıştırmak üzere Meznun’u alır. Bir süre sonra ailenin sıradan hayatı yerle bir olur.

 

İstila (Monsters)

 

Yönetmen: Gareth Edwards

Senaryo: Gareth Edwards

Oyuncular: Whitney Able, Scoot McNairy

Gösterim Tarihi: 22 Nisan

Konu: NASA güneş sisteminde uzaylılar olduğuna dair ipuçları elde eder. Uzaya gönderilen bir uydu, dünyaya dönerken Orta Amerika’ya düşer. Aracın düştüğü Meksika sınırında yeni yaşam formları görünmeye başlayınca bölge karantinaya alınır. Bir turist olan Sam Wynden, bölgeden geçerek Amerika’ya ulaşmak istemektedir. Kendisine eşlik etmesini teklif ettiği fotoğrafçı Andrew Kaulder’la birlikte yola çıkarlar.

 

Zefir

 

Yönetmen: Belma Baş

Senaryo: Belma Baş

Oyuncular: Şeyma Uzunlar, Vahide Gördüm, Sevinç Baş, O. Rüştü Baş

Gösterim Tarihi: 29 Nisan

Konu: Başına buyruk bir kız çocuğu olan Zefir, yaz tatilini anneannesiyle dedesinin Doğu Karadeniz Dağları’ndaki yayla evinde geçirmektedir. Uzaklardaki annesinin gelip onu alacağı günü iple çekerken, zamanını anneannesiyle dedesinin gündelik işlerinin yükünü paylaşarak ve kırlarda dolaşarak geçirir. Annesi sonunda beklenmedik bir anda çıkagelir. Ne var ki Zefir’i almaya değil, her zamankinden daha uzun bir yolculuğa çıkmadan önce onunla vedalaşmaya gelmiştir. Oysa Zefir, bir daha ondan ne pahasına olursa olsun ayrılmamaya kararlıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beni Asla Bırakma (Never Let Me Go)

 

Yönetmen: Mark Romanek

Senaryo: Alex Garland

Oyuncular: Keira Knightley, Carey Mulligan, Andrew Garfield, Charlotte Rampling, Sally Hawkins, Domhnall Gleeson

Gösterim Tarihi: 29 Nisan

Konu: Çocukluklarından itibaren aynı yatılı okula giden, birbirlerine çok bağlı üç dost olan Ruth, Tommy ve Kathy’nin yaşamı huzurlu ve mutlu geçmiştir. Ancak korkunç gerçek onları yakalayacaktır. Üçü de diğer insanlara organ sağlamak için üretilmiş klonlardır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.