Bu animasyona bayılacaksınız!

Banu Bozdemir

Animasyon dünyasına dalmak beni her seferinde inanılmaz mutlu kılıyor. Gerçek hayatın dalamadığı konular, mevzular, duyarlılık ve sevimlilik animasyonlardan buram buram taşıyor. Bu kez fıkır fıkır Rio ortamındayız. Buz Devri’nin yapımcıları yememiş içmemiş nasıl farklı bir konuya el atsak diye bayağı kasmışlar ve ortaya müthiş bir animasyon çıkarmışlar. Buz Devri sadece hayvanlar dünyasında dolaşıyordu. Ayrıntılı düşünülmüş karakterlerin özellikleri ve mimikleri bir anda herkesin sempatisini kazanmıştı. Rio bir seri olmaya aday mı bilmiyorum ama ilkiyle çoktan bizi kendisine hayran bıraktı… Katmanlı öyküsüyle, dünyayı dolaşan kamerasıyla bir hayli tavlayıcı!

Kahramanımız Mavili(Blu) ormanın derinliklerinde birbirinden renkli ve fıkır fıkır dans eden kuş arkadaşlarına katılmak üzere kanatlarını açarken yere düşer, insanlar tarafından yakalanır ve bilmediği topraklara yani Minnsesota’ya doğru yollanır. Soğuk ortam kuşu olarak büyür, kendisini çok seven sahibi Linda ile. Yani vahşi dünyadan, fıkır fıkır renkli ormanından bir haberdir, hatta uçamadığı için kuş olduğunu bile bilmemektedir… Hayat böyle sakin ve soğuk geçerken uzaklardan gelen bir kuş bilimci Mavili’nin doğal hayat bileti olur. Çünkü Mavili türünün tek örneği olmak üzeredir, Rio’da bulunan dişisiyle beraber… Hemen soylarını kurtarmak zorundadırlar.
Bu sıcak ve egzotik yere yapılan yolculuk ve sonrasında yaşanan binbir tülü maceradan oluşuyor film… Mavili dişisi Harika(Jewel) ile buluşur, önce yaşam tarzları inanılmaz farklı olan bu iki kuş sonrasında birbirine aşık olur, bu bir sır değil yani…

İnsanoğlunun hayvan ırkını yok etmek üzere giriştiği türlü çakallıkları, hayvanlar arası dayanışmayı, maymunların el çabukluğunu, Rio’daki karnavalın gerçekçi coşkusunu inanılmaz bir şekilde ortaya koyuyor film. Espriler ve diyaloglar o kadar yerli yerinde geliyor ki, sinema filmlerine taş çıkartıyor çoğu zaman. O yüzden biz de filmi kesintisiz bir zevkle izliyoruz sonuna kadar. Yani iyi bir konuyu, gülmece unsurunu da eksik etmeden veriyor, yeni bir karakter (papağan) ve el değmemiş bir konuyla harika bir animasyon karşımıza çıkıyor. Tabii son yılların takıntısı 3D’yi eksik etmeden. Zaten animasyon çok izlenen karlı işlerin başında geliyor, bir taşla iki kuş vuran üretici ve dağıtımcılar, animasyon için hiçbir masraftan kaçınmıyor. Türkçe seslendirme animasyonların olmazsa olmazı minik izleyiciler için… Konu da duyarlı olunca Rio’nun sıcağına ve hareketliliğine karışmak gerekli oluyor!

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.