Aşk Tesadüfleri Sever

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak

Senaryo: Nuran Evren Şit Erdik

Oyuncular: Mehmet Günsür, Belçim Bilgin, Altan Erkekli, Yiğit Özşener

Gösterim Tarihi: 04 Şubat

Konu: Film, doğumlarından itibaren çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca yolları Ankara’da kesişen, 2010 yılında İstanbul’da tanışan Özgür ve Deniz’in birbirlerine doğru ve engellerle dolu aşk macerasını anlatırken, bir yandan da geri dönüşlerle onların bugünlerini yaratan dönemlere uzanıyor. Film, Türkiye’nin 70’li, 80’li, 90’lı ve 2000’li yıllarını ziyaret ederek, o yılların unutulmaya yüz tutmuş yaşam biçimlerinden besleniyor.

 

 

Şampiyon (Secretariat)

 

Yönetmen: Randall Wallace

Senaryo: Mike Rich

Oyuncular: Diane Lane, John Malkovich, Dylan Walsh, Margo Martindale

Gösterim Tarihi: 11 Şubat

Konu: Ev hanımı ve bir anne olan Chenery, at yarışı konusunda fazla bilgisi olmamasına rağmen, hasta babasına ait ahırların yönetimini devralır. Chenery tüm olumsuzluklara karşın, deneyimli eğitmen Laurin’in yardımıyla erkek egemen bir işe yön vermeyi başarıp, son 25 yılın ilk Triple Crown şampiyonunu ve belki de tüm zamanların en harika yarış atını yetiştirir.

 

 

Dövüşçü (The Fighter)

 

Yönetmen: David O. Russell

Senaryo: Scott Silver, Paul Tamasy

Oyuncular: Christian Bale, Mark Wahlberg, Amy Adams, Melissa Leo

Gösterim Tarihi: 11 Şubat

Konu: Dicky Ecklund efsanevi eski boksördür. Ancak yeteneğini boşa harcamış ve başarı imkânını kaybetmiştir. Mickey Ward ise Dicky’nin üvey kardeşidir. Mickey iyi bir boksör olarak adını duyurmadan önce Dicky onun ustalığını yapmıştır. Bu gerçek hikâyeden uyarlanan film, iki kardeşin her şeye rağmen tekrar bir araya gelip parçalanan ailelerini bir araya getirme çabalarını anlatıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barney’s Version

 

Yönetmen: Richard J. Lewis

Senaryo: Michael Konyves

Oyuncular: Paul Giamatti, Dustin Hoffman, Rosamund Pike, Minnie Driver

Gösterim Tarihi: 11 Şubat

Konu: Clara, Barney’nın Roma’daki kısa süreli bohem hayatı sırasında karşılaştığı kızıl saçlı özgür ruhlu sadakatsiz ilk eşidir. İkinci eşi “Bayan P” ise devamlı olarak alışveriş yapan ve konuşan, her ne kadar Barney onu dinlemese de, zengin bir Yahudi prensesidir. Barney iki evliliğin ardından, üçüncü eşi Miriam ile karşılaşır, gerçek bir romantik, iyiliksever ve centilmen olur.

 

İncir Reçeli

 

Yönetmen: Aytaç Ağırlar

Senaryo: Aytaç Ağırlar, Serkan Karaarslan

Oyuncular: Melike Güner, Sinan Çalışkanoğlu, Mustafa Uzunyılmaz, Sezai Paracıkoğlu, Barbara Lourens, Selim Akgül

Gösterim Tarihi: 11 Şubat

Konu: Metin 30’lu yaşlarında hayatını TV’lere skeç yazarak kazanan bir adamdır. Yazdığı senaryoları reddedilen bir gün gittiği barda, hayatını tümüyle değiştiren Duygu’yla tanışır. Duygu ve Metin bir masala başlarlar ama sonu başından belli bir masaldır bu.

 

Ayin (The Rite)

 

Yönetmen: Mikael Hafstrom

Senaryo: Michael Petroni

Oyuncular: Anthony Hopkins, Alice Braga, Chris Marquette, Maria Grazia Cucinotta, Toby Jones

Gösterim Tarihi: 11 Şubat

Konu: Film, inanç krizine düşmüş bir ilahiyat öğrencisinin Vatikan’da katıldığı bir şeytan çıkarma ayinini ve onun sonrasında kötü ruhun kendisine musallat olması ile başlayan mücadeleyi anlatıyor.

 

 

Zoraki Kral (The King’s Speech)

 

Yönetmen: Tom Hooper

Senaryo: David Seidler

Oyuncular: Colin Firth, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi, Geoffrey Rush

Gösterim Tarihi: 18 Şubat

Konu: Babası 5. George’un ölümü ardından ve ağabeyi Edward’ın tahttan feragat etmesi üzerine Albert, Krallık görevini devralmak zorunda kalır fakat kekemeliği yüzünden dehşete içindedir. Eşi Elizabeth, Avustralyalı terapist Lionel ve hükümetin desteğiyle Kral kekemeliğinin üstesinden gelir ve ülkesindeki insanlara güven vererek, savaş için onları birleştirir.

Yeşil Yaban Arısı (The Green Hornet)

 

Yönetmen: Michel Gondry

Senaryo: Seth Rogen, Evan Goldberg

Oyuncular: Seth Rogen, Jay Chou, Cameron Diaz, Chad Coleman

Gösterim Tarihi: 18 Şubat

Konu: Britt, Los Angeles’ın en bilinen medya şirketinin varisidir. Babası ölene kadar amaçsız bir hayat sürer. Babasının yaratıcı çalışanı Kato ile arkadaşlık kurduklarında, ikisi de hayatlarında ilk kez anlamlı bir şey yapabileceklerini düşünürler ve böylece suç ile savaşları başlar. Britt, gizli kahraman Yeşil Yaban Arısı olur, ortağı Kato ile suç ve suçluların peşine düşerler.

 

 

127 Saat (127 Hours)

 

Yönetmen: Danny Boyle

Senaryo: Danny Boyle

Oyuncular: James Franco, Lizzy Caplan, Kate Mara, Amber Tamblyn

Gösterim Tarihi: 18 Şubat

Konu: Slumdog Millionaire’le Oscar kazanan, kült olarak adlandırılan filmi Trainspotting ile akıllara kazınan başarılı yönetmen Danny Boyle’un yeni filmi 127 Saat, nihayet vizyona giriyor. Başrolünde Altın Küre sahibi oyuncu James Franco’nun yer aldığı film, dağcı Aron Ralston’ın büyük bir kaya parçasının arasında 5 gün boyunca kaldığı süreci anlattığı Between a Rock and a Hard Place adlı kitabından uyarlandı.

 

 

İz Peşinde (True Grit)

 

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen

Senaryo: Joel Coen, Ethan Coen

Oyuncular: Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin, Barry Pepper

Gösterim Tarihi: 25 Şubat

Konu: Mattie, babasını öldürdüğü söylenen Chaney’i aramak üzere Fort Smith’e gelir; Birleşik Devletler’in en acımasız askeri olarak tanınan sorumsuz ve sarhoş Rooster Cogburn’ü Chaney’i yakalaması için ikna eder. Ama Chaney, katili yakalayıp Texas’a götürdüğünde büyük bir ödül almayı amaç edinen Texas polisi LaBoeuf’ün hedefi hâline gelmiştir. Bir araya gelen üçlü bir anda kötülük, cesaret, hayal kırıklığı, azim ve saf aşk gibi duygulara kapılırlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ya Sonra

 

Yönetmen: Özcan Deniz

Senaryo: Özcan Deniz

Oyuncular: Özcan Deniz, Deniz Çakır, Barış Falay, Ragıp Savaş

Gösterim Tarihi: 25 Şubat

Konu: Âdem ile Didem evli bir çifttir, ancak Âdem sevgisini daha az belli etmeye başlamış, Didem ise mutsuz bir kadına dönüşmüştür. Tutunacağı tek dal, mesleğine geri dönmek olacaktır. Âdem’i hâlâ çok seviyordur. Kocasının peşinden giderken her şeyini terk ettiğinden aynı fedakârlığı Adem’den beklemeye başlamıştır. Tam bu sırada başka bir masalın prensi devreye girer.

 

Sonraki Üç Gün ( The Next Three Days )

 

Yönetmen: Paul Haggis

Senaryo: Paul Haggis, Guillaume Lemans, Fred Cavayé

Oyuncular: Russell Crowe, Liam Neeson, Elizabeth Banks, Olivia Wilde, Jonathan Tucker, Brian Dennehy, RZA

Gösterim Tarihi: 25 Şubat

Konu: Mutlu bir evlilik sürdüren John ve Laura çiftinin hayatı, genç kadının bir cinayet soruşturmasında tutuklanması ile alt üst olur. Laura her ne kadar masum olduğunu söylese de, hapis cezasına çarptırılır. Laura’nın masumiyetinden şüphe etmeyen John, ailesini bir arada tutmaya çabaladığı kadar, karısının olayla ilgisi olmadığını kanıtlamak için tüm ipuçlarının peşinden gider. Laura’nın suçu en son çıkarıldığı mahkemede onanır. İntiharın eşiğine gelen Laura’yı kurtarmak için John’un elinde tek bir çare kalmıştır: Karısını hapishaneden kaçırmak.

 

Mahkumiyet (Conviction)

 

Yönetmen: Tony Goldwyn

Senaryo: Pamela Gray

Oyuncular: Hilary Swank, Sam Rockwell, Minnie Driver, Melissa Leo

Gösterim Tarihi: 25 Şubat

Konu: Mahkûmiyet, bir kız kardeşin erkek kardeşine duyduğu sarsılmaz bağlılığı konu ediniyor. Hillary Swank’ın canlandırdığı Betty Anne Waters’ın abisi Kenny, 1983’de cinayetten ömür boyu hapse mahkûm edilince, iki çocuk annesi Massachusetts’li bir kadın olan başkahramanımız, ömrünü abisinin masum olduğunu ispat etmeye adıyor. Bunun için sırasıyla lise, kolej ve son olarak da hukuk eğitimi alarak 18 yıl sürecek bir mücadeleye girişiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siyah Kuğu (Black Swan)

 

Yönetmen: Darren Aronofsky

Senaryo: Mark Heyman, Andres Heinz

Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Winona Ryder, Vincent Cassel

Gösterim Tarihi: 25 Şubat

Konu: Çok yetenekli bir balerin olan Nina, annesi Erica ile yaşamaktadır. Oyun yönetmeni Thomas, Kuğu Gölü’nün baş balerini Beth’yi değiştirmeye karar verir ve ilk tercihi de Nina’dır. Balenin, Beyaz Kuğu ile Siyah Kuğuyu aynı anda canlandırabilecek birine ihtiyacı vardır. Nina’nın yeni rakibi, Thomas’ı etkilemeyi başarmıştır. İki genç dansçı arasındaki rekabet garip bir arkadaşlığa dönüşürken Nina’nın karanlık tarafı da ortaya çıkmaya başlar.

 

Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak

 

Yönetmen: Ali İlhan

Senaryo: Ali İlhan

Oyuncular: Claudia Cardinale, İsmail Hacıoğlu, Lavinia Longhi, Teoman Kumbaracıbaşı

Gösterim Tarihi: 25 Şubat

Konu: Yıllar önce oğlunu ve kendisini terk eden kocasından sonra hiçbir erkeği kapısından bile içeri sokmayan Sinyora Enrica, evindeki boş odaları kız öğrencilere kiralamakta ve pazarda çalışmaktadır. Yıllarca bozmadığı bu kuralı, evine gelen Türk öğrenci Ekin için bozar. Enrica’nın oğlu Giovanni’nin annesine karşı haksız davranışları Ekin’de Enrica’ya karşı bir koruma duygusuna dönüşür ve aralarında bir gönül bağı oluşur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.