Kerem akça

Bu ay yine ‘blu-ray’ katkılı bir dönem geçireceğiz DVD piyasasında. Öyle ki artık şirketlerin stratejiler ışığında ekstra açısından bakir bırakılan DVD sürümlerine alıştık. Buena Vista, Universal, DreamWorks, Sony, Paramount ve Warner böylesi çıkışlarla etrafı sarmış durumda. Eski formatı tehdit ediyor adeta. Özellikle Buena Vista bunların en dikkat çekicisi olarak adlandırılabilir. Öyle ki en azından Warner’ın Başlangıç’ını iki diskli olarak edinebildik. Blu-Ray’in DVD’yi yıkma çabası bütün dünya piyasasında çok zorlanıyor. Buna karşın Blu-Ray şu anda ancak DVD’nin dörte biri satış rakamına ulaşabiliyor. Bakalım tam sonuç ne olacak, ilerleyen dönemde göreceğiz… Bizde de ABD’deki ‘Blu-Ray+DVD’ versiyonların çıkması gerektiğini düşümekteyiz elbette bu yolda onu da belirtelim.

Ayın ‘sürpriz filmleri’ne bakacak olursak ise bir süredir ortalıkta gözükmeyen Rob Reiner’ın son filmi duygusal Flipped’ı görüyoruz öncelikle. Ancak onun yanında Lea Pool’un Annem Kuaförde’si, Shari Springer Berman-Robert Pulcini ikilisinin Kavalye’si,

Lisa Bramon Garcia’nın Steal Artist’i ve Paul-Sandra Ferlinger ikilisinin farklı el çizimi animasyonu Köpeğim Tulip dikkat çekiyor.

Elbette Görkemli Hayatım sonrası Amerikan bağımsız sinemasında yer edinen Berman-Pulcini’nin son eserini ‘Neden bunların filmleri bizim festivallere uğramıyor?’ sorusu içinde bekliyoruz. Tabii ‘bunlar’ derken yine son 10 yılın çıkış yapan isimleri Jared Hess ve Terry Zwigoff’u da kast ediyoruz. Neyse DVD’lerinin çıkmasına da şükretmeliyiz deyip kenara çekilelim.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.