Kerem Akça

Nedense bazı yönetmenlerin filmlerinin tamamı ülkemize gelmiyor. Ne vizyonda ne de festivallerde kendilerine gösterim şansı bulamıyorlar. Ancak bir şekilde DVD piyasasında onlara erişme şansımız oluyor. 1979 doğumlu Jared Hess de bu isimlerden biri. 2004’de Napoleon Dynamite ile ABD’de yılın en çok izlenen bağımsız filmini ürettikten sonra 2006’da Nacho Libre yoluyla Jack Black’li bir filme kendi üslubunu oturtan Hess, 2009 yılında çektiği Gentlemen Broncos’ta fikri çalınan genç bir senaristin hikayesini anlatıyor.

Neyse ki ilk iki filmin hakları Paramount’taydı da ülkemizde DVD raflarında görebilmiştik onları. Gentlemen Broncos’u ise Fox Searclight’ın katkılarıyla Tiglon etiketiyle ev sinemasında görebileceğimiz temmuz ayında. Hess, Wes Anderson’ın ‘alternatif çizgi roman estetiği’ geleneğini izleyen en özgün yönetmenlerden biri. Napoleon Dynamite’da gençlik filmlerinin anti-kahramanının izini sürüp minimaliste yakın durması ve Nacho Libre’de bunu Meksikalı bir güreşçinin üzerine uyarlaması, onun kariyerinde zirve yapmasına yol açtı. Belki de ‘auteur’ olma yolunda yoğun adımlar attı. Ancak üçüncü filmi de yine DVD raflarımıza girecek. Üzülelim mi sevinelim mi bilmiyoruz!

Tabii ‘sürpriz DVD’ demişken temmuzda bu alanda yine bizi heyecanlandıran ürünler var ay içinde piyasaya girecek. Yine ülkemize filmleri gelmeyen hatta ev sinemamıza dahi uğramayan Miguel Arteta’nın son filmi Youth in Revolt ile Ray Lawrence’ın kariyerinin son halkası Jindabyne, en çok beklediklerimiz. Tabii Amerikan bağımsız sinemasının artık ustalaşan yönetmenlerden Todd Solondz ile Jim Jarmusch’un son filmleri ile vizyona girmesi son anda ertelenen korku Case 39 ve Donnie Darko’nun Richard Kelly’nin onaylamadığı ve benim sevmediğim yan bölümü S. Darko, yine önemli çıkışlar arasında…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.