Aşkın Son Mevsimi (The Last Station)

Yönetmen: Michael Hoffman

Senaryo: Michael Hoffman

Oyuncular: Christopher Plummer, Helen Mirren, James McAvoy, Paul Giamatti

Gösterim Tarihi: 07 Mayıs

Konu: 1910 yılında 82 yaşındayken bir tren istasyonunda zatürreden can veren Tolstoy, ölümünün yüzüncü yılında çeşitli etkinliklerle tüm dünyada anılıyor. Jay Parini’nin romanından uyarlanan filmde, Tolstoy ile 48 yıllık karısı Sofya arasındaki karmaşık aşkın son yılındaki hikâyesine tanık oluyoruz. Helen Mirren filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

 

Takiye: Allah’ın Yolunda

Yönetmen: Ben Verbong

Senaryo: Kadir Sözen

Oyuncular: Erhan Emre, Fahriye Evcen, Rutkay Aziz, Ali Sürmeli

Gösterim Tarihi: 07 Mayıs

Konu: Metin, Avrupa’da çok yaygın bulunan İslâmi yatırım şirketlerinden biri olan JİMPA’ya tüm parasını yatırmış ve hattâ yakın çevresini de ikna etmiştir. Şirket, paraları topladıktan sonra iflâs eder, yöneticileri ortadan yok olur. Para yatıran birçok kişi Metin’den hesap sorar. Metin’in olayları çözmek için başladığı yolculuğu onu hiç tahmin etmediği gerçeklerle yüzleştirecektir. Metin’in kayınpederi olan Hoca da Metin’i uyarır. Aslında Hoca söylediğinden daha fazlasını biliyor gibi görünmektedir.

 

 

Iron Man 2

Yönetmen: Jon Favreau

Senaryo: Justin Theroux, Stan Lee

Oyuncular: Robert Downey Jr, Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Scarlett Johansson

Gösterim Tarihi: 07 Mayıs

Konu: Milyarder mucit Tony Stark’ın zırhlı Süper Kahraman Iron Man olduğu tüm dünya tarafından bilinmektedir. Teknolojisini orduyla paylaşması için hükümetten, basından ve halktan baskı gören Tony, bilginin yanlış ellere geçmesinden korktuğu için Iron Man zırhının sırrını açıklamak istemez. Tony, yanında Pepper Potts ve James Rhodes ile birlikte yeni ittifaklar kurar ve büyük güçlerle yüzleşir.

 

Soraya’yı Taşlamak (The Stoning Of Soraya M.)

Yönetmen: Cyrus Nowrasteh

Senaryo: Betsy Giffen Nowrasteh, Cyrus Nowrasteh

Oyuncular: Jim Caviezel, Shohreh Aghdashloo, Mozhan Marno, Navid Negahban

Gösterim Tarihi: 14 Mayıs

Konu: Gazeteci Freidoune’nun arabası bozulur, durduğu küçük köyde onun gazeteci olduğunu anlayan Zahra, konuşmak için peşine takılır. Yeğeni Soraya, köylüler tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra, vahşetin köyün sırlarının arasında kalmaması için elinden geleni yapmaya kararlıdır.

 

 

Robin Hood

Yönetmen: Ridley Scott

Senaryo: Brian Helgeland

Oyuncular: Russell Crowe, Cate Blanchett, William Hurt, Matthew Macfadyen

Gösterim Tarihi: 14 Mayıs

Konu: Robin, Nottingham’a gittiğinde ağır vergilerle inim inim inleyen bir kasabayla karşılaşır. Orada Lady Marion adlı dul bir kadına aşık olur. Ancak Lady Marion’ın, ormanlardan gelen bu adamın kimliğiyle ilgili bazı kuşkuları vardır. Sevdiği kadının kalbini kazanmak ve kasabayı kurtarmak isteyen Robin, kendi yaşam tarzına uygun insanlardan bir çete kurar. Şerifin adaletsizliğini yok etmek için üst sınıftan işbirlikçileri teker teker avlamaya başlarlar.

 

Pus

Yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu

Senaryo: Tayfun Pirselimoğlu

Oyuncular: Ruhi Sarı, Nurcan Ülger, Mehmet Avcı, Bahar Yanılmaz

Gösterim Tarihi: 14 Mayıs

Konu: Pus, İstanbul’un varoşlarında, Altınşehir’de geçen karanlık bir hikâyeyi anlatıyor. Kaçak DVD işinde çalışan, huzursuz bir gencin eline tesadüfen geçen bir resim ve tabancayla sürüklendiği tuhaf bir olay.

 

 

Elm Sokağında Kâbus (A Nightmare On Elm Street)

Yönetmen: Samuel Bayer

Senaryo: Wesley Strick, Eric Heisserer

Oyuncular: Jackie Earl Haley, Kyle Gallner, Katie Cassidy, Rooney Mara

Gösterim Tarihi: 21 Mayıs

Konu: Bir korku klâsiği olan Elm Sokağında Kâbus’un güncellenen yeni uyarlaması ile Freddy Krueger geri dönüyor. Şehrin banliyösünde yaşayan bir grup gencin ortak bir yönü vardır, hepsi de, onları rüyalarında avlayan biçimsiz Freddy Krueger tarafından gizlice takip edilirler. Uyumadıkları sürece birbirlerini koruyabilirler ama uyuduklarında kaçış yoktur.

 

 

 

 

 

 

Pers Prensi: Zamanın Kumları (Prince of Persia: The Sands of Time)

Yönetmen: Mike Newell

Senaryo: Boaz Yakin, Doug Miro

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Ben Kingsley, Gemma Arterton, Alfred Molina

Gösterim Tarihi: 21 Mayıs

Konu: Marakeş, Ouarzazate, Erfoud, Fas ve İngilteredeki bir platoda çekilen, Pers diyarlarında geçen destansı filmin konusu şöyle: Haylaz bir prens istemeden de olsa gizemli bir prensesle güç birliği yapar. Birlikte, zamanı tersine çevirebilen Zamanın Kumları’nı açığa çıkarabilecek ve sahibinin dünyaya hükmetmesini sağlayabilecek olan eski bir hançeri korumak üzere karanlık güçlere karşı bir yarış içine girerler.

 

 

Bahtı Kara

Yönetmen: Theron Patterson

Senaryo: Theron Patterson

Oyuncular: Reha Özcan, Yeşim Ceren Bozoğlu, Haktan Pak, Kamer Çelenk

Gösterim Tarihi: 21 Mayıs

Konu: Yıllar önce eşi Gül’ü kaybeden Adnan, hiçbir işte tutunamamış, lise son sınıfa giden oğlu Burak’a iyi bir baba olamamıştır. Burak, babasından göremediği aile şefkatini dayısı, yengesi ve kuzeninde arasa da gerçek bir ailenin eksikliğini hissetmektedir. Eşi Gül’le geçirdiği mutlu günlerin özlemini hisseden Adnan’ı çaresizlikten kurtaracak tek şey oğlu Burak’ın son anda ona uzatacağı el ve gelecek umudu olacaktır.

 

Şrek: Sonsuza Dek Mutlu (Shrek Forever After)

Yönetmen: Mike Mitchell

Senaryo: Josh Klausner, Darren Lemke

Seslendirenler: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz, Antonio Banderas

Gösterim Tarihi: 21 Mayıs

Konu: Rumpelstiltskin’in kral olduğu Uzak Ülke’nin çarpık alternatif versiyonunda yeşil canavarlar av malzemesi haline gelmiştir. Saflığı yüzünden yaptığı herşeyi geri alarak dostlarını kurtarmak ve hayattaki tek gerçek aşkına yeniden kavuşmak Şrek’in bundan sonra atacağı adımlara bağlıdır.

 

Hayata Çalım At (Looking For Eric)

Yönetmen: Ken Loach

Senaryo: Paul Laverty

Oyuncular: Steve Evets, Eric Cantona, Stephanie Bishop, Gerard Kearns

Gösterim Tarihi: 21 Mayıs

Konu: Postacı Eric, karısı onu terk ettikten sonra haşarı üvey oğullarıyla başa çıkamayan, panik atak krizleri geçiren, üstüne üstlük otuz yıldır sevdiği Lily’ye bile açılamayan çaresiz bir adamdır. İşte böyle anlarda, sarıldığı özel bir arkadaşı vardır: Her akşam ona görünen ve trompet çalan futbol dehası, filozof Eric Cantona…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.