Vikingler geri geldi!

Banu Bozdemir
(banubozdemir&gmail.com)

Son yıllarda çekilen animasyonların bu kadar ilgi çekici olması bu alanda verilen ürünlerin de kalitesinin tavan yapmasına sebep oluyor. Eğer ben çocuk olsam, kesinlikle büyükleri bu şölenin dışında tutmak istemem, hemen Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’in yolunu tutarım. Sebepleri o kadar fazla ki! Hem üç boyutlu, hem animasyon, hem çevreci, hem hayvan sevgisi aşılıyor, hem Vikingleri ve ejderhaları tanımamızı sağlıyor hem cesaret verici, heyecanlı ve de hareketli bir yapım.

Vikingler bizim çocukluk kahramanlarımız. Onların tek kanallı televizyonlarımızda yer işgal etmesini dört gözle beklerdik. Macera çok fazlaydı ve bizim de enerjimizi boşaltacak aracı kahramanlara ihtiyacımız vardı. ‘Vikingler geliyor devamı haftaya şarkısı’ aramızda bir hayli popüler olmuş, burnunu kaşıyan ve herkesin hayatını kurtaran Vicky ise tam bir idolümüz olmuştu. Haydi yallah hop hop diye küreklere asılan bu iri insanlar şimdi biraz farklı bir şekilde karşımızda. İrilikleri yine yerli yerinde maşallah. Tek iri olmayan, savaşmamayı sevmemesiyle bizim küçük Vicky’i andıran küçük Hıçkıdık. Onun derdi farklı icatlar yapmak ve bütün dünyadan farklı olan haşereleri ejderhalardan pek de bir korkuyor. Ejderhalar da az değil hani, hem iriler, hem ateş çıkarıyorlar hem de önlerine ne çıkarsa alıp bilinmedik bir yerlere götürüyorlar . Saldırdıkları anda bütün şehir yerle bir..

Ama Hıçkıdık zaten minimini cüssesiyle savaşmayı sevmeyen, soruna farklı bir çözüm getireceğini filmin taa başında hissettiriyor. Aslında tam irikıyım bir Viking olmak istemesine rağmen. Ve kendisini küçümseyen babası da dahil olmak üzere herkesi şaşırtıyor. Bir şeyle savaşmak için önce onu tanımanın gerekli olduğunu bir şekilde öğreniyor Hıçkıdık. Tabii bunda icadının tesadüfen yakaladığı, herkesin çok korktuğu Dişsiz’le kurduğu farklı ilişki var.

Film bir kitap uyarlaması, Cressida Cowell’ın kitaplarından. Filmde uçma sahneleri çok başarılı ve Hıçkıdık’ın Dişsiz’i uçurmak için gösterdiği çaba birçok çocuk için çok özendiririci bir aşama… Ve kesinlikle duygusal derinliği çok fazla. Gerçekten de çok keyifli. Her duyguya yol açan bu animasyonu, herkes izlemeli… Kitaplar seri halinde, devamı gelebilir o yüzden baştan başlamak da fayda var!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.