Dr. Parnassus

Yönetmen: Terry Gilliam

Senaryo: Terry Gilliam, Charles McKeown

Oyuncular: Heath Ledger, Christopher Plummer, Verne Troyer, Andrew Garfield

Gösterim Tarihi: 02 Nisan

Konu: İnsanların düş gücünü etkileme yeteneğine sahip olan Dr. Parnassus karanlık bir sır ile lânetlenmiştir. Parnassus, şeytan Bay Nick ile bir iddiaya girer ve ölümsüzlüğü kazanır. Yüzyıllar sonra, tek gerçek aşkıyla karşılaşınca Dr. Parnassus şeytanla bir başka anlaşma yapar, kızının 16 yaşına ulaştığı gün Bay Nick’in mülkiyetine geçmesi şartıyla, ölümsüz gençliğe ulaşır.

 

Titanların Savaşı (Clash of the Titans)

Yönetmen: Louis Leterrier

Senaryo: Travis Beacham, Phil Hay

Oyuncular: Sam Worthington, Liam Neeson, Ralph Fiennes, Gemma Arterton

Gösterim Tarihi: 02 Nisan

Konu: Bir tanrı olarak doğmuş, ancak insan gibi yetiştirilmiş olan Perseus, ailesini kinci tanrı Hades’e karşı koruma konusunda çaresizdir. Kaybedecek hiçbirşeyi kalmayan Perseus, Zeus’un güçlerini ele geçirebilecek ve dünyaya cehennemi yaşatabilecek Hades’e karşı, çok tehlikeli bir görevi yönetmeye gönüllü olur. Korkunç canavarlarla olan savaşı kazanmanın tek yolu kendi kaderini çizmektir.

 

Herkes mi Aldatır?

Yönetmen: Kamil Aydın

Senaryo: Tahir Alper Çağlayan

Oyuncular: Ragıp Savaş, Mine Tugay, Metin Zakoğlu, Fatma Toptaş

Gösterim Tarihi: 02 Nisan

Konu: Bir yanda eşini aldatan bir adam, bir yanda eşi tarafından aldatılan bir kadının intikam alma duyguları bu iki yabancı insanı bir yerde buluşturur. Aşkın insanı nerede ve ne zaman bulacağını bilemeden yola çıkan kadınımız bir otel odasında henüz ismini bile bilmediği bir erkekle yaptığı bu kaçamağın onu nerelere sürükleyeceğinin hesabını yapmamıştır tabii ki…

Min Dît (Min Dit)

Yönetmen: Miraz Bezar

Senaryo: Miraz Bezar

Oyuncular: Şenay Orak, Muhammed Al, Hakan Karsak, Berivan Ayaz

Gösterim Tarihi: 02 Nisan

Konu: Diyarbakır – Batman yolunda, karanlık bir Mayıs gecesinde, on yaşındaki Gülistan’ın ve kardeşi Fırat’ın hayatı acı bir şekilde değişir. Gazeteci olarak çalışan babaları ve anneleri çocukların gözleri önünde öldürülürler. Geriye sadece altı aylık kız kardeşleri Dilovan kalır. Kısa bir süre sonra teyzeleri de kaybolunca, Gülistan ve Fırat, kendi başlarına kalırlar, Diyarbakır’ın sokaklarında yaşamaya başlarlar.

 

Büyük Oyun

Yönetmen: Atıl İnaç

Senaryo: Avni Özgürel, Atıl İnaç

Oyuncular: Suzan Genç, Selen Uçer, Serdal Genç, İmat Kasapoğlu

Gösterim Tarihi: 02 Nisan

Konu: ABD’nin operasyon yaptığı Irak’ın bir köyünde bütün ailesini kaybeden Cennet hayatta bir başına kalmıştır. Genç kız Kerkük’te berber olarak çalışan ağabeyi Azim’i bulmak için yola çıkar. Ağabeyinin yaralandığını ve Türkiye’deki bir hastaneye götürüldüğü öğrenen Cennet, geri dönüşü olmayan bir yola girer ve Türkiye’ye gitmeye karar verir.

 

 

En Mutlu Olduğum Yer

Yönetmen: Kağan Erturan

Senaryo: Ümit Ünal, Gencay Ünsalan

Oyuncular: Ezgi Asaroğlu, Nihat Altınkaya, Sivga Erez, Hakan Vardar

Gösterim Tarihi: 09 Nisan

Konu: Kemal ve Elif yaşları 25′i geçmesine rağmen hayatta ne yapacaklarına karar verememiş genç insanlardır. Yolları İstanbul’un sıcak bir yaz gecesinde düzenlenen bir ofis partisinde kesişir. İkisi de birbirlerinden çok etkilenirler. Elif yıllar önce çocukluğunu geçirdiği sahil köyünde açık denizi ilk kez görüşünü anlatır ve birlikte yola çıkarlar.

 

Bal

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

Senaryo: Semih Kaplanoğlu

Oyuncular: Bora Altaş, Erdal Beşikçioğlu, Tülin Özen

Gösterim Tarihi: 09 Nisan

Konu: İlkokuldaki Yusuf’un babası Yakup ormanın karakovan balcılığıyla uğraşmaktadır. Babasıyla sık sık gittiği orman, Yusuf için gizemli bir yerdir. Yakup, soyu hızla tükenen Kafkas arılarının peşinden uzak bir ormana gider. Günler geçer, Yakup’un gecikmesi Zehra’yı ve Yusuf’u tedirgin eder. Sis Dağı şenliğinde de Yakup’a rastlayamazlar. Babasını aramak için ormanın derinliklerine dalan Yusuf’un gördüğü rüya gerçekleşecek midir?

 

 

Beş Şehir

Yönetmen: Onur Ünlü

Senaryo: Onur Ünlü

Oyuncular: Bülent Emin Yarar, Şebnem Sönmez, Beste Bereket, Tansu Biçer

Gösterim Tarihi: 09 Nisan

Konu: Aydın, İstanbul’a tayin olmuş bir polis memurudur. Şehre alışmaya çalışırken, Beyoğlu’ndaki bir şekerci dükkânında çalışan Mehtap’a gönlünü kaptırıverir. Fakat ne yapsa onun dikkatini çekemez. Tıpkı, oyuncak trenler satarak yaşamaya çalışan eski hukuk öğrencisi Şevket’in, aynı şekerci dükkanında çalışan Dilek’in dikkatini çekemediği gibi. Tam bugünlerde Dilek’in karşısına, Aydın çıkar ve kontrolsüz arzusunu Dilek’e yöneltir.

 

 

Rina

Yönetmen: Şenol Sönmez

Senaryo: Şenol Sönmez, Levent Pala, Erkan Ersezer

Oyuncular: Paşhan Yılmazel, Eray Türk, Çağlar Çorumlu, Merve Sevi

Gösterim Tarihi: 09 Nisan

Konu: Rina, ada ve insanın yalnızlığının benzeşmesinden doğan bir metafor. Filmde hayallerimize ulaşmak için yaşadığımız sürece neler yaptığımız sorgulanıyor. Hayatta birçok maddi şeye sahip olabiliriz ama sonuca baktığımızda koca bir hayatı geride bırakmışızdır ve hayallerimizi gerçekleştirememişizdir. Rina, insanların hayalleri için yaptığı fedakârlıkları sorguluyor.

 

 

İki Babalık (Old Dogs)

Yönetmen: Walt Becker

Senaryo: David Diamond, David Weissman

Oyuncular: Mat Dillon, Robin Williams, John Travolta, Kelly Preston

Gösterim Tarihi: 09 Nisan

Konu: Altı yaşında ikiz çocukları olan boşanmış bir baba ile hovarda ruhlu arkadaşı bu iki çocuğun bakımı ve sorumluluğu iki hafta boyunca üzerlerine kalınca çareyi ikizleri ve kendilerini bir yaz kampına katılmakta bulurlar. Yaz kampının yöneticisi Barry ikizlerle birlikte kampa gelen adamların aslında sevgili olduklarını ve ikizleri evlât edindiklerini düşünür. Bu nedenle bir an bile eleştirel gözlerini onların üzerlerinden ayırmaz.

 

 

Rec 2

Yönetmen: Jaume Balaguero, Paco Plaza

Senaryo: Jaume Balagueró, Manu Díez

Oyuncular: Oscar Sanchez Zafra, Ariel Casas, Alejandro Casaseca, Pablo Rosso

Gösterim Tarihi: 16 Nisan

Konu: Karantinaya alınan binanın içinde kapana kısılmış insanlarla iletişimin kesilmesi üzerinden henüz bir kaç dakika geçmiştir. Içeride neler olduğunu kimse tam olarak bilemez. Dışarıda ise kargaşa hakimdir. Binaya girmek ve durumu incelemek Özel Harekat Birimi için çok basit bir görevdir aslında. Ama hepimizin bildiği gibi, görünürdeki durum yanıltıcı olabilir.

 

 

Tek Başına Bir Adam (A Single Man)

Yönetmen: Tom Ford

Senaryo: Tom Ford

Oyuncular: Colin Firth, Julianne Moore, Nicholas Hoult, Matthew Goode

Gösterim Tarihi: 16 Nisan

Konu: 52 yaşında bir İngiliz Edebiyatı Porfesörü olan George Falconer, yaşamını uzun süreden beri birlikte paylaştığı hayat arkadaşı Jim’i kaybetmiştir. Onun ölümünün ardından George hayatın anlamını kaybettiğini hissetmektedir. Geçmişte yaşamaya başlayan ve geleceğe dair şüpheleri olan George’un en iyi arkadaşı, kendisi gibi varlık problemleri ile boğuşan güzel Charley’dir. Hayatı sorgulayan George gün boyunca etrafında gelişen olayları izler, yeni insanlarla karşılaşır ve günün sonunda anı yaşamanın anlamına varır.

 

Kosmos

Yönetmen: Reha Erdem

Senaryo: Reha Erdem

Oyuncular: Sermet Yeşil, Türkü Turan, Hakan Altuntaş, Sabahat Doğanyılmaz

Gösterim Tarihi: 16 Nisan

Konu: Kosmos mucizeler yaratan bir hırsızdır. Dağlardan taşlardan, ağlayarak ve sanki birilerinden kaçar gibi gelir bu zaman dışı sınır şehrine. Şehre girer girmez nehirde boğulan bir küçük çocuğu kurtarır ve mucize yaratan insan olarak hemen kabûl görür şehirde. Kosmos’un gelmesiyle şehirde soygunlar ve mucizeler birbirini kovalarken, şehirliler Kosmos’un insanları iyileştirme gücünü keşfederler.

 

 

Ödül Peşinde (The Bounty Hunter)

Yönetmen: Andy Tennat

Senaryo: Sarah Thorp

Oyuncular: Jennifer Aniston, Gerard Butler, Christine Baranski, Natalie Morales

Gösterim Tarihi: 23 Nisan

Konu: Ödül avcısı Milo Boyd, bir cinayetin sanığı olarak aranmakta olan eski eşinin peşine düştüğünde, hayalindeki işi bulduğunu düşünmektedir. Eski eşini yakalayıp adalete teslim etmek istediğinde ise, bir cinayeti örtbas etme işine bulaştıklarını fark ederler. Zamanında, birlikte yaşamanın çok zor olduğunu düşünen ikili, hayatta kalmak için kaçmanın daha zor olduğunu fark edeceklerdir.

 

 

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? (How to Train Your Dragon)

Yönetmen: Dean DeBlois, Chris Sanders

Senaryo: Cressida Cowell, Dean DeBlois

Seslendirenler: Jay Baruchel, Gerard Butler, America Ferrera, Craig Ferguson

Gösterim Tarihi: 23 Nisan

Konu: İri yapılı Vikingler ile vahşi ejderhaların efsanevi dünyasında geçen aksiyon komedi filmde, ejderha öldürmenin kahramanlıkla bir tutulduğu kabile geleneğine pek uygun olmayan genç Vikingli Hıçkıdık’ın hikâyesi anlatılıyor. Onun ve Vikingli arkadaşlarının dünyaya farklı bir açıdan bakmalarını sağlayan bir ejderhayla karşılaştığında, Hıçkıdık’ın dünyası alt üst oluyor.

 

 

 

 

 

 

Siyah Beyaz

Yönetmen: Ahmet Boyacıoğlu

Senaryo: Ahmet Boyacıoğlu

Seslendirenler: Tuncel Kurtiz, Taner Birsel, Erkan Can, Şevval Sam

Gösterim Tarihi: 23 Nisan

Konu: Fırtınalı bir hayat yaşamış ama 70 yaşına gelmesine karşın hâlâ durulmamış, ideallerine bağlı bir ressam; kalp krizi geçirdikten sonra işini bırakan, sümüklü böcek besleyip sakin bir yaşam sürmeye çalışan bir avukat; mesleğini yapmaktan sıkılmış, üstüne bir de karısı tarafından terk edilmiş bir doktor; hayata karşı tek başına direnen, yalnızlığı bir yaşam tarzı haline getirmiş bir iş kadını; Siyah Beyaz adlı bar da onların sığınabilecekleri son liman.

 

 

Kıyamet Melekleri (Legion)

Yönetmen: Scott Stewart

Senaryo: Peter Schink, Scott Stewart

Oyuncular: Paul Bettany, Tyrese Gibson, Adrianne Palicki, Charles S. Dutton

Gösterim Tarihi: 30 Nisan

Konu: Yol üstü lokantasında garson Charlie, müşterilere servis yapmaktadır. Televizyon yayını ve telefonlar kesilince, grup dış dünyayla irtibatını kaybeder. O sırada lokantaya gelen yaşlı bir kadın iğrenç şeyler söylemeye başlar. İnsanlıktan geriye kalan az sayıdaki kişi için dünya kâbusa dönüşmek üzeredir. Taze kurban arayışındaki çılgın katiller lokantaya gelirler.

 

Yeşil Bölge (Green Zone)

Yönetmen: Brian Helgeland

Senaryo: Brian Helgeland, Rajiv Chandrasekaran

Oyuncular: Matt Damon, Greg Kinnear, Amy Ryan, Brendan Gleeson

Gösterim Tarihi: 30 Nisan

Konu: Çavuş Roy Miller ve ekibi, Irak çölünde depolandığından kuşkulanılan kitle imha silâhlarını bulmak üzere görevlendirilir ve ölümcül kimyevi maddelerin peşine düşerler. Ancak bunun yerine, görevlerinin amacını taban tabana değiştirecek bir örtbas olayı ile karşılaşırlar. Farklı amaçları olan ajanlarca çevrilmiş olan Miller, bölgede savaşı tırmandıracak yanıtlara ulaşmak zorundadır.

 

Aşk Çeşmesi (When in Rome)

Yönetmen: Mark Steven Johnson

Senaryo: David Diamond, David Weissman

Oyuncular: Kristen Bell, Josh Duhamel, Danny DeVito, Jon Heder

Gösterim Tarihi: 30 Nisan

Konu: Aşkta hayal kırıklığına uğrayan Beth, ablasının düğününe katılmak için Roma’ya gittiğinde Aşk Çeşmesi’ndeki sihirli paraları toplar ve o paraları oraya atmış olan dört erkeğin çekim merkezine girer. Sosis tüccarı Al, sokak sihirbazı Lance, sevgi dolu ressam Antonio ve fotomodel Gale artık onun peşindedir. Beth taliplerinden kurtulmaya çalışırken Nick adlı yakışıklı bir gazeteciyle tanışır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.