Alis Harikalar Diyarında (Alice In Wonderland)

Yönetmen: Tim Burton

Senaryo: Linda Woolverton

Oyuncular: Johnny Depp, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Crispin Glover

Gösterim Tarihi: 05 Mart

Konu: En çok sevilen masallarından biri daha 3 boyutlu olarak beyazperdede. Johnny Depp, Çılgın Şapkacı rolünde ve Mia Wasikowska, çocukluk arkadaşları Beyaz Tavşan, Tweedledee ve Tweedledum, Fare, Tırtıl, Cheshire Kedisi ve Çılgın Şapkacı’yla yeniden bir araya gelen 19 yaşındaki Alis rolünde. Alis kaderini bulmak için fantastik bir yolculuğa çıkar ve Kupa Kraliçesi’nin korku krallığına son verir.

 

Eşrefpaşalılar

Yönetmen: Hüdaverdi Yavuz

Senaryo: Burak Tarık

Oyuncular: Sinan Albayrak, Turgay Tanülkü, Burak Tarık, Hüseyin Soysalan

Gösterim Tarihi: 05 Mart

Konu: İzmir Eşrefpaşa’dan gelip İstanbul’a yerleşmiş iki dosttan biri olan Tayyar, büyük bir mafya lideri olurken; Davut, namusuyla kahvesini işletmektedir. İkisi de aynı kadını sevmiştir, fakat Madam Eleni, Davut’u sevmesine rağmen Tayyar ile evlenmek zorunda kalmıştır. Tayyar, gönlünün Davut’ta olduğunu bildiği Madam’ı ortada bırakır. Tayyar, Davut’un evlâtlığı Nusret’i kendi yoluna çekerek intikam almayı düşünür. Nusret iki dünya arasında bocalarken mahallenin metruk camisine bir Hoca tayin olur ve olayların seyri değişmeye başlar.

 

Vampir İmparatorluğu (Daybreakers)

Yönetmen: Spierig Kardeşler

Senaryo: Spierig Kardeşler

Oyuncular: Ethan Hawke, Willem Dafoe, Claudia Kavran, Michael Dorman

Gösterim Tarihi: 05 Mart

Konu: Gizemli bir salgın dünya nüfusunun çoğunluğunu vampire dönüştürmüştür. İnsan ırkı tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ikinci sınıf bir türdür. Vampirler tarafından avlandıkları ve çiftlik hayvanı gibi beslendikleri için gizlenmek zorundadırlar. Şimdi her şey, insan kanıyla beslenmeyi reddeden vampir araştırmacısı Dalton’ın elindedir. Dalton kana alternatif bir madde geliştirmeye çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Acı Bir Hayat Öyküsü (Precious)

Yönetmen: Lee Daniels

Senaryo: Geoffrey Fletcher

Oyuncular: Gabourey Sidibe, Mo’Nique, Paula Patton, Mariah Carey

Gösterim Tarihi: 05 Mart

Konu: Tüm yaşadıklarına rağmen Precious içinde bulunduğu durumu kaderinin bir parçası olarak kabullenmiştir ve yaşadığı sorunlardan hayal dünyasında gezintiye çıkarak kaçmaya çalışmaktadır. Film, hayatın umutla bakılması gereken bir hediye olduğu düşüncesi ile hareket ediyor ve aynı zamanda, çaresiz insanların yalnız olmadıklarını, onlara her zaman yardıma hazır kurumların var olduğunu anlatıyor.

 

Ses

Yönetmen: Ümit Ünal

Senaryo: Uygar Şirin

Oyuncular: Selma Ergeç, Mehmet Günsür, Işık Yenersu, Eylem Yıldız

Gösterim Tarihi: 05 Mart

Konu: Derya, bir bankanın çağrı merkezinde çalışan ve annesi ile birlikte yaşayan genç bir kızdır. Derya’nın rutin giden hayatı gaipten duymaya başladığı bir SES’in ortaya çıkması ile beraber altüst olur. Genç kız başlangıçta SES’i duymazlıktan gelmeye çalışsa da SES kısa sürede genç kızın hayatını kontrol etmeye başlar. Derya’dan işyerindeki patronu Onur’u takip etmesini isteyen SES, genç kızın hayatını giderek korkunçlaşan bir kâbusa çevirir.

 

 

Yüreğine Sor

Yönetmen: Yusuf Kurçenli

Senaryo: Yusuf Kurçenli

Oyuncular: Tuba Büyüküstün, Kenan Ece, Hakan Eratik, Aliye Esra Salebci

Gösterim Tarihi: 12 Mart

Konu: Esma ile Mustafa birbirini sevmiştir, fakat bu aşkın bir engeli bulunmaktadır: Mustafa gizli Hıristiyan’dır. Esma dahil herkes onu Müslüman sanmaktadır. Öbür yandan Osmanlı, yaptığı yasal düzenlemelerle Hıristiyan tebaayı Müslümanlarla eşit duruma getirmiştir. Kilise, gizli Hıristiyanların artık dinlerini açıklamasını istemektedir. Mustafa için bu zor bir durumdur, kilise ile aşkı arasında kalmıştır. Aşklarını savunabilmek için efsane olmaları gerekecektir.

 

Ay Lav Yu

Yönetmen: Sermiyan Midyat

Senaryo: Sermiyan Midyat

Oyuncular: Sermiyan Midyat, Kathie Gill, Steve Gutenberg, Mariel Hemingway

Gösterim Tarihi: 12 Mart

Konu: Tinne Köyü’nün muhtarı Yusuf Ağa, köyünü tanıtmak için devlet büyüklerine mektuplar yazmaktadır. Oğlu İbrahim’i de, okuyup büyüsün diye bir fakülte avlusuna bırakmıştır. Papaz Hana, İbrahim’e sahip çıkmıştır. İbrahim 30 yaşına geldiğinde Amerikalı aşkı Jessica’yla birlikte köye döner. Tinne köyü, Kürt İbrahim ve Amerikalı Jessica’nın vatanı olabilecek midir?

 

Zindan Adası (Shutter Island)

Yönetmen: Martin Scorsese

Senaryo: Laeta Kalogridis, Dennis Lehane

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams

Gösterim Tarihi: 12 Mart

Konu: Massachussets sahili açıklarındaki Zindan Adası’nda suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği bir psikiyatri hastanesi vardır. Teddy ve Chuck adlı iki polis müdürü, Rachel adlı bir katil hastanın esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmak üzere görevlendirilmişlerdir. Şiddetli bir kasırga nedeniyle hastayı aramaya başlayan polislerin işi zorlaşır.

 

 

Anadolu’nun Kayıp Şarkıları

Yönetmen: Nezih Ünen

Senaryo: Nezih Ünen

Oyuncular: Cemile Yıldırım, Çetin İçten, Osman Turan, Osman Efendioğlu

Gösterim Tarihi: 12 Mart

Konu: Antik kültürleri, imparatorlukları, mitolojileri ve yaşanmış görkemiyle Anadolu’nun 10 bin yılı aşan bir geçmişten kalma egzotik mekânları ve insanları arasında yaşanan bir müzikal yolculuk. Film, müzik ve kültürün coğrafya ve çalışma ortamından türediğini gözler önüne seriyor. Anadolu halkının kendi mekânında ve provasız kaydedilen otantik performansları, 20 benzersiz şarkı halinde yeniden düzenlenirken bazıları orijinal halinde bırakıldı.

 

 

Arkadaşım Canavar (Where The Wild Things Are)

Yönetmen: Spike Jonze

Senaryo: Spike Jonze, Dave Eggers

Oyuncular: Catherine Keener,Mark Ruffalo

Seslendirenler: James Gandolfini, Lauren Ambrose

Gösterim Tarihi: 12 Mart

Konu: Film, annesiyle tartıştıktan sonra evini terk ederek, deniz kıyısındaki bir ormana kaçan Max adlı çocuğun maceralarını konu alıyor. Max, onu kimsenin anlamadığını düşünerek bulunduğu ortama başkaldırır ve Vahşi Şeyler’in ülkesine doğru yola çıkar. Karakterler, canlı aksiyon, kukla ve bilgisayar animasyon teknikleriyle perdeye taşınıyorlar.

 

 

 

 

Kara Köpekler Havlarken

Yönetmen: Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach

Senaryo: Mehmet Bahadır Er

Oyuncular: Cemal Toktaş, Volga Sorgu, Erkan Can

Gösterim Tarihi: 19 Mart

Konu: Film, iki varoş delikanlısı Selim ve Çaça’nın şehrin kanunsuzları arasından sıyrılarak yaptıkları sınıf atlama mücadelesini anlatıyor. Filmde Çeliktepe, Gültepe, Seyrantepe halkı da oynuyor. Kara Köpekler Havlarken dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yaptı.

 

Dersimiz Atatürk

Yönetmen: Hamdi Alkan

Senaryo: Turgut Özakman

Oyuncular: Halit Ergenç, Çetin Tekindor, Batuhan Karacakaya

Gösterim Tarihi: 19 Mart

Konu: İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğa, Atatürk’ü daha iyi anlamaları için ödev verilir. Onlar için öğretici olan bu yolculukta önderleri tarihçi “Dede”dir. Çocuklara Mustafa Kemal’in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini anlatır. Onları Kurtuluş Savaşı’nın en önemli cephelerine götürür, Türk halkının eşsiz kahramanlarıyla tanıştırır.

 

 

Ucubeler Sirki: Vampirin Çırağı (Cirque du Freak: The Vampires Assistant)

Yönetmen: Paul Weitz

Senaryo: Paul Weitz, Brian Helgeland

Oyuncular: John C. Reilly, Ken Watanabe, Josh Hutcherson, Chris Massoglia

Gösterim Tarihi: 19 Mart

Konu: Darren mahallesinde belâdan uzak duran bir gençtir. Ancak o ve arkadaşı gezgin bir ucubeler kumpanyasına denk geldiklerinde, Darren’ın içinde bir şeyler değişmeye başlar ve Ucubeler Sirki’ne katılır. Darren bu karanlık dünyada yeni güçlerini denemeye başladığı sırada, vampirler ve onların daha ölümcül rakipleri arasında değerli bir piyona dönüşür.

 

Sevgili John (Dear John)

Yönetmen: Lasse Hallström

Senaryo: Jamie Linden

Oyuncular: Amanda Seyfried, Channing Tatum, Henry Thomas, Richard Jenkins

Gösterim Tarihi: 19 Mart

Konu: John Tyree, orduya yazılır ve evden ayrılır. Gitmeden önce, hayır kurumlarında çalışan üniversite öğrencisi Savannah ile tanışır. Tesadüfler onları hep karşı karşıya getirir. Aralarındaki ilişki kıskançlık nedeniyle bozulur gibi olsa da, John genç kızın kalbini kazanmayı başarır. Ancak 11 Eylül’den sonra John orduya çağrılmıştır. Aralarındaki ilişki artık mektuplarla ilerleyecektir.

 

 

Büşra

 

Yönetmen: Alper Çağlar

Senaryo: Bahadır Boysal

Oyuncular: Mine Kılıç, Tayanç Ayaydın, Çiğdem Batur, Coşku Cem Akkaya

Gösterim Tarihi: 19 Mart

Konu: Büşra üniversiteden mezun olmuş, muhafazakâr ve varlıklı bir ailenin türbanlı kızı, Yaman liberal bir gazeteci, Ferit ise Büşra’nın ailesinin sıcak baktığı bir damat adayıdır. Alara, Yaman ile ilişkisini kaybetmemek için her şeyi yapabilecek bir genç kadındır.

Tüm farklılıklara rağmen, Büşra ile Yaman arasında özlerinde yer alan benzerliklere göre değer kazanan, naif bir aşk alevlenir.

 

Uzaklara Gidelim (Away We Go)

 

Yönetmen: Sam Mendes

Senaryo: Dave Eggers, Vendela Vida

Oyuncular: John Krasinski, Maya Rudolph, Carmen Ejogo, Catherine O’Hara

Gösterim Tarihi: 26 Mart

Konu: Film ilk çocuklarını bekleyen genç çift Burt ve Verona’nın yerleşip, kuracakları ailenin köklerini salabilecekleri ve çocuklarını büyütebilecekleri en ideal yeri aramak için Amerika’yı dolaşmalarını anlatıyor. Çiftin yol boyunca yaşadıkları aksilikler ve aradıkları ‘ev’i bulmaları için onlara yardım etmeye çalışan enteresan akrabalar ve eski arkadaşlar da serüvenlerine renk katıyor.

 

Aşka Yolculuk (Leap Year)

 

Yönetmen: Anand Tucker

Senaryo: Deborah Kaplan, Harry Elfont

Oyuncular: Amy Adams, Matthew Goode, Adam Scott, John Lithgow

Gösterim Tarihi: 26 Mart

Konu: İlişkisinde evlilik teklifi almadan dördüncü yılını dolduran Anna, bu işi çözmeye kararlıdır. Kadınların erkeklere 29 Şubat tarihinde evlilik teklifi yapmasına izin veren eski bir İrlanda geleneğini keşfeden Anna, Boston’dan Dublin’e giden erkek arkadaşı Jeremy’nin izini sürmeye karar verir. 29 Şubat’ta evlilik teklifi yapması fikrini ise serseri ruhlu ama iyi niyetli babası Jack gündeme getirmiştir.

 

 

Nanny McPhee: Büyük Patlama (Nanny McPhee and the Big Bang)

 

Yönetmen: Susanna White

Senaryo: Emma Thompson

Oyuncular: Emma Thompson, Maggie Gyllenhaal, Rhys Ifans, Asa Butterfield

Gösterim Tarihi: 26 Mart

Konu: Zamanda ileriye doğru sıçrayan Dadı McPhee, aile çiftliğini tek başına çekip çevirmeye çabalayan Bayan Green’in kapısında belirir. Bayan Green’in çocukları, eve yerleşen küstah iki kuzene karşı mücadele vermektedirler. Uçan motosikletlerle heykellerin, ağaçlara tırmanabilen bir domuz yavrusunun ve yavru bir filin yardımıyla harekete geçen Dadı McPhee, küçük yaramazlara yepyeni beş ders öğretmek için büyülü güçlerini kullanacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.